۷ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۵۶
کد خبر: 82050958
۰ نفر
عفو بین الملل: مصر همه را دشمن می پندارد

تهران - ایرنا - سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه ضمن انتقاد شدید از مصر، اعلام كرد كه این كشور در روند جلوگیری از برگزاری تجمعات ضد دولتی، همه را دشمن می پندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، این نهاد با صدور بیانیه ای یادآور شد: نیروهای امنیتی مصر به طور خودسرانه صدها نفر را در آستانه تظاهرات روز دوشنبه بازداشت كردند.
«ماجدالینا مغربی» معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل گفت: به نظر می رسد مقام های مصری یك كارزار بی رحمانه و ظالمانه را برای سركوب اعتراض مردمی حتی قبل از آغاز آن، سازمان دهی كرده اند.
وی افزود: بازداشت های گروهی، ایجاد موانع در معابر و استقرار پر رنگ نیروهای امنیتی در خیابان ها، برگزاری اعتراض های مسالمت آمیز را غیرممكن كرده است.
پلیس مصر روز گذشته (دوشنبه) به طرف معترضان در قاهره گاز اشك آور شلیك كرد.
مردم مصر از هشدارهای دولت در زمینه برگزاری تظاهرات سرپیچی كردند و با تجمع در خیابان های پایتخت خواستار بركناری عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این كشور شدند.
پلیس به تعقیب و گریز با معترضان پرداخت و تعدادی از آنها از جمله چند خبرنگار را بازداشت كرد.
پلیس همچنین قبل از برگزاری تظاهرات، دهها فعال سیاسی را بازداشت كرد.
السیسی و «مجدی عبدالغفار» وزیر كشور دولت وی در آستانه تظاهرات روز دوشنبه در خصوص برخورد قاطعانه نیروهای امنیتی با معترضان هشدار داده بودند.
ائتلافی از گروه های چپگرا و لیبرال در مصر سازمان دهی تظاهرات روز گذشته را در اعتراض به واگذاری دو جزیره مصری در دریای سرخ به عربستان برعهده داشت.
اما در كشوری كه برگزاری اكثر تجمعات در آن ممنوع اعلام می شود، فراخوان برای برپایی تظاهرات روز گذشته بیش از هر چیز نشان از نافرمانی از حكومت السیسی داشت.
السیسی كه قبل بركناری محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر در سال 2013، فرمانده ارتش این كشور بود، مرسی را در جریان یك كودتای نظامی از كرسی قدرت به زیر كشاند.
با كنار رفتن مرسی از قدرت، سخت گیری بر هواداران وی و گروه اخوان المسلمین بالا گرفت، به طوری كه صدها نفر در جریان اقدامات سركوب گرایانه دولت كشته شدند.
اما سركوب معترضان از سوی دولت، روی دیگری نیز داشت به طوری كه اخوان المسلمین را به خشم آورد و در نتیجه حملات این گروه منجر به كشته شدن صدها سرباز و پلیس مصری شد.
خاورم**9109**1144