60 سكه متعلق به دوره ساسانيان از قاچاقچيان در زنجان كشف و ضبط شد

زنجان - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: طي دو عمليات ماموران يگان حفاظت اين اداره كل با نفوذ در شبكه خريد و فروش غير مجاز اشياي تاريخي موفق به كشف و ضبط 60 سكه متعلق به دوره ساسانيان از قاچاقچيان شدند.

يحيي رحمتي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ماموران يگان حفاظت طي عملياتي با موضوع نفوذ در شبكه خريد و فروش غير مجاز اشياي عتيقه، در مرحله نخست موفق به كشف 20 سكه متعلق به دوره ساسانيان و دستگيري دو قاچاقچي در شهر زنجان شدند.
وي يادآورشد: در ادامه اين عمليات، 40 سكه در شهر خرمدره با دستگيري 6 قاچاقچي كشف و ضبط شد.
رحمتي اظهار كرد: در مجموع هشت قاچاقچي با سه دستگاه خودرو و 60 سكه متعلق به دوره ساسانيان در اين دو عمليات دستگير شدند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان منظور از خريد و فروش غير مجاز را تجارت آن دسته از اشياي داراي ارزش تاريخي كه مالكيت آنها مشخص نيست برشمرد و گفت: خريد و فروش اشياي داراي ارزش و قدمت تاريخي كه مالكيت آنها در اختيار شخصي خاصي نيست، غير قانوني است و انجام آن قاچاق محسوب مي شود.
وي خاطرنشان كرد: هر شي تاريخي دو سري اطلاعات كه يكي مربوط به خود شي و ديگري مربوط به ماهيت تاريخي محل كشف آنهاست، با خود به همراه دارد.
رحمتي ادامه داد: متاسفانه در مورد اشياي تاريخي بخش دوم اطلاعات كه مربوط به تاريخ تمدن يك منطقه محسوب مي شود، از بين مي رود و نامشخص باقي مي ماند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: كشورهاي حاشيه خليج فارس كه به دنبال هويت سازي براي خود هستند، مي توانند با خريد اين اشياي تاريخ قاچاق، براي خود تاريخ سازي كنند در حالي كه هويت اصلي اين اشيا متعلق به تاريخ و تمدن ايران است.
به گفته وي هم اكنون اين اشيا در اختيار اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان است و قاچاقچيان نيز به مراجع قانون تحويل داده شدند.
3001/6085

سرخط اخبار استان‌ها