گراميداشت روز جهاني زمين پاك در حاشيه تالاب بين المللي درگه سنگي نقده

مهاباد- ايرنا- جمعي از دوستداران محيط زيست شهرستان نقده با حضور در حاشيه تالاب بين المللي درگه سنگي (سيران گلي) اين شهرستان روز جهاني زمين پاك را گرامي داشتند.

به گزارش ايرنا، در اين مراسم كه عصر روز جمعه برگزار شد، فعالان زيست محيطي، دانشجويان، سازمان‌هاي مردم نهاد و جمعي از دانش آموزان شهرستان نقده نيز در آن حضور داشتند رئيس اداره محيط زيست نقده گفت: يكي از مهمترين دغدغه هاي دست اندركاران و دوستداران محيط زيست آلودگي زمين است.
فرامرز سفري افزود: نبايد گراميداشت زمين پاك به يك مناسبت خاص منحصر شود بلكه بايد به عنوان يك فرهنگ در بين شهروندان تبديل شود تا آنها همواره خود را در قبال زميني كه بر روي آن زندگي مي‌كنند، مسئول دانسته و آن را آلوده نكنند.
وي ادامه داد: تقويت فرهنگ سالم نگهداشتن زمين در بين آحاد جامعه نقش مؤثري در كاهش ميزان آلودگي‌ها داشته و به تامين سلامت شهروندان كمك مي‌كند.
سفري با بر شمردن عوامل آلودگي محيط زيست افزود: افزايش توليد زباله، جمع آوري نادرست و پخش آن در طبيعت از مهمترين دلايل آلودگي زمين به شمار مي رود كه متاسفانه محيط زيست را با چالش جدي رو به رو ساخته است.
وي با اشاره به نقش شهروندان در رعايت اصول صحيح زيست محيطي و پرهيز آنها از آلوده كردن زمين گفت: نبايد تنها اين روز را به دوم ارديبهشت ماه محدود كنيم.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان نقده خطاب به دانش آموزان و اولياي آنها افزود: اين فرهنگ بايد از كودكي به وارثان آينده جامعه آموزش داده شود.
سفري ادامه داد: امروز هوا و زمين پاك بايد به عنوان يك نياز مهم هر انسان به يكي از اولويت‌هاي اساسي زندگي وي تبديل شود.
به گزارش ايرنا، روز جهاني زمين پاك هر سال در 21 آوريل مصادف با دوم ارديبهشت در تمام دنيا به منظور ايجاد آگاهي جهاني و سپاسگزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي برگزار مي‌شود.
در اين روز به همه مردم روي زمين يادآوري مي‌شود كه نبايد سياره خود زمين را فراموش كنند بلكه بايد به فكر حفظ آن باشند.
در پايان شركت كنندگان با جمع آوري زباله هاي اطراف تالاب درگه سنگي بر لزوم فرهنگ‌سازي براي افزايش آگاهي و قدرداني نسبت به محيط زيست تاكيد كردند.
تالاب بين المللي درگه سنگي (سيران گلي) با 735 هكتار مساحت در يك كيلومتري شهر محمديار نقده واقع شده و هم اكنون از وضعيت مطلوبي براي تغذيه و جوجه آوري پرندگان برخوردار است.
در شهرستان نقده علاوه بر تالاب درگه سنگي، دو تالاب بين المللي ديگر حسنلو و يادگارلو و چند تالاب فصلي ديگر نيز وجود دارد كه سالانه پذيراي هزاران قطعه انواع پرنده مهاجر و بومي است.
شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.
7511/6185/1905