وزيرعلوم ازتدوين طرح علمي افزايش حقوق پايه اعضاي هيات علمي خبر داد

سمنان- ايرنا - وزير علوم، تحقيقات و فناوري از تدوين طرح علمي به ‌منظور افزايش حقوق پايه اعضاي هيات‌ علمي دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش ايرنا، محمد فرهادي عصر سه شنبه در نشستي با دانشگاهيان استان سمنان در سالن ميثاق دانشگاه سمنان بيان داشت: هم‌ اكنون اعضاي هيات‌ علمي دانشگاه ها به خصوص اعضاي استخدامي 1384 به قبل با مشكلات بسيار زيادي مواجه‌ هستند.
وي خواستار اصلاح حقوق پايه اعضا هيات‌ علمي شد و تصريح كرد: تاكنون اين اقدام دو بار انجام‌ شده است و در سال 95 اقداماتي براي اصلاح حقوق پايه بايد انجام‌ شود و از اين رو كار مطالعاتي انجام شده است و طرح علمي براي ارائه به مجلس آماده مي شود.
فرهادي از ارائه طرح افزايش حقوق اعضاي هيات‌ علمي در كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي خبر داد و تصريح كرد: براي ارائه اين طرح به مجلس منتظر زمان و آماده ‌سازي مناسب طرح هستيم.
وي از فعاليت 38 پارك علم و فناوري در كشور خبر داد و بيان كرد: اين تعداد در حال افزايش است و توزيع اعتبارات براي اين تعداد مشكل است.
وي با اشاره به فرمايشات رهبر معظم انقلاب مبني بر اهميت به مقوله پژوهش، تاكيد كرد: در برنامه ششم توسعه اهميت به بحث پژوهش بيشتر خواهد شد.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: از سال 78 تاكنون بودجه ‌اي براي تجهيزات دانشگاه‌ها اختصاص نيافته است اما در برنامه ششم توسعه، سهم اعتبارات تامين تجهيزات دانشگاه ها به سه تا چهار درصد خواهد رسيد.
وي با اشاره به طرح آمايش آموزش عالي، گفت: در اين ساماندهي و اصلاحاتي انجام خواهد شد و مراكز مورد نياز تاسيس مي شوند و برخي مراكز نيز با هم ادغام مي شوند و رشته‌هاي جديدي نيز اضافه و يا حذف مي شوند.
وي در خصوص مشكلات ثبت اختراع در كشور اظهار داشت: هم ‌اكنون سازمان پژوهش‌ هاي علمي و صنعتي ايران متولي اين كاراست و صندوق حمايت از مخترعان نيز از اين افراد حمايت مي‌ كند اما قانون جامع صنعتي و فكري به ‌منظور حمايت از مخترعان تدوين ‌شده و به مجلس رفته است.
فرهادي از اجراي طرح جذب نخبگان خبر داد و ابراز كرد: در هرسال تعداد 100 نفر از نخبگان كشور كه از دانشگاه ‌هاي برتر دنيا فارغ ‌التحصيل شده‌ اند مي ‌توانند جذب دانشگاه ‌ها شوند و به مدت يك سال حقوق آن‌ ها را بنياد نخبگان تامين كرده تا رويه جذب آن‌ ها در وزارت علوم انجام شود.
برنامه هاي رئيس جمهوري و هيات دولت در بيست و ششمين سفر استاني به استان سمنان، شركت در شوراي اداري، نشست با نخبگان، علما و ايثارگران، نشست با سرمايه گذاران و امضاي نمادين تعدادي تفاهم نامه و مصاحبه مطبوعاتي است.
كاروان تدبير و اميد از 24 دي سال 92 تاكنون به استانهاي خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، ايلام ، لرستان، چهارمحال و بختياري ، اردبيل، خراسان رضوي، زنجان، گلستان، خراسان جنوبي ، بوشهر، اصفهان، قم، گيلان ، فارس، آذربايجان شرقي، شهرستانهاي استان تهران (شهريار ، ملارد و قدس)، خراسان شمالي، كردستان، شهرستانهاي استان تهران( اسلامشهر ، رباط كريم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ري (جنوب تهران)و يزد سفر داشتند.
6026/ 1596