بازداشت مهاجران و ایرانی ها درمانوس غیرقانونی اعلام شد

كوالالامپور – ایرنا – دادگاه عالی پاپوآ گینه نو روز سه شنبه بازداشت پناهجویان استرالیا در بازداشتگاه جزیره مانوس كه در میان آنها ده ها ایرانی وجود دارند را غیرقانونی اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، هیات پنج نفره دادگاه عالی پاپوا گینه نو، كشوری جزیره ای در اقیانوس آرام و شمال استرالیا حكم داد با بازداشت پناهجویان در مانوس، حق آزادی فردی مندرج در قانون اساسی این كشور نقض می شود.
استرالیا درپی سیاست های سخت گیرانه در برابر مهاجران غیرقانونی و پناهجویان كه تلاش می كنند با قایق خود را به این كشور برسانند، این افراد را دستگیر و به بازداشتگاه های خود در مانوس در پاپواگینه نو و نائورو منتقل و یا قایق ها را وادار به بازگشت به اندونزی می كند.
این سیاست ها مورد انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر و سازمان ملل قرار گرفته است.
بازداشتگاه مانوس در پاپوا گینه نو از استانداردهای لازم نیز برخوردار نیست و تاكنون دستكم دو ایرانی به دلیل ضرب و شتم نگهبانان و عدم رسیدگی پزشكی جان خود را از دست داده و ده ها كودك و زن نیز مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.
شبكه 'ای.بی.سی' استرالیا روز سه شنبه حكم دادگاه عالی پاپوا گینه نو در مورد غیرقانونی بودن بازداشت پناهجویان استرالیا را منتشر و اعلام كرد حدود 850 نفر در بازداشتگاه جزیره مانوس در بازداشت بسر می برند كه حدود نیمی از این افراد پناهجو هستند.
دادگاه عالی به دولت های پاپواگینه نو و استرالیا دستور داده است بلافاصله برای پایان دادن به بازداشت پناهجویان در مانوس اقدام كنند.
مقامات اداره مهاجرت پاپواگینه نو به تازگی تلاش كردند این پناهندگان را از بازداشت رها كرده و به یك مركز به اصطلاح انتقال می برند.
آنها همچنین به افراد بازداشتی این شانس را دادند كه محل بازداشت را در طول روز تحت شرایط خاصی ترك كنند.
دولت استرالیا تاكید دارد این افراد باید به كشور مبدا خود بازگردند. كانبرا بازگشت اجباری پناهجویان و مهاجران غیرقانونی را در برنامه خود دارد، اما مقامات ایرانی تاكید دارند مهاجران ایرانی از راه قانونی كشور را ترك كرده و بازگشت این گروه نیز باید داوطلبانه باشد.
آساق**1611