پادشاه اسپانیا دستور انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر كرد

تهران-ایرنا- فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا روز سه شنبه پس از شكست گفت وگوهای چندماهه برای تشكیل دولت از باتخی لوپز رییس پارلمان خواستار انحلال پارلمان شد و دعوت به برگزاری انتخابات زودهنگام كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از فرانس 24 در بیانیه قصر پادشاهی اسپانیا آمده است كه پادشاه با رهبران احزاب مختلف گفت و گو كرد و در نهایت به این نتیجه رسید كه نامزد محتملی برای تصدی نخست وزیری وجود ندارد بنابراین تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام گرفت.
پیش از این، پدرو سانچز رئیس حزب سوسیالیست اسپانیا اعلام كرده بود كه آخرین گفت و گوها برای تشكیل دولت چپگرا در این كشور با شكست روبرو شده است.
سانچز به پادشاه اسپانیا گفته بود كه از حمایت تعداد كافی وزرا برای تصدی نخست وزیری برخوردار نخواهد بود و بنابراین چاره ای جز برگزاری انتخابات مجدد پارلمانی نیست.
انتخابات پارلمانی اسپانیا كه روز 20 دسامبر گذشته برگزار شد 200 منتخب جدید را از مجموع 350 نماینده راهی پارلمان كرد اما نتیجه آن به هیچ كدام از احزاب اجازه تشكیل كابینه نمی دهد زیرا دو حزب جدید پادیموس (چپ) و سیودادانوس (چپ میانه رو) تركیب نیروهای سنتی پارلمان را به هم زده است.
ازسوی دیگر روزنامه ال پاییس نوشت، از ابتدای برقراری دموكراسی اسپانیا از 40 سال پیش تاكنون این اولین بار است كه شاه اسپانیا به انحلال پارلمان دست می زند و فرمان به برگزاری انتخابات مجدد می دهد. تا كنون این مهم درسطح اختیارات نخست وزیر قرار داشته است.
پس از چهار ماه شك و تردید، احزاب اصلی در اسپانیا خود را برای برگزاری انتخابات جدید آماده می كنند و همه امیدوار هستند كه نتایج حاصله بهتر از دوره قبلی باشد.
«فیلیپ» ششم پادشاه اسپانیا روزهای دوشنبه و سه شنبه را میزبان سومین دور ملاقات با نمایندگان احزاب این كشور بود تا آخرین رایزنی با آنها در خصوص وضعیت رای هر یك برای تشكیل دولت پیش از فراخوان برگزاری مجدد انتخابات را انجام داده باشد.
بر این اساس، فیلیپ در این دو روز روسای 14 حزب را به حضور پذیرفت كه ترتیب حضور احزاب در دربار نیز از حزب با تعداد كرسی كمتر تعیین شد . «ماریانو راخوی» رئیس حزب مردمی و نخست وزیر كنونی اسپانیا آخرین نفری بود كه در چارچوب این دور رایزنی، با پادشاه ملاقات كرد.
تمامی شواهد حكایت از بعید بودن توافق احزاب در فاصله قانونی باقی مانده برای تشكیل دولت بود به طوری كه اكنون با پایان یافتن مهلت دو ماهه تشكیل دولت در روز دوشنبه هفته آینده، كنگره نمایندگان و مجلس سنا منحل شده و انتخابات جدید نیز در تاریخ 26 ژوئن (6 تیر )، سالجاری برگزار خواهد شد.
فیلیپ ششم در این زمینه ، در ملاقات با احزاب از آنها خواست تا از ایجاد هزینه های سنگین برای كشور خودداری نمایند و تاكید كرد كه نمی بایست شهروندان و منتخبین را خسته كرد و یادآور شد كه اگر توافقی پیش نیاید، مجدداً می بایست در عرض 6ماه انتخابات دیگری برگزار كرد.
در این رابطه حزب مردمی انتظار دارد كه در این نوبت نتایج بهتری را بدست آورده و به اتفاق حزب شهروندان بتوانند دولت تشكیل دهند.
از سوی دیگر تلاش های «پدرو سانچز» دبیر كل حزب سوسیالیست به دستیابی به تفاهم نافرجام بوده و احتمالاً به هر صورت و نحوی كه شده است، حزب سوسیالیست رهبری جناح چپگرایان را از دست خواهد داد ودر صورت ائتلاف احتمالی از سوی گروه پودموس و احزاب ائتلافی چپ متحد، امكان آسیب دیدن بیشتری به توان آن حزب وجود دارد.
در این میان تقریباً تمامی كارشناسان بر این نظرند كه حزب شهروندان تحت رهبری «آلبرت ریورا» بیش از مابقی از فرجه كنونی و زمانی سود برده و حتی می تواند تعداد آراء خود را به كرسی های پارلمانی كنونی سوسیالیست ها نزدیك نماید.
شبس** اروپام**9241**5*491**1565