۵ اردیبهشت ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۳۴
کد خبر: 82047819
۰ نفر
حزب مصری: عبدالفتاح السیسی باید از قدرت كنار برود

تهران-ایرنا- حزب «مصر قوی» در پی ادامه اعتراضات مردمی به سیاست های اخیر عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری این كشور،‌ 15 دلیل را برای ضرورت بركناری السیسی مطرح و تصریح كرد كه وی باید از قدرت كناره گیری كند.

به گزارش روز یكشنبه روزنامه المصریون «عبد المنعم ابو الفتوح» دبیر كل حزب «مصر قوی» شامگاه شنبه در سخنانی 15 دلیل را برای بركناری عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر مطرح كرد و گفت: معترضان نیز در راهپیمایی ها خود در روز جمعه بر این دلایل تاكید كردند.
این در حالی است كه مخالفان دولت السیسی برای شركت در راهپیمایی روز دوشنبه علیه دولت در قاهره و سایر استان ها فرا خوان داده اند و حزب مصر قوی نیز تاكید كرد كه در این تظاهرات شركت خواهد كرد.
در همین راستا حزب قوی با صدور بیانیه ای اعلام كرد: ما با دولت السیسی به دلیل ارتكاب جرایم پایان نایذیر،‌ اهانت به خون مصری ها،‌ فساد،‌ شكست، فروپاشی اقتصادی،‌ سركوبی آزادی ها،‌ بستن باب سیاست و محدود كردن آن به اطرافیان و افراد منافق،‌ كوتاهی در حفاظت از ثروت و منابع طبیعی كشور و نیز مقابله با افراد شریف و همراهی با فاسدان، مخالف هستیم.
حزب مصر قوی همچنین در این بیانیه افزود: ما به دلیل نزدیكی دولت مصر با رژیم صهیونیستی كه آن را همپیمان راهبردی خود می داند،‌ افزایش فقر و بیكاری، تكیه بر افراد معتمد به جای افراد شایسته،‌ زندانی كردن هزاران تن،‌ شكنجه زندانیان، نبود عدالت در كشور و نیز به دلیل عملكرد و روش های نادرست حكومتی، این رژیم را نمی پذیریم.
این حزب همچنین افزود: ما خواستار تشكیل یك دولت بر پایه عدل، آزادی، دمكراسی
،‌ كرامت، حاكمیت مردم و بی طرفی نهادهای نظامی هستیم.
در بیانیه این حزب آمده است: در هر تظاهراتی در كنار دیگران برای دفاع از حق ملت، حفظ كرامت و محافظت از خاك كشور مشاركت خواهیم كرد.
از سوی دیگر،‌ جبهه دفاع از تظاهر كنندگان مصری (جبهه ای متشكل از وكلای دفاع از جوانان جنبش‌های مخالف) نیز اعلام كرد كه نیروهای امنیتی 78 تن از مخالفان كه در اعتراض به سیاست های عبد الفتاح السیسی در واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان تظاهرات كردند، بازداشت كرده است.
قاهره و استان های دیگر این كشور روز جمعه شاهد اعتراضات گسترده مردمی به سیاست های اخیر السیسی بود و مردم در این تظاهرات خواستار بركناری وی از قدرت شدند.
گروه های مخالف مصر از جمله جبنش 6 آوریل كه در خیزش مردمی سال 2011 میلادی و سرنگونی حكومت حسنی مبارك پیشتاز بود، خواستار برگزاری تظاهرات ضد دولتی به ویژه در مخالفت با واگذاری دو جزیره به عربستان شده اند. تظاهرات مذكور قرار است دوشنبه این هفته برگزار شود.
اقدام بحث برانگیز عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در واگذاری دو جزیره دریای سرخ به سعودی ها، خشم عمومی را در مصر برانگیخته است. مصری ها سیسی را متهم كرده اند كه این جزیره ها را در ازای سرمایه گذاری سعودی ها به آن ها «فروخته است».
گروه های اسلام گرا و سكولار هر دو در این تظاهرات ها مشاركت داشتند. این راهپیمایی هر چند در آغاز با موضوع اعتراض به واگذاری جزایر صنافیر و تیران برگزار شد، اما در ادامه به تظاهراتی علیه دولت سیسی منتهی گردید.
سیسی كه به عنوان فرمانده ارتش مصر در سال 2013 محمد مرسی نخستین رئیس جمهوری منتخب این كشور را از قدرت بركنار كرد، در انتخابات سال 2014 به ریاست جمهوری رسید.
انتقاد از سیاست های وی به ویژه در زمینه عملكرد نیروهای امنیتی و پلیس، از جمله سركوب خشونت آمیز معترضان و رسانه ها طی ماه های گذشته تشدید شده است.
مصر طی ماه جاری اوضاع اقتصادی سختی را پشت سر می گذارد و در پی واگذاری دو جزیره یاد شده به عربستان در چارچوب ترسیم مرزهای دو كشور نیز شاهد تنش های سیاسی بسیاری است؛ اقدامی كه مخالفت جریان ها و جنبش های سیاسی مصر را به همراه داشت.
خاورم**9329**1144