آيت الله ري شهري: معارف ديني بايد به شكل جوان پسند و امروزي در اختيار جوانان قرار گيرد

شهرري ـ ايرنا ـ توليت آستان حضرت عبدالعظيم(ع) گفت: ستاد برنامه ريزي اعتكاف در مدت سه روز برگزاري مراسم بايد معارف ديني را به شكل جوان پسند و امروزي در اختيار آنان قرار دهد.

به گزارش ايرنا، آيت الله محمد محمدي ري شهري روز دوشنبه در اختتاميه چهارمين جشنواره بين المللي علمي و فرهنگي اعتكاف گفت: جوانان در اين سه روز بايد با خدا انس بگيرند زيرا هر كسي مزه شيرين انس با خدا را بچشد از بسياري از اعمال ناشايست و بزهكاري هاي اجتماعي مصون مي ماند.
وي افزود: سنت اعتكاف يكي از برنامه و كارهاي مهم و سرنوشت ساز در اسلام و حتي اديان گذشته است كه نقش ويژه اي در شكوفائي استعدادهاي معنوي انسان ها بخصوص نسل جوان دارد كه به بركت انقلاب اسلامي اين سنت حسنه حقيقتا رشد يافته و بالنده شده و به شرايط امروزي خود رسيده است.
ري شهري با بيان اينكه در شرايط فعلي كه مساله تهاجم فرهنگي غرب جوانان را تهديد مي كند نقش سنت اعتكاف بيش از پيش نمايان است افزود: اعتكاف به صورت يك فرهنگ در ايران و ساير كشورها در حال شكل گيري است و مسئولان اين امر در كنار يكديگر بايد به دنبال راهكارهاي تقويت فرهنگ اعتكاف در ايران و ساير كشورها باشند.
وي با اشاره به حديثي از شيخ صدوق به انجام اعتكاف از سوي پيامبر اكرم(ص) در دهه آخر ماه رمضان اشاره كرد و افزود: در كشور ما اعتكاف در ماه رجب جا افتاده است و در حال تبديل شدن به يك فرهنگ است كه اين كافي نيست بايد اين برنامه با توجه به اخباري كه از پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) به ما رسيده است از نظر زماني گسترش پيدا كند و به ديگر ماه هاي سال از جمله ماه مبارك رمضان نيز كشيده شود.
ري شهري با اشاره به احاديث ائمه اطهار(ع) در اهميت ماه رجب و اعتكاف خاطر نشان كرد: ماه رجب راه رسيدن به خداوند است و اعتكاف در ماه رجب مي تواند انسان را به بالاترين نقاط معنوي برساند زيرا كه معتكف در خانه خدا با حالت روزه داري به ذكر خدا مي پردازد.
وي ادامه داد: مهمترين رسالت روحانيون راهنمائي جوانان به سوي خدا و عاشق كردن آنان است كه اين امر به لطف سنت حسنه اعتكاف تسهيل شده است.
ري شهري در خصوص آسيب زدائي اعتكاف با اشاره به حديثي از پيامبر اكرم(ص) گفت: پيامبر اكرم(ص) در مسجدي معتكف بودند در اين ميان فردي با صداي بلند به خواندن قرآن و دعا مشغول بود، حضرت پرده اي كه در ميان خودش و آن فرد بود را كنار زد و به وي فرمود شما داريد با خدا حرف مي زنيد كاري نكنيد كه ديگران از ياد خدا غافل شوند.
وي خاطر نشان كرد: بهترين حالت انسان در اعتكاف ذكر و ياد خداوند است، پس هر كاري كه زمينه غفلت از اين دو موضوع را فراهم كند بايد از بين برود.
چهارمين جشنواره بين‌المللي علمي فرهنگي اعتكاف روز دوشنبه با هدف استفاده از نورانيت اعتكاف، احياي سنتهاي صحيح اسلامي، اعتلاي فرهنگ ديني تربيتي، امتداد سنتهاي ناب محمدي(ص)، آسيب‌زدايي از اعتكاف و ماندگاري فرهنگ عمومي آن با حضور شخصيت هاي فرهنگي، علمي و ديني در تالار شيخ صدوق(ره) حرم حضرت عبدالعظيم(ع) برگزار شد.
3218 / 6139