نظرسنجی: حمایت 51 درصدی مردم انگلیس از ادامه حضور كشورشان در اتحادیه اروپا

لندن - ایرنا- درحالی‌كه تنها هشت هفته به برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی‌مانده، آخرین نتایج نظرسنجی صورت گرفته حاكی از حمایت 51 درصدی انگلیسی‌ها از ادامه حضور كشورشان در این اتحادیه است.

به گزارش ایرنا، براساس نتایج این نظرسنجی كه به دنبال سفر باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا به لندن صورت گرفته و روز سه‌شنبه در روزنامه دیلی تلگراف منتشر شد، میزان حمایت انگلیسی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به 'برگزیت' 43 درصد بوده است.
نتایج این نظرسنجی كه توسط موسسه 'او آر بی' صورت گرفته، مؤید آن است كه میزان حمایت انگلیسی از برگزیت به‌رغم حمایت صریح باراك اوباما از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا نسبت به نظرسنجی قبلی این موسسه دو درصد افزایش ‌یافته است.
باراك اوباما رئیس‌جمهوری آمریكا در جریان سفر سه‌روزه اخیرش به لندن، تلاش كرد تا با ارائه تصوری منفی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، مردم این كشور را به دادن رأی برای ماندن در این اتحادیه ترغیب كند.
' لینتون كورسبی' یك استراتژیست انتخاباتی كه به پیروزی كامرون در انتخابات عمومی ماه 'می' گذشته كمك كرد، دراین‌باره گفت: نظرسنجی دیلی تلگراف نشان می‌دهد كه شرایط نسبت به هفته گذشته و پس از اظهارات اوباما، تغییر زیادی نكرده است.
نتایج نظرسنجی شبكه اسكای نیوز كه اخیرا منتشر نشان می‌داد كه بسیاری از مردم انگلیس بر این باورند كه اظهارات اوباما درارتباط با ضرورت حضور انگلیس در اتحادیه اروپا تأثیری بر روی نظر آنها در همه‌پرسی 23 ژوئن نگذاشته است.
براساس نتایج این نظرسنجی، 57 درصد از كسانی كه مورد پرسش واقع‌شده‌اند گفتند كه اظهارات اوباما بر روی رأی آنها در مورد ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، بی تاثیر بوده است.
نتایج یادشده مؤید آن است كه تنها 25 درصد از مردم گفتند كه سخنان اوباما بر نظر آنها برای رأی دادن به ادامه حضور انگلیس خیلی موثر بوده و 17 درصد نیز گفته‌اند كه این تاثیر بر روی آنها خیلی كم بوده است.
هرچند اظهارات جانب‌دارانه اوباما برای ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا بلافاصله خشم طرفداران خروج این كشور از اتحادیه اروپا را برانگیخت و در رسانه‌های انگلیسی بازتاب گسترده‌ای داشت.
طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (موسوم به برگزیت) ازجمله 'بوریس جانسون' شهردار جنجالی لندن، مواضع اوباما و مقامات آمریكایی در قبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، را امری مداخله‌جویانه خوانده و به‌شدت موردانتقاد قرار داده‌اند.
به گفته تحلیل گران، همه‌پرسی 23 ژوئن آینده( 3 تیرماه) تاثیر زیادی بر آینده و سرنوشت دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس و جایگاه این كشور در عرصه بین‌المللی خواهد داشت.
برخی از مقامات ارشد حزب محافظه كار تهدید كرده اند درصورت رای مردم انگلیس به برگزیت، دیوید كامرون بایستی بلافاصله از قدرت كناره گیری كند.
اروپام**4**1552