تاكید روسیه و چین بر آغاز مذاكرات هسته‌ای‌ شش جانبه

پكن - ایرنا - چین و روسیه روز جمعه با مخالفت شدید نسبت به استقرار سامانه موشكی پیشرفته آمریكایی «تاد» در كره جنوبی، خواستار از سرگیری مذاكرات متوقف شده هسته‌ای شش جانبه پكن در ارتباط با خلع سلاح اتمی شبه جزیره كره شدند.

به گزارش ایرنا، موضوع مخالفت با نصب سامانه های موشكی «تاد» و آغاز گفت وگوهای شش جانبه در جریان دیدار «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «سرگئی لاوروف» همتای روسی وی در پكن اعلام شد.
دیدار دو طرف در حاشیه اجلاس وزیران خارجه سیكا برگزار شد كه روز پنجشنبه (دیروز) با سخنرانی «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین گشایش یافت و شب گذشته به كار خود نیز پایان داد.
وزیران خارجه دو كشور در سخنان خود استقرار سامانه پیشرفته دفاعی را اقدامی تحریك آمیز از سوی آمریكا توصیف كردند كه باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه شبه جزیره كره می شود.
چین و روسیه بارها با استقرار این سامانه مخالفت ورزیده اند و پكن بخصوص اعتقاد دارد كه برد این سامانه فراتر از شبه جزیره كره بوده و تهدیدی برای امنیت ملی چین به حساب می آید.
همزمان دو وزیر خارجه تاكید كرده اند كه طرفین باید برای از سرگیری مذاكرات شش جانبه هسته ای پكن تلاش كنند تا هر چه سریعتر مسائل مربوط به فعالیت های هسته ای كره شمالی و تنش هایی كه به واسطه این موضوع در حال تشدید است، مرتفع شود.
این نخستین بار در ماه های گذشته است كه چین و روسیه رسما خواستار آغاز مذاكراتی می شوند كه به دلیل تیرگی روابط كره شمالی و آمریكا از پایان سال 2008 میلادی برگزار نشده است.
مذاكرات شش جانبه با هدف خلع سلاح اتمی كره شمالی با شركت شش كشور آمریكا، كره شمالی، كره جنوبی، چین، روسیه و ژاپن از دسامبر سال 2008 در پی آزمایش اتمی كره شمالی متوقف شد و تلاش ها برای انجام دوباره این نشست بی نتیجه مانده است.
آخرین تلاش های صورت گرفته مربوط به جلسه اوایل مهر ماه سال 94 در پكن است كه نمایندگان آمریكا، ژاپن، روسیه، چین و كره جنوبی بدون حضور نماینده ای از كره شمالی نشستی را برگزار كردند.
خبرگزاری یونهاپ گزارش كرده است كه وزیران خارجه چین و روسیه در دیدار امروز در پكن تاكید كرده اند كه این گفت و گوها باید هر چه سریعتر آغاز شود.
چین می گوید كه فشار و تحریم به تنهایی مساله هسته ای شبه جزیره كره را حل نمی كند و باید نگرانی های كره شمالی نیز در مذاكرات مد نظر قرار گیرد.
این درخواست در حالی مطرح می شود كه نگرانی ها از انجام پنجمین آزمایش هسته ای كره شمالی در روزهای آینده افزایش یافته است.
كره جنوبی و آمریكا تلاش دارند تا چین را اقناع كنند كه سامانه موشكی «تاد» علیه این كشور آرایش داده نمی شود اما پكن این موضعگیری را رد كرده است.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان