رئيس فدراسيون كوهنوردي: آموزش و پرورش و دانشگاه ها تعامل خوبي با ما ندارند

اروميه- ايرنا- رئيس فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي گفت: آموزش و پرورش و دانشگاه ها در راستاي اجراي طرح استعداديابي تعامل خوبي با اين فدراسيون ندارند.

«رضا زارعي» روز يكشنبه در مجمع ساليانه هيات كوهنوردي و صعودهاي ورزشي آذربايجان غربي افزود: پايه و اساس اجراي طرح استعداديابي بايد از مدارس و دانشگاه ها شروع شود و ايجاد تعامل و همكاري با اين دو نهاد از مواردي است كه مورد توجه اغلب فدراسيون هاي ورزشي قرار دارد.
وي اظهار كرد: در اين راستا همكاري فدراسيون هاي دانش آموزي و دانشگاهي نيز با فدراسيون كوهنوردي خوب نيست و نبود تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش و وزرات علوم كار را براي اجراي طرح استعداديابي كوهنوردي مشكل كرده است.
زارعي گفت: امروزه گرايش آموزش و پرورش و دانشگاه ها بيشتر به رشته هايي همچون فوتبال، واليبال، بسكتبال و هندبال است و توجه به رشته كوهنوردي در اين ميان مغفول مانده است.
وي افزود: فدراسيون كوهنوردي براي جذب استعدادهاي اين رشته در رده هاي سني پايه مجبور است خود به طور مستقيم با مدارس و مراكز آموزشي و دانشگاهي ارتباط برقرار كند.
زارعي اظهار كرد: توجه به بحث آموزش و توسعه بسترهاي زيرساختي و تشكيلاتي هيات موجب شده رتبه هيات استان آذربايجان غربي به جايگاه يازدهم كشور ارتقاء يابد.
وي گفت: با برنامه ريزي دقيق و اصولي مي توان تهديدهاي موقعيت سوق الجيشي استان آذربايجان غربي را به فرصت تبديل كرده و از منابع طبيعي موجود بهترين استفاده را كرد.
زارعي ادامه داد: توجه به موضوع هيماليا نوردي، همگاني كردن كوهنوردي و اجراي طرح استعداديابي و جذب و آموزش رده سني پايه از مواردي است كه بايد مورد توجه مسئولان هيات هاي استاني و شهرستاني قرار گيرد.
«عبدالله چمن گلي» مديركل ورزش و جوانان آذربايجان غربي نيز در اين مجمع گفت: ورزش كوهنوردي رشته اي خاص و منحصر به فرد است كه علاقه مندان و ورزشكاران آن با طبيعت بكر و عظمت بزرگ الهي در اوج قله هاي سر به فلك كشيده سر و كار دارند.
وي اظهار كرد: عملكرد هيات كوهنوردي استان در يك سال اخير قابل قبول بوده است و حضور چهار ملي پوش در معيت تيم ملي كوهنوردي نشانگر فعاليت خوب دست اندركاران اين رشته ورزشي است.
«محمد نوبخت نيا» رئيس هيات كوهنوردي و صعودهاي ورزشي آذربايجان غربي نيز در اين مجمع افزود: توجه به موضوع آموزش يكي از رويكردهاي مهم هيات در سال 94 بوده است.
وي اظهار كرد: ارتقاء از رتبه 21 به رتبه 11 كشور، برگزاري جشنواره سنگ نوردي در ماكو، برگزاري سه مرحله اردوي انتخابي هيماليانوردي براي اعزام نفرات برتر براي صعود به قله آرارات تركيه، صعود سراسري به قله تفتان، صعود زمستاني شمالغرب به قله سبلان و برگزاري دوره مباني محيط زيست و كارآموزي نقشه خواني اهم برنامه هاي هيات كوهنوردي آذربايجان غربي در سال جاري است.
نوبخت نيا گفت: حضور منصور عزيزي، رضا فتاحي قاضي، صابر رحيمي و كيوان قادرپور چهار كوهنورد ملي پوش استان در ليست دعوت‌ شدگان به هشتيمن مرحله اردوي تيم ملي اميد از ديگر موفقيت هاي هيات كوهنوردي استان است.
به گزارش ايرنا، در پايان اين نشست، از پيشكسوتان، ورزشكاران و روساي هيات هاي شهرستاني با اهداي لوح يابود و جوايزي تجليل شد.
در اين مجمع تقويم ورزشي سال 95 هيات كوهنوردي استان با موافقت تمامي اعضاي به تصويب رسيد.
شبس*7126/1905*1613