۲۷ فروردین ۱۳۹۵، ۴:۰۷
کد خبر: 82035456
T T
۰ نفر

رئیس جمهوری برزیل چهار وزیر خود را بركنار كرد

۲۷ فروردین ۱۳۹۵، ۴:۰۷
کد خبر: 82035456
رئیس جمهوری برزیل چهار وزیر خود را بركنار كرد

مادرید- ایرنا - «دیلما روسف» رئیس جمهوری برزیل، چهار وزیر كابینه خود را با این هدف كه بتوانند در رای گیری پایان هفته جاری در مجلس برای تصمیم گیری در مورد استیضاح به نفع وی شركت كنند، بركنار كرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، این بركناری ها روز پنجشنبه در روزنامه رسمی‌ برزیل منتشر شده و شامل چهار وزیری می‌ شود كه سمت نمایندگی مجلس را نیز دارند.
به گفته منابع محلی برزیل، هدف روسف از این اقدام، این است كه این چهار نفر در روز رای گیری برای اینكه رئیس جمهوری مورد استیضاح قرار نگیرد، به نفع وی رای دهند.
این چهار وزیر عبارتند از «مائورو لوپس» وزیر هواپیمایی غیر نظامی، «سلسو پانسرا» وزیر علوم ، فناوری و نوآوری، «مارسلو كاسترو» وزیر بهداشت و «پاتروس آنانیاس» وزیر توسعه كشاورزی.
این در حالی‌ است كه لوپس ، پانسرا و كاسترو از حزب «جنبش دموكراتیك برزیلی» هستند كه اعضای آن روز 29 مارس (10 فروردین )، از ائتلاف دولت خارج شدند اما برخی‌ از آنها هنوز در دولت هستند. آنانیاس نیز از حزب حاكم «كارگران» است.
كمیسیون ویژه مجلس نمایندگان، روز سه شنبه به انجام استیضاح روسف رئیس جمهوری برزیل به دلیل دستكاری در بوجه سال 2014 ، با هدف پنهان كردن افزایش هزینه های عمومی‌ در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی رای داد.
پس از این گام مهم، پرونده اكنون در معرض رای مجلس نمایندگان قرار می‌ گیرد جایی‌ كه روز یكشنبه اعضای اپوزیسیون به 342 رای از مجموع 513 رای نیاز دارند تا پرونده به مجلس سنا محول شود. مخالفان روسف اطمینان داده ا‌ند كه در حال حاضر 249 رای دارند.
در صورتی‌ كه مجلس سنا تصمیم بگیرد كه با رای اكثریت روسف را به دادگاه‌ بفرستد، رئیس جمهوری می‌ تواند از سمتش بركنار شود.
شبس*اروپام *5*491**1613