مبارزه با تروریسم وظیفه مهم همه دولتهای مسوول در منطقه و جهان است

تهران-ایرنا- رییس جمهوری در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر عراق، مبارزه با تروریسم و گروه های تروریستی از جمله داعش را وظیفه مهم همه دولتهای مسوول در منطقه و جهان دانست و تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران در این مبارزه در كنار دولت و مردم عراق بوده و از هیچ كمكی دریغ نمی كند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی عصر امروز -چهارشنبه- در تماس تلفنی نخست وزیر عراق با ایشان و پس از استماع گزارش 'حیدر العبادی' در خصوص آخرین تحولات سیاسی ، نظامی و امنیتی آن كشور بویژه برنامه های دولت عراق در برقراری ثبات ، امنیت و مبارزه با تروریسم ، با ابراز خرسندی دولت و ملت ایران از پیروزی های اخیر دولت و مردم عراق بر تروریست ها در شهرهای شمالی آن كشور گفت: جمهوری اسلامی ایران ثبات و امنیت عراق را ثبات و امنیت خود می داند و برای تقویت آن تلاش خواهد كرد.
دكتر روحانی در زمینه آخرین اقدامات انجام شده علیه تروریست ها و برنامه های آتی بغداد در این مبارزه فراگیر، اظهارداشت: وحدت و اتحاد همه طوایف و گروههای عراقی در مبارزه با تروریسم ، بسیار امیدوار كننده است.
ایشان با تاكید بر ضرورت گذر برخی كشورها از مرحله شعار به مرحله عمل در مبارزه با تروریست ها گفت: برخی كشورها به رغم تظاهر در مبارزه با تروریسم ، متاسفانه همچنان با كمكهای تسلیحاتی و خرید نفت از داعش در حال تقویت آن هستند.
رئیس جمهوری همچنین ابراز امیدواری كرد كه با توجه به شرایط حساس سیاسی عراق ، تحولات اخیر داخلی در آن كشور با هوشمندی و درایت مسوولان عراقی سریعتر و در یك مسیر صحیح و به نفع منافع مردم این كشور ، به سرانجام مطلوب برسد.
دكتر روحانی با عنایت به اشتراكات تاریخی ، فرهنگی ، اعتقادی و دینی میان دو ملت ایران و عراق اظهارداشت:بی تردید روابط دو كشور روز به روز توسعه و تعمیق بیشتری خواهد یافت و جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال گسترش و استحكام روابط با عراق در همه زمینه های مورد علاقه است.
'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق نیز در این تماس تلفنی ، پس از ارائه گزارشی از آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق،بویژه در خصوص وضعیت میدانی مبارزه با داعش و دیگر تروریست ها در عراق ،تاكید كرد: ملت و دولت عراق ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با داعش را ارج می نهند.
وی گروه تروریستی داعش را تهدیدی برای منطقه و جهان دانست و با تاكید بر ضرورت همكاری های گسترده منطقه ای برای رویارویی با آن گفت: تقویت همكاری ها علیه داعش به نفع منطقه و جهان است و دولت و ملت عراق مصمم به مبارزه قاطع با آن و ریشه كنی تروریسم از سرزمین خویش می باشد.
نخست وزیر عراق اظهارداشت: بغداد خواهان گسترش و تحكیم روابط با جمهوری اسلامی ایران در حوزه های سیاسی ، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی است.
سیام**3070**1449