۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۶
کد خبر 82046200
۰ نفر
اوباما و فرش قرمزِ یخ زده ریاض

تهران- ایرنا- تازه ترین تلاش رییس جمهوری آمریكا برای تقویت پیوندهای این كشور با دولت های عربی منطقه به ویژه عربستان سعودی با واكنش سرد ریاض همراه شد؛ واكنشی كه ناشی از نارضایتی سران سعودی از همراهی نكردن واشنگتن با سیاست های ضدایرانی و توصیه كاخ سفید برای پذیرش نقش منطقه ای تهران است.

رییس جمهوری آمریكا در نخستین روز از اردیبهشت ماه در چارچوب تور دیپلماتیك یك هفته ای به مقاصد خاورمیانه ای و اروپایی، به ریاض رفت. نخستین روز حضور «باراك اوباما» در عربستان به دیدار وی با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و دیگر مقام های سعودی گذشت. در این دیدار، رهبران 2 كشور تلاش كردند چالش های اخیر در روابط دوجانبه را فروكاهند. همچنین درباره راهكارهای رویارویی با گروه تروریستی داعش، بحران یمن و سوریه و تنش میان تهران و ریاض گفت ‌وگوهایی صورت گرفت.
اوباما در دومین روز سفر خود، بعد ازظهر پنجشنبه به عنوان نخستین رییس جمهوری آمریكا در نشست سران 6 كشور عضو شورای همكاری خلیج فارس كه در شهر ریاض برگزار شد، شركت كرد. از محورهای مهم نشست ریاض، امنیت منطقه خاورمیانه و مقابله با گروه تروریستی داعش بود. اوباما به سران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس اطمینان داد كه كشورش همچنان متعهد به تامین امنیت آن ها است. در كنار همه این دستورهای كار كه برای حضور اوباما در ریاض بیان شد، این سفر با هدف بهبود روابط عربستان و آمریكا صورت گرفت كه در ماه های اخیر دچار شكاف های جدی شده اند.
هرچند سفر اوباما به عربستان و دیدار وی با اعضای شورای همكاری خلیج فارس بخشی از تلاش های وی برای بهبود روابط آمریكا با كشورهای عربی حوزه حلیج فارس بود اما استقبال سرد حاكمان سعودی از اوباما به خوبی نشان داد كه ملك سلمان و تیم سیاست خارجی وی تا چه اندازه از سیاست های خاورمیانه ای آمریكا ناراضی است.
حضور نیافتن ملك سلمان در فرودگاه ریاض برای استقبال از اوباما در حالی بود كه پادشاه عربستان برای خوشامدگویی به رهبران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس در فرودگاه ریاض حاضر شد. تا پیش از این نیز پادشاه سعودی به طور معمول هنگام حضور رییسان جمهوری آمریكا در عربستان، در فرودگاه حضور می یافت و از آنان استقبال می كرد.
این شیوه استقبال ملك سلمان از اوباما فضای سرد حاكم بر روابط 2 كشور را به خوبی آشكار كرد. همچنین، برخورد سرد مقام های سعودی با اوباما و نارضایتی آنان از سیاست های خاورمیانه ای وی، در پخش نشدن مراسم نشست مشترك اوباما با سران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس به صورت زنده از تلویزیون آشكارتر شد. این در حالی است كه چنین نشست های مهمی به صورت زنده از شبكه های تلویزیونی كشور میزبان پخش می شود.
شماری از تحلیلگران بر این باورند كه برخورد سرد مقام های سعودی با اوباما نشان دهنده ناامیدی آنان از تغییر نگاه رییس جمهوری كنونی آمریكا نسبت به تحولات خاورمیانه و دغدغه های امنیتی عربستان سعودی است. به گفته این تحلیلگران، سعودی ها به این نتیجه رسیده اند كه عربستان نمی تواند اوباما را با سیاست های منطقه ای خود همراه كند و منتظر پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی است.
آن چه این نگاه را تقویت می كند و به ناامیدی عربستان از سیاست های خاورمیانه ای اوباما دامن می زند، تاكید اوباما بر پذیرش نقش ایران به عنوان یك كشور مهم در منطقه خاورمیانه است. در این راستا، «بن رودس» جانشین مشاور امنیتی رییس جمهوری آمریكا ضمن اشاره به نگرانی ‌های كشورهای عربی درباره ایران، بیان كرد كه تلاش و ارتباط‌ دیپلماتیك با ایران برای حل بحران های عراق، سوریه و یمن ضروری است.
مقام های آمریكایی در شرایطی بر ضرورت همكاری كشورهای عربی با ایران برای حل بحران های منطقه خاورمیانه تاكید می كنند كه تمام تلاش عربستان بر این است تا ایران را عامل اصلی بحران ها در خاورمیانه معرفی كند و آمریكا را با سیاست های ضدایرانی خود همراه سازد.
اوباما اما در دیدار با كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس تاكید كرد كه در منطقه‌ ای با بحران ‌ها و مناقشه ‌های فراوان، پیشبرد مذاكره و گفت ‌وگوهای پایدار بسیار ضروری است. به رغم تكاپو و تقلای ریاض برای همراه سازی آمریكا با سیاست هایش، واشنگتن پس از گفت وگوهای هسته ای ایران و گروه 1+5 در تلاش است این واقعیت را به مقام های سعودی بقبولاند كه برای بازگشت ثبات به خاورمیانه باید نقش منطقه ای ایران را بپذیرند.
آمریكا به خوبی می داند ایران یكی از پایه های اصلی حفظ نظم و ثبات در خاورمیانه است و همراهی با سیاست های تنش زای عربستان نمی تواند به تامین امنیت منطقه خاورمیانه و اهداف كلان واشنگتن كمك كند. با این حال آمریكا نمی خواهد متحدان سنتی خود را ناخرسند نگاه دارد از این رو سفر اوباما را می توان تلاشی برای جلب رضایت كشورهای عربی با كمترین هزینه ممكن برای كاخ سفید توصیف كرد؛ تلاشی كه به راه رفتن رییس جمهوری آمریكا روی فرش قرمزی یخ زده به سمت كاخ حاكمان سعودی می ماند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9347** 9283** 9279