آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاهها نمی تواند محدود شود

تهران-ایرنا-رئیس جمهوری با اشاره به اینكه 'چنین نیست كه هر كس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال كنترل مردم باشد'، تصریح كرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاهها نمی تواند محدود شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دكتر حسن روحانی در جلسه امروز-چهارشنبه- هیات دولت افزود: آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود كنند و فقط قانون می تواند چارچوب هایی در این زمینه داشته باشد.
رییس جمهوری تاكید كرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت كنیم جز در زمینه اجرای قانون.
رئیس جمهوری با اشاره به نامگذاری روز میلاد امام علی (ع) به عنوان روز پدر گفت: این روز را به همه پدران عزیز تبریك و تهنیت می گویم. اگرچه فرزندان باید از پدر و مادر خود اطاعت كنند اما در عین حال پدران هم باید شرایط زمان را مدنظر قرار دهند. امروز متاسفانه شكاف نسلی در جامعه ایجاد شده؛ به گونه ای كه والدین و فرزندان گاهی حرف یكدیگر را لمس نمی كنند. لذا باید شكاف های اجتماعی را مدنظر قرار داده و با فرزندان خود رابطه نزدیك تری برقرار كنیم و فردا كه به عنوان روز پدر نامگذاری شده است، زمانی را به شنیدن حرف های فرزندان خود اختصاص دهیم.
رئیس جمهوری با تبریك میلاد امیرالمومنین علی (ع )، زندگی فردی و حكومتی ایشان را الگوی بی بدیلی برای همگان دانست و درس آموزی از مكتب این امام همام را در عرصه های مختلف بویژه عدالت ورزی، توجه به رضایت و آزادی مردم و مبارزه با فساد، مورد تاكید قرار داد.
وی در جلسه هیات دولت با برشمردن ویژگی های ممتاز شخصیت نخستین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت اظهارداشت: مولای متقیان علی (ع) تربیت یافته مستقیم مكتب پیامبر عظیم الشان (ص) بودند و همچنین ایشان شخصیتی است كه همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است كه هیچ كسی در آن تردیدی ندارد.
رئیس جمهوری در تبیین سومین ویژگی منحصربه فرد امام علی(ع) گفت: سومین ویژگی را می توان در تاریخ و دوران های مختلف زندگی سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و دینی امام علی (ع) مشاهده نمود و افتخار ما این است كه در میان الگوهایی كه برای حكومتداری وجود دارد 2 الگوی برتر حكومت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و مولای متقیان علی (ع) را داریم.
روحانی با تاكید بر ضرورت درس آموزی از زندگی فردی و حكومتی امام علی (ع) اظهارداشت: امیرالمومنین علی (ع) به حق باید در همه زمینه ها امام و راهبر ما باشد و پیرو علی (ع) بودن، افتخار بزرگی است.
رئیس جمهوری با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت المال در نگاه امام علی (ع) گفت: مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت المال ملاحظه نسبت به سوابق كسی را جائز نمی دانستند.
رئیس جمهوری تاكید كرد: مولای متقیان علی(ع) رضایت عموم مردم را ستون حكومت خود می دانست. بنابراین در هر كاری كه انجام می شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس هایی است كه باید از مولایمان بیاموزیم.
روحانی در ادامه با اشاره به مولفه آزادی در حكومت امام علی (ع )اظهار داشت: در كدام حكومت سراغ دارید كه مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمومنین(ع ) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و بخوبی به همه بیاموزد كه مخالفین تا كجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان كجاست؟
رئیس جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی (ع) با فساد اشاره كرد و گفت: امیرالمومنین علی (ع) در زمینه فساد با هیچ كس مماشات نمی كرد و قاطعانه در برابر فساد می ایستاد و نمی گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی (ع) به این معناست كه راه آن امام، بطور تمام و كمال ادامه یابد.
روحانی در ادامه با اشاره به كلام پیامبر اسلام(ص) به امام علی (ع) مبنی بر اینكه ما پدران امت هستیم ، اظهارداشت: این جمله بدین معناست كه حاكمان و كسانی كه بر مردم حكمرانی می كنند از جایگاه پدرانه ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار كنند.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از استقبال گرم مردم استان سمنان از كاروان دولت تدبیر و امید اظهارداشت: تواضع ، مهربانی و محبت مردم بخاطر نظام اسلامی است و ما خادم مردم هستیم و باید به وظیفه خدمتگزاری خود به خوبی عمل كنیم. این مسئولیت بزرگترین افتخاری است كه نصیبمان شده كه باید لحظه به لحظه آن را مغتنم بشماریم.
روحانی با بیان اینكه اگر نعمتی با مجاهدت و حضور و تلاش مردم و با هدایت های رهبری عزیز بوجود آمده را باید قدر دانسته و كفران نعمت نكرد، گفت : فضای برجام را باید قدر بدانیم و شكرگزار نعمت های الهی باشیم و از آن بیشترین استفاده را بكنیم. اما متاسفانه عده ای كفران نعمت می كنند.
رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه 'در عین حال باید بر عملكرد طرف مقابل نظارت و راستی آزمایی داشته باشیم'، گفت: اگر از طرف مقابل كندی و كاستی ببینیم حتما باید برخورد جدی كرده و تذكر دهیم و حتی اگر وظیفه بالاتری هم داشتیم انجام دهیم و این از مسلمات است.
روحانی با بیان اینكه امسال باید اقتصاد مقاومتی در عمل اجرا شود، گفت: برجام شرایط را برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی هر چه بیشتر مهیا كرده است كه باید از آن به بهترین نحو استفاده كنیم.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش استاندار خراسان جنوبی از وضعیت این استان اظهار داشت : استان های محروم و كویری كشور شرایط خاصی دارند و لازم است كه دولت كمك های بیشتری به این مناطق داشته باشد و باید به استان های محروم بویژه استان خراسان جنوبی توجه ویژه ای داشت و همه وعده های دولت درخصوص این استان عملیاتی شود.
روحانی در ادامه لزوم توجه بیشتر به آبادانی و توسعه استان های شرقی را مورد تاكید قرار داد و گفت: اعتباراتی كه در شرق كشور هزینه می شود غیر از توسعه این مناطق و ایجاد توازن منطقه ای از لحاظ امنیت ملی و توسعه عمیق در محور شرق بسیار حائز اهمیت است و دولت تمام توان خود را برای توسعه این مناطق بكار گرفته و خواهد گرفت .
سیام/3070 /1449