۳۱ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۴۹
کد خبر: 82041343
۰ نفر
توليد برچسب ضدجعل با استفاده از نانوذرات

تهران- ايرنا- شركت كوچك Nano Brick در كره جنوبي با فناوري ساده اما خلاقانه خود در زمينه تشخيص محصولات تقلبي با بهره‌گيري از برچسب كوچكي به نام M-Tag توجه بسياري از شركت‌هاي جهاني را به خود جلب كرده است. اين فناوري جديد محصول 8 سال تحقيق و توسعه وسيع اين شركت در حوزه نانوفناوري است.

به گزارش روزسه شنبه گروه علمي ايرنا ازستاد ويژه توسعه فناوري نانو،روش‌هاي مختلفي براي مقابله با محصولات تقلبي ارائه شده است كه از آن جمله مي‌توان به هولوگرام‌ها، جوهرهاي فلورسانس، كدهاي پاسخ سريع (QR) و RFID اشاره كرد، اما اين روش‌ها در گذشته مفيد بوده‌اند.
با پيشرفت فناوري و بهبود روش‌هاي جعل، كارايي اين روش‌ها كاهش يافته و به فناوري‌هاي جديدي همچون M-Tag براي تشخيص سريع محصولات جعلي نياز است.
بنابرگفته اين شركت، برچسب M-Tag اولين محصول ضدجعل دردنيا است كه ازفناوري توليد نانوذرات بهره مي‌برد. نانوذرات استفاده شده در اين برچسب‌ها زمان قرارگرفتن در معرض ميدان مغناطيسي تغيير رنگ و الگو مي‌دهند، به عنوان مثال، زماني كه مصرف‌كننده يك آهن‌رباي لاستيكي كه در تمام يخچال‌ها يافت مي‌شود و يا بلندگوي يك گوشي تلفن همراه را نزديك برچسب M-Tag قرار مي‌دهد، روي سطح اين برچسب نوارهايي ظاهر مي‌شود.
در اين حالت نانوذرات همانند آجرهايي كنار هم رديف شده و اين نوارها را ايجاد مي‌كنند، تغيير رنگ و الگوي M-Tag به مشتري اين امكان را مي‌دهد كه با چشم غيرمسلح اصل بودن جنس را بررسي كند.
بنابراعلام اين شركت، آن‌ها درسال جاري فروش برچسب‌هاي ضد جعل خود را به برخي شركت‌هاي داخلي و خارجي از جمله شركت SAEC Co (توليد كننده ژاپني قطعات الكترونيكي)، Jayjun Cosmetic و Oozoo (توليدكنندگان چيني بسته‌هاي ماسك) آغاز كرده است.
Nano Brick همچنين فروش M-Tagهاي خود را به شركت صاحب مجوز والت ديسني در جنوب شرق آسيا آغازكرده است، برچسب‌هاي مسطح 5/1 در 5/1 سانتي‌متري اين شركت پس ازچندين مرحله ارزيابي طولاني سفارش داده شده‌اند.
محصول ضدجعل اين شركت زماني به بازار ارائه شده است كه بسياري از توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان قرباني محصولات جعلي مي‌شوند؛ اين امر به دليل گسترش تجارت آنلاين و محيط باز اطلاعاتي روي داده است.
محصولات تقلبي هم در بازارهاي آنلاين و هم در بازارهاي آفلاين به فروش رفته و مصرف‌كنندگاني را كه دوست دارند محصولات آرايشي و بهداشتي، دارو، لوازم الكترونيكي و لباس‌ها و محصولات لوكس اصل را بخرند، تهديد مي‌كنند.
علمي (1)** 9340**1440