2 بانك اتریشی آماده ارائه خدمات مالی در روابط تجاری با ایران هستند

تهران-ایرنا- وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ اتریش سفلی گفت: 2 بانك اتریشی «رایف آیزن» و «اور بانك» گام های نخست برای ارائه خدمات و نقل و انتقالات مالی در همكاری های اقتصادی با ایران هستند.

خانم «پترا بوهواسلاو» در حاشیه نشست اقتصادی مشترك ایران و اتریش در اتاق تهران به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این آغاز خوبی است و به دیگر بانك های این كشور نیز انگیزه می دهد فعالیت های بانكی و نقل و انتقالات مالی را با ایران آغاز كنند.
وی در مورد لزوم تسهیل صدور مجوزهای صادراتی كه اكنون 6 هفته زمان می برد، اظهار داشت: به طور فشرده روی این موضوع متمركز شده ایم. موانع اداری متعددی وجود دارد كه برطرف كردن آنها زمان بر است و از شركت ها و بنگاه های اقتصادی ایران تقاضا می كنیم صبورتر باشند.
وی تاكید كرد: اكنون در آغاز راه هستیم و اقدام های اولیه در حال انجام است و نكته مهم این است كه قصد داریم روابط دوجانبه را با ایران گسترش دهیم و هر اقدامی كه لازم باشد انجام خواهیم داد.
بوهواسلاو گام نخست در توسعه روابط اقتصادی با ایران را افزایش حجم تجارت میان دو كشور عنوان كرد.
وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ اتریش همچنین از تشكیل نخستین كارگروه سیاست انرژی در رابطه با ایران در چارچوب نقشه راه امضا شده توسط وزیران اقتصاد 2 كشور خبر داد.
وی ادامه داد: ایالت اتریش سفلی بیشتر در در صنایع ساخت و ساز، فناوری های محیط زیست و ماشین آلات و تاسیسات فعال است و 40 شركت برتر این ایالت در این سفر حضور دارند و با اشتیاق آماده شروع همكاری با شركت های ایرانی هستند.
به گفته وی 40 هزار بنگاه اقتصادی در اتریش سفلی فعالیت می كنند كه 200 بنگاه از این تعداد بنگاه بزرگ محسوب می شوند كه حداقل 250 كارمند دارند و بقیه به صورت خانوادگی اداره می شوند.

**اتریش علاقه مند سرمایه گذاری در اراك
وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ اتریش سفلی گفت: دیروز (دوشنبه) به استان مركزی رفته و از شهر اراك دیدن كردیم. علاقه مند سرمایه گذاری در این استان هستیم، زیرا زیرساخت ها و ساختار استان مركزی شبیه ایالت اتریش سفلی است.
بوهواسلاو ادامه داد: حوزه دیگری كه بسیار مورد علاقه ایران و اتریش برای همكاری است، گردشگری است. اتریش سفلی پتانسیل بالایی در این زمینه دارد و می تواند در زمینه آموزش تخصص های مختلف مورد نیاز این صنعت با ایران همكاری كند.
به گزارش ایرنا، هیات بازرگانی ایالت سفلی اتریش شامگاه یكشنبه گذشته(پنجم اردیبهشت) در بدو ورود به شهر اراك رفت و با فعالان اقتصادی این منطقه بازدید كرد.
بوهواسلاو در بدو ورود به شهر اراك در جمع خبرنگاران گفته بود، هیات بازرگانی اتریش سفلی برای گذراندن وقت به كشور ایران و شهرستان اراك سفر نكرده و ما در صدد برقراری ارتباط تجاری و بازرگانی با نقاط مختلف كشور ایران هستیم.
وی ادامه داد: بر همین اساس مسئولان و مدیران 40 شركت صنعتی برای سفر به ایران و برقراری روابط تجاری و بازرگانی با شركت های این كشور داوطلب شدند تا ضمن حضور در این كشور و بازدید و بررسی ظرفیت های صنعتی، كشاورزی و گردشگری ایران، مقدمات برقراری ارتباط تنگاتنگ تجاری را فراهم كنند.
هیات اقتصادی 110 نفره بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران در دومین هفته نخستین ماه امسال به اتریش رفتند و در همایش اقتصادی دو كشور، سمینار آشنایی با جنبه های مختلف مدیریت و برنامه ریزی شهر وین و نشست تخصصی با مسئولان بانك مركزی اتریش شركت كردند.
طرفین همچنین هشت یادداشت تفاهم همكاری به ارزش بیش از دو میلیارد یورو امضا كردند.
اتریش كشوری محصور در خشكی در شرق اروپای مركزی است و با كشورهای چك، آلمان، مجارستان، ایتالیا، لیختن اشتاین، اسلواكی، اسلونی و سوئیس هم مرز است.
این كشور از نظر تولید ناخالص داخلی در مقام بیست و هفتم دنیا قرار دارد و حدود 28 درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور از ارزش افزوده بخش صنعت حاصل می شود. در این بخش، بیشترین سهم به ترتیب به تولید فلزات پایه و مصنوعات فلزی، ماشین آلات صنعتی، غذایی، آشامیدنی و دخانیات، تجهیزات حمل و نقل، تولید كاغذ و محصولات كاغذی و تولید تجهیزات الكتریكی تعلق دارد.
اقتصام**1063**1561