۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۵
کد خبر 82051138
۰ نفر
یك بازرگان سعودی در مصر ربوده شد

تهران-ایرنا- افراد مسلح ناشناس یك بازرگان سعودی را در مسیر اسماعیلیه قاهره ربودند. تاكنون هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از فرانس 24، منابع امنیتی گفته اند كه این تاجر عربستانی صبح روز سه شنبه در كارخانه خود واقع در اسماعیلیه با شریكش جلسه ای داشت و بعد از آن در راه بازگشت به قاهره همراه راننده اش مفقود شد.
یك مسئول امنیتی مصر بدون ذكر نام تاجر ربوده شده سعودی افزود: خودروی سرمایه گذار سعودی را در جاده اسماعیلیه به قاهره در حالی پیدا كردیم كه گوشی های همراه او و راننده اش در داخل خودرو خاموش بود.
وی تصریح كرد: هنوز تحقیقات در این باره ادامه دارد و نمی توان گفت این حادثه جنایی بوده است یا خیر.
هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت ربودن سرمایه گذار سعودی را بر عهده نگرفته است.
برخی مسئولان امنیتی دیگر ابعادی جدیدتر از ماجرا را شرح داده و گفته اند: افراد مسلح با تهدید خودرو را متوقف كرده، بازرگان عربستانی و راننده اش را ربوده اند و به مكانی نامعلوم برده اند.
مردم مصر در روزهای اخیر و بعد از سفر ملك سلمان پادشاه سعودی به مصر خشم خود را در تجمعات و تظاهرات اعتراض آمیز درباره اعطای دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان ابراز كردند؛ اقدامی كه با برخورد نیروهای امنیتی مصر روبه رو شد.
پلیس مصر روز دوشنبه با معترضان خشمگین از سیاست های عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این كشور درگیر شد و به طرف آنها گاز اشك آور شلیك كرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از قاهره، صدها تن از معترضان مصری با شركت در تظاهرات گسترده ای در پایتخت، خواستار استعفای السیسی به دلیل واگذاری دو جزیره راهبردی مصر در دریای سرخ به عربستان شدند.
جمعه گذشته نیز مصری ها خشم خود را در تظاهراتی با عنوان «جمعه زمین» با شعار «نه به فروش زمین» در اشاره به اعطای دو جزیره مصری در قبال 14 میلیارد دلار مساعدت ریاض به قاهره ابراز كردند.
تظاهرات مخالفان السیسی در حالی برگزار شد كه روز دوشنبه سالروز آزادی سینا از اشغالگران صهیونیستی بود. این روز در مصر در گرامی داشت عقب نشینی كامل نیروهای صهیونیستی از شبه جزیره سینا در سال 1982، جشن گرفته می شود.
السیسی روز یكشنبه از شهروندان مصری خواست از كشور خود در برابر كسانی كه وی آنها را «نیروهای شرور» خواند، دفاع كنند. نیروهای شرور به قول السیسی به معترضان مخالف وی اشاره دارد.
این اعتراضات، مشهودترین موج مخالفت با السیسی از زمان به قدرت رسیدن در سال 2014 به شمار می رود.
گروه اخوان المسلمین نیز كه دل خوشی از السیسی ندارد، از هواداران خود خواست در تظاهرات روز دوشنبه شركت كنند.
دولت مصر مدعی است كه دو جزیره واگذار شده به ریاض تحت عنوان تیران و صنافیر، به عربستان تعلق دارد و سعودی ها این جزایر را در سال 1950 از بیم اشغالگری رژیم صهیونیستی، تحت محافظت قاهره قرار دادند.
شبس**9241**1613