استعفای عضو كابینه در سایه انگلیس به دلیل پیشنهاد انتقال اسراییلی هابه آمریكا

لندن - ایرنا - خانم «ناز شاه» نماینده پارلمانی حزب كارگر از منطقه برادفورد، به دلیل ارایه پیشنهاد انتقال اسراییلی ها به خاك آمریكا در اوج درگیری های غزه، روز سه شنبه از سمت معاونت وزیر دارایی كابینه در سایه كناره گیری كرد.

به گزارش ایرنا، منابع انگلیسی می گویند، این نماینده مجلس عوام، 9 ماه پیش از آنكه به كرسی پارلمان دست یابد، در صفحه فیسبوك خود پیامی را ارسال كرده بود كه در آن نوشته بود: 'راه حل پایان اختلاف اسرائیل - فلسطین: اسرائیلی ها را به خاك آمریكا منتقل كنید. '
وی همچنین در این پیام گفته بود: آمریكایی ها با آغوشی باز از اسرائیلی ها استقبال خواهند كرد. ضمن آنكه این اقدام دخالت های خارجی در خاورمیانه را پایان می بخشد.
این نماینده حزب كارگر اضافه كرده بود: آمریكا اراضی زیادی دارد تا اسرائیل را به عنوان پنجاه و یكمین ایالات در خود جای دهد. در آن صورت فلسطینی ها نفس راحتی می كشند و سرزمین شان را پس می گیرند.
خانم شاه در این پیام گفته بود كه اگر به نمایندگی مجلس عوام راه یابد با نخست وزیر انگلیس لابی می كند تا این طرح را مطرح سازد.
وی ادعا كرده بود كه هزینه انتقال اسرائیلی ها به آمریكا به مراتب كمتر از هزینه ای خواهد بود كه واشنگتن طی سه سال برای حمایت از اسرائیل در بودجه دفاعی اش لحاظ می كند.
این نماینده مجلس انگلیس به شوخی گفته بود: با این كار آمریكا در بودجه اش صرفه جویی خواهد كرد.
وی با این حال امروز (سه شنبه) ضمن كناره گیری از معاونت وزیر دارایی كابینه در سایه، از اظهارات گذشته اش عذرخواهی كرد.
خانم شاه در بیانیه ای كه در این خصوص منتشر ساخت گفت: این پیام پیش از آنكه من نماینده مجلس شوم منتشر كردم و موید دیدگاه امروز من نیست.
وی افزود: من این اظهارات را در اوج حملات رژیم اسراییل علیه نوار غزه (تابستان 2014) عنوان كردم؛ زمانی كه حوادث غزه احساسات همه را برانگیخته بود.
این نماینده مجلس عوام كه علاوه بر معاونت وزیر دارایی كابینه در سایه، عضو كمیته منتخب وزارت كشور مجلس عوام نیز هست، تحت فشار قرار گرفته تا از عضویت این كمیته نیز كناره گیری كند.
ناز شاه در جریان انتخابات عمومی ماه 'می' سال گذشته توانست با شكست 'جورج گالووی'، رهبر حزب احترام، كرسی وی را در مجلس عوام از آن خود كند.
برخی از اعضای حزب كارگر پس از آنكه جرمی كوربین، در سال گذشته به رهبری این حزب انتخاب شد، جان تازه ای برای ابراز عقاید ضد صهیونیستی پیدا كرده اند.
در حالی كه كوربین حماس را دوست خود می داند، گروه ها و سازمانی های صهیونیستی در انگلیس وی را متهم به اهمال كاری در مقابله با گسترش اندیشه های یهودی ستیزی در درون حزبش می كنند.
اروپام**4**ن**1552