استاندار كرمان: با نگاه انسان دوستانه  از پناهندگان افغان ميزباني كرديم

كرمان - ايرنا - استاندار كرمان گفت: ما به دليل شرايط انسان دوستانه و پيوند مذهبي و برادري كه با افغانستان داريم، سعي كرده ايم ميهمان نوازي خوبي از پناهندگان داشته باشيم.

به گزارش روابط عمومي استانداري كرمان «عليرضا رزم حسيني» عصر سه شنبه در ديدار اعضاي هيات ديپلماتيك و سازمان هاي بين المللي مستقر در ايران با وي افزود: نزديك به 40 سال ميزبان پناهندگان از كشورهاي مختلف و همسايگان ايران هستيم.
وي با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي به قوانين سختگيرانه كشورهاي مختلف براي مهاجران و پناهندگان آگاه است، گفت: اخيرا با توجه به اتفاقاتي كه در خاورميانه رخ داده، جمعي از پناهندگان به كشورهاي اروپايي رفتند كه سختگيرانه با آنها برخورد شد.
وي بيان كرد: شايد شما خدمات مادي از جمله بهداشت، اقتصاد و آموزش را مشاهده مي كنيد و بخشي از هزينه هايي كه ديده نمي شود مربوط به فرصت هاي شغلي است كه به دليل حضور افاغنه، اين فرصت ها در اختيار آنها قرار گرفته است.
استاندار كرمان گفت: با توجه به شرايط بحراني بيكاري در دنيا، مي دانيد كه هزينه هاي مورد نياز براي ايجاد يك شغل چقدر است و اين فرصت ها در اختيار پناهندگان قرار گرفته است.
وي تصريح كرد: در جلسه اي كه در ماه گذشته با سفير افغانستان و معاون اجرايي دولت اين كشور در كرمان داشتيم، قرار شد زمينه بازگشت كساني كه علاقه مند بازگشت به كشورشان هستند، طبق مقررات فراهم شده تا مقداري از فشاري كه بر اقتصاد استان كرمان وجود دارد، كاسته شود.
رزم حسيني افزود: با نهايي شدن برجام، فرصت هاي خوبي براي سرمايه گذاري در استان كرمان فراهم شده و چنانچه كشورهاي مختلف علاقه مند به سرمايه گذاري باشند، مي توانند بخشي از نتايج آن را در حوزه پناهندگان استفاده كنند.
وي گفت: استان كرمان قراردادهاي خوبي با كشورهاي مختلف از جمله ايتاليا، سوئد، ژاپن، چين و آلمان در زمينه هاي مختلفي دارد و با برخي كشورها در حال مذاكره براي همكاري و سرمايه گذاري است.
مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري كرمان نيز در اين ديدار گفت: بخش قابل توجهي از اتباع به ويژه اتباع كشور افغانستان به عنوان پناهنده در استان كرمان حضور دارند و كشورهاي مختلفي در مقوله هاي معيشت، سرپناه، بهداشت و آموزش حمايت مالي از پناهندگان در استان به عمل مي آورند.
حميد شمس الديني افزود: اين گروه به دعوت كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان، وزارت كشور و اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري كرمان دو روز ميهمان استان كرمان هستند و امروز در بردسير، شهر كرمان و حاشيه هاي كرمان، دشت زحمتكشان و زنگي آباد بخش هاي آموزشي، بهداشتي و منازل اتباع را مورد بازديد قرار دادند.
وي بيان كرد: اعضاي هيات ديپلماتيك در بحث پناهندگان فردا (چهارشنبه) ميهمان ادارات آموزش و پرورش، بهزيستي و آموزش فني و حرفه اي خواهند بود.
هيات ديپلماتيك از كشورهاي مختلف از جمله استراليا، اسپانيا، هلند، سوئد، تركيه، افغانستان، روماني، جمهوري چك و ونزوئلا به همراه نمايندگان كميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، برنامه توسعه، برنامه جهاني غذا و صندوق جهاني جمعيت سازمان ملل شامگاه گذشته (دوشنبه) وارد كرمان شدند.
3028*شبس*1613