۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۱
کد خبر 82051066
۰ نفر
كشف 80 قطعه مینا ازقاچاقچیان در زاهدان

زاهدان- ایرنا- مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست زاهدان 80 قطعه پرنده مینا از قاچاقچیان پرنده در این شهرستان كشف و ضبط كردند.

به گزارش روز سه شنبه اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت زاهدان در گشت های شبانه روزی خود در مناطق و مسیرهای استان موفق به كشف این محموله غیر مجاز پرندگان شدند.
وی ادامه داد: در این رابطه یك نفر متخلف دستگیر و پس از تكمیل مدارك و مستندات تحویل مقام قضایی شد.
یك میلیون و 489 هزار و 590 هكتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از كل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شكار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرك و جنگلی پوزك، مناطق شكار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مك سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ كنارك زیست می كنند.
بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، تاكنون بیش از 85 گونه پستاندار، 102 گونه خزنده، بیش از 360 گونه پرنده آبزی و غیرآبزی و پنج گونه دو زیست در مناطق حفاظت شده خشكی و آبی سیستان و بلوچستان شناسایی شده است.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
این استان به سبب همسایگی با دو كشور افغانستان و پاكستان همواره مورد توجه قاچاقچیان و سودجویان قرار دارد بگونه ای كه برخی افراد پرندگان زینتی را از كشورهای همجوار به این استان وارد و سپس به استانهای داخلی كشور و یا از طریق آبهای آزاد به كشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان انتقال می دهند.
7316 / 6081**1565