۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۳۵
کد خبر: 82057234
۰ نفر
تلخندهاي گل آقا باقيست

رشت - ايرنا - زنده ياد كيومرث صابري فومني معروف به گل آقا پايه گذار مؤسسه گل آقا، نويسنده و طنزنويس در شهريورماه سال 1320 در شهرستان فومن استان گيلان زاده شد و ياد و نامش به افتخاري ماندگار براي سرزمين باراني و كشورش تبديل شده است.

گل آقا بدون هيچ گونه وابستگي به جناح هاي سياسي همان طور كه خود مي نوشت؛ گل آقاي ايران زمين بود و نشانش مدام بر جلد مجله اش حك مي شد: يك زبان دارم دو تا دندان لق/ مي زنم تا مي توانم حرف حق.
اگرچه در سالروز رفتنش از سراي خاكي، هنوز كورسوي يادي برجاست اما هنوز تلخندهاي گل آقا بواسطه آثارش ماندگار است.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فومن گفت: گل آقا بي ترديد از برجسته ترين طنزپردازان تاريخ طنز ايران است كه در هوشمندي، ذكاوت، دين داري و وطن پرستي در زمره بزرگان اين مرز و بوم بود.
يوسف نيك انجام بمناسبت فرارسيدن سالروز درگذشت كيومرث صابري فومني (گل آقاي ايران زمين) با گراميداشت ياد و خاطره اش، به اهميت گراميداشت سالگرد اين هنرمند ارزنده اشاره كرد و گفت: وفاداري به انقلاب، منحرف نشدن از اصول و چارچوب ارزش هاي اسلامي، داشتن دانش متناسب با تخصص و گسترش اين دانش در عرصه فرهنگ و قلم از شاخصه هاي مختص اين شخصيت ارزنده است.
وي مي گويد: گل آقا واقعيت هاي جامعه را در قالب هنر مطرح مي كرد و قلم خود را فداي چيزهاي روزمره نكرد.
وي برگزاري مراسم و معرفي هنرمندان و آثار هنري آنان بويژه صابري فومني را براي عموم جامعه بسيار حائز اهميت دانست و بر معرفي و شناساندن عقايد و آثار گل آقا به افراد جامعه و زنده نگهداشتن افكار ناب مرحوم صابري فومني تاكيد كرد.
زنده ياد كيومرث صابري فومني معروف به گل آقا پايه گذار مؤسسه گل آقا ، نويسنده و طنزنويس در شهريورماه سال 1320 در فومن به دنيا آمد و دوازدهم ارديبشت ماه سال 1383 حباب خاكي را بدرود گفت.
صابري با تشكيل دولت شهيد رجايي، به عنوان مشاور فرهنگي ايشان مشغول به كار شد اما در سال 1362 ناگهان از همه مسئوليت هاي دولتي خود كناره گرفت و پس از مدتي شروع به نوشتن يادداشت هاي روزانه طنز با نام مستعار گل آقا و تحت عنوان دو كلمه حرف حساب با محتواي انتقادي در روزنامه اطلاعات كرد كه نقطه عطفي در طنزنويسي ايران بود.
وي پس از گذشت شش سال، تصميم گرفت هفته نامه گل آقا را منتشر كند و فعاليت هاي گل آقا منحصر به هفته نامه باقي نماند؛ ماهنامه گل آقا، سالنامه گل آقا و هفته نامه «بچه ها ... گل آقا» از ديگر فعاليت هاي كيومرث صابري بود.
كيومرث صابري فومني پس از تحمل بيماري سنگين (سرطان خون)، در ارديبهشت سال 1383 دارفاني را وداع گفت.
ياد و نامش هميشه جاويدان
1881/2007

سرخط اخبار استان‌ها