۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۶:۵۰
کد خبر: 82049215
T T
۰ نفر
ایران صادركننده خدمات فنی ومهندسی پالایشگاهی شد

تهران- ایرنا- معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت گفت: طراحی و ساخت پالایشگاه‌ ها از سوی این پژوهشگاه با شركت های خارجی مشاركت هایی صورت گرفته كه به عنوان نخستین تجربه صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش پالایشی در كشور محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیرعباس حسینی امروز (دوشنبه) در نشستی با خبرنگاران به همكاری های بین المللی صنعت نفت در بخش پژوهش پرداخت و گفت: پژوهشگاه در بخش بالادستی صنعت نفت با دانشگاه‌ها و موسسه های علمی پژوهشی در بخش نفت و گاز همكاری هایی انجام داد.
وی افزود: برای توسعه میدان های آزادگان و اهواز و ازدیاد برداشت از میدان نفتی یادآوران با شركت های بین المللی مذاكره و همكاری هایی انجام شده است.
معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت افزود: قرار است با دانشگاه های فرانسوی برای ازدیاد برداشت و توسعه میدان نفتی اهواز مشاركت صورت گیرد كه جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد.
حسینی گفت: یك شركت كانادایی نیز برای ساخت تاسیسات نمك زدایی همكاری خواهد كرد كه قرارداد همكاری با شركت یادشده، بزودی امضا می شود.

** فرایند تولید بنزین در پتروشیمی بندرامام به اصلاحاتی نیاز دارد
معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت درباره تولید بنزین در پتروشیمی بندرامام افزود: بنزینی كه اكنون در این واحد پتروشیمی تولید می شود، دارای استانداردهای لازم است، اما نیاز به اصلاحات دارد.
این مقام صنعت نفت گفت: فرایند تولید بنزین در پالایشگاه با پتروشیمی متفاوت است و پژوهشگاه صنعت نفت، اصلاحات مورد نیاز را به پتروشیمی بندرامام ارایه داده است.
وی، سنجش كیفیت بنزین در آزمایشگاه پژوهشگاه صنعت نفت براساس شاخص های استاندارد از نمونه های بنزین وارداتی و داخلی صورت می گیرد و با اندازه گیری لازم، مورد ارزیابی است .
به گزارش ایرنا، برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای افزایش سهم صادرات غیرنفتی از كل صادرات و اصلاح تركیب آن به سمت صدور كالا و خدمات با فناوری بالاتر از رویكرد های سند چشم انداز (1404 ) است و صادرات خدمات فنی ومهندسی كه از نیمه نخست دهه 70 ( سالهای 74- 1373) آغاز شد، از مصادیق آن به شمار می رود .
سهم فعالیت های مختلف از صادرات خدمات فنی ومهندسی نشان دهنده سهم اندك فعالیت های نرم افزاری در صادرات این بخش است .
بالاترین میزان ارزش صادرات خدمات فنی ومهندسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1390 به میزان 4.2 میلیارد دلار ثبت شد كه پس از آن با توجه به شدت تحریم ها و موانع بین المللی روند نزولی پیدا كرد .
اقتصام**2022** 1559