افزایش آمار ارائه فرصت‌های مطالعاتی به دانشجویان پس از برجام

تهران - ایرنا - رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: فضای سیاسی بعد از برجام كمك كرد تا مشكلات ویزا كمتر شده و دانشجویان بیشتری نسبت به سال 93 از فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا - مجتبی صدیقی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این كه روند وضعیت بورسیه دانشجویان داخلی در سال 94 كاهشی بوده است، گفت: طی سال گذشته 452 حكم بورسیه داخلی داشتیم كه از این تعداد 314 مورد دانشجوی دكتری داخل و بورسیه‌های دوره‌های گذشته بودند.
وی گفت: همچنین 138 نفر نیز در بین مربیان دانشگاه‌ها بودند كه از امكان بورسیه‌های داخلی برای ادامه تحصیل در مقطع دكتری استفاده كردند، بر همین اساس ادعاهایی كه مبنی بر توقف صدور احكام بورسیه‌ها وجود دارد، صحت ندارد.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: همچنین در روند اعطای بورسیه‌های خارجی نیز وضعیت كاهشی را شاهد بوده‌ایم، به گونه‌ای كه در سال 94 فقط 14 بورس خارجی داشتیم.
وی ادامه داد: وزارت علوم روند بورسیه‌ها را در سال 95 تغییر داده است و هم اكنون در مجموع 333 نفر بورسیه در خارج از كشور داریم.
وی یادآور شد: طی سال 93 ، 555 نفر بورسیه بودند اما در انتهای سال 94 این رقم به 333 نفر كاهش یافت.
وی با اشاره به بازگشت بورسیه‌ها در سال 94 گفت: 101 نفر طی سال گذشته برای انجام تعهدات خدمتی به كشور بازگشتند.
رییس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان كرد: طی سال 94 در امر ایجاد فرصت‌های مطالعاتی دوره‌های كوتاه‌مدت افزایش داشته‌ایم، به گونه‌ای كه نسبت به سال 93 با رشد 68 درصدی مواجه شده‌ایم.
وی گفت: یك هزار و 348 نفر در سال 94 برای فرصت‌های مطالعاتی دوره‌های كوتاه مدت انتخاب شدند كه از این تعداد یك هزار و 110 نفر به خارج از كشور اعزام شدند و 238 نفر نیز در دانشگاه‌های داخل فرصت‌های مطالعاتی‌شان را سپری كردند.
صدیقی اظهار داشت: كشورهایی نظیر آمریكا، ایتالیا، آلمان، كانادا، اسپانیا، هلند و فرانسه به ترتیب بیشترین آمار دانشجویان برای فرصت‌های مطالعاتی بوده است.
وی گفت: 21 هزار دانشجوی خارج از كشور در سال گذشته از تحصیلات دانشگاهی و ارز تحصیلی استفاده كرده‌اند كه این رقم نسبت به سال 93 كاهش داشته است.
صدیقی در مورد موسسات اعزام دانشجو به خارج از كشور نیز اظهار كرد:‌ در سال 93 بازرسی از موسسات اعزام دانشجو جدی و شدید شد، به گونه‌ای كه 100 مورد بازرسی انجام گردید و 11 جلسه كارگروه تشكیل و 227 گزارش عملكرد موسسات بررسی شد.
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: از این مجموع 200 مورد تمدید شد و 27 مورد لغو مجوز به دلیل عدم رعایت مقررات و شكایات‌های طرح‌شده انجام شد.
وی در ادامه با بیان این كه سیاست وزارت علوم در امر اعطای بورسیه‌های خارج از كشور تغییر داده شده است، گفت: امسال سعی داریم تفویض اختیارات بیشتری به دانشگاه‌ها با محور اصلی سیاست‌های بورسیه اعطا كنیم، بنابراین اعلام شده تا دانشگاه‌ها نیازهایشان را مشخص كنند و بر این اساس 192 سهمیه در آزمون دكتری 95 برای بورس خارج پیش بینی شد.
وی گفت: در نهایت 192 سهمیه در آزمون دكتری برای بورسیه خارج از كشور پیش‌بینی شده است، بنابراین متقاضیان علاوه بر رشته‌های داخل می‌توانند در این سهمیه‌ها نیز شركت و در دانشگاه‌های محل تعیین شده مصاحبه كنند.
وی گفت: افرادی كه تایید می‌شوند، تمامی كارهایشان اعم از گرفتن پذیرش، تعهد و خدمت پس از پایان دوره برعهده دانشجویان خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان كرد: امیدواریم كمیت اعطای بورسیه‌های خارج از كشور با این سیاست‌ها هدفمندتر شود.
صدیقی در مورد حوزه دانش‌آموختگان كشور نیز گفت: در سال 94، هزار و 177 مدرك از دانش‌آموختگان ایرانی خارج از كشور ارزشیابی شده كه نسبت به سال 93 حدود 10 درصد كمتر شده است.
صدیقی در ادامه با بیان این كه آمار ارزشیابی مدارك دانش آموختگان ایرانی خارج از كشور طی سال 94 نسبت به سال 93 حدود 10 درصد كمتر شده بود گفت: كاهش گواهی ها عمدتا از كشورهایی بود كه وزارت علوم با كیفیت آموزشی دانشگاه هایشان مشكل داشت و اكنون جوانان ایرانی كمتر به آن كشورها مراجعه می كنند.
وی گفت: كشورهای مالزی، هندوستان، كانادا، انگلستان و آمریكا به ترتیب دانشگاه هایی بودند كه دانش آموختگان ایرانی مداركشان را برای ارزشیابی به وزارت علوم ارائه كرده بودند.
صدیقی اظهار كرد: راه اندازی سیستم پاسخگویی غیرحضوری و نیز واگذاری اختیار صدور دانشنامه های داخلی به دانشگاه های دولتی نیز از اهم برنامه های سازمان امور دانشجویان در سال جاری خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در حوزه شورای انتقال طی سال گذشته، 277 دانشجو از خارج از كشور به داخل منتقل شدند تا تحصیلات خود را در ایران ادامه دهند و آمار نسبت به سال 93، 2.5 برابر افزایش داشته است.
وی ادامه داد: اغلب این افراد در مقطع كارشناسی مشغول به تحصیل بودند كه تمایل به ادامه تحصیل در ایران داشتند.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: در امر جذب دانشجویان غیر ایرانی نیز در سال 94 دو هزار و 602 دانشجوی جدید جذب كردیم كه از این تعداد یكهزار و 115 نفر بورسیه شدند و بیشترین آنها به ترتیب اولویت از كشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و تاجیكستان بوده اند.
صدیقی افزود: حدود 21 هزار دانشجوی غیرایرانی هم اكنون در دانشگاه های كشور مشغول به تحصیل هستند كه دو هزار و 700 نفر آنان بورسیه هستند.
وی افزود: در حوزه دانشجویان غیر ایرانی در امر روان سازی امر پذیرش آنها طی سال 94 تلاش های زیادی شد و اكنون در تمامی مناطق كشور می توانیم دانشجو بگیریم و امور كنسولی آنها در سال 95 در دانشگاه های محل تحصیلشان خواهد بود و نیازی به مراجعه به وزارت علوم نخواهند داشت.
صدیقی خاطرنشان كرد: معرفی دانشگاه ها و توانمندی هایشان به دنیا از جمله دیگر برنامه های سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در سال 95 است.
وی یادآور شد: همچنین یكی از مهم ترین طرح های این سازمان در سال 94 طرح مقیاس سیمای زندگی دانشجویان بود كه 36 هزار نفر در آن شركت داشتند و وزارت علوم در این خصوص به جمع بندی خوبی رسید.
صدیقی گفت: مقرر شده این طرح در سال 95 گسترش یابد و دانشگاه های آزاد، مراكز علمی وابسته به وزارت بهداشت، پیام نور، جامع علمی كاربردی و فنی و حرفه ای نیز در آن شركت كنند.
وی ادامه داد: آمار كلی این طرح نیمه دوم سال 95 برآورده خواهد شد كه حدود 4 میلیون و 800 هزار دانشجو ظرفیتشان در وزارت علوم تعیین خواهد شد.
صدیقی اظهارداشت: همچنین آیین نامه كانون دانشجویی همیاران سلامت و روان در سال گذشته ابلاغ شد و برنامه پیشگیری از ایدز هم طی تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت در هشت منطقه كشور برگزار شد.
وی افزود: طرح انطباق مسیر شغلی و تحصیلی دانشجویان در 20 دانشگاه كشور نیز طی سال گذشته اجرا شد و امیدواریم امسال این امر گسترش یابد.
صدیقی با اشاره به اقدامات وزارت علوم در حوزه تربیت بدنی نیز گفت: در امر ترویج ورزش های همگانی و تفریح طی سال 94 اقدامات مناسب و مطلوبی شد و حدود 380 هزار دانشجو شركت كرده اند.
وی اظهار كرد: همچنین اتاق های مراكز مشاوره تندرستی در سال گذشته در 49 دانشگاه شروع به كار كرد.
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به وضعیت صندوق رفاه دانشجویان نیز گفت: در سال گذشته علی رغم كمبود اعتبارات با تلاش صندوق رفاه دانشجویان توانستیم نسبتا پوشش خدماتی رفاهی خوبی داشته باشیم هر چند كه با وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله داریم.
صدیقی در ادامه اظهار داشت: طی سال گذشته 3هزار و 710 میلیارد ریال به دانشجویان از طریق صندوق وام پرداخت شد.
وی گفت: این در حالی بود كه در سال 93 نیز 2 هزار و 510 میلیارد ریال به دانشجویان از طریق همین صندوق وام پرداخت شده بود.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود: طی سال 94 صندوق رفاه دانشجویان به تمامی درخواست های وام تحصیلی پاسخ داده بود.
وی ادامه داد: در امر وام ویژه دانشجویان مقطع دكتری نیز شاهد رشد مناسب و مطلوبی در سال 94 بودیم، به گونه ای كه 220 میلیارد ریال وام ویژه برای آنان پرداخت شد.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار كرد: سعی شده تا وام ویژه دانشجویان مقطع دكتری در سال 95 افزایش یابد.
صدیقی در ادامه با اشاره به وام شهریه دانشجویی نیز گفت: در سال 93 تخصیص وام شهریه وجود نداشت اما در سال 94 سازمان برنامه و بودجه 40 درصد اعتبارات را به این امر تخصیص داد كه خوشبختانه توانستیم 2 هزار و 50 میلیارد ریال پرداخت كنیم.
وی افزود: درآمدهای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در سال گذشته 3 هزار و 200 میلیارد ریال بود و این در حالی بود كه در بودجه فقط 2 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده بود.
صدیقی ادامه داد: بر همین اساس با همت مسوولان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یكهزار و 200 میلیارد ریال درآمد بیشتر محقق شد.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: سال گذشته 400 میلیارد ریال از صندوق دانشجویان به دانشگاه های مختلف در غالب تجهیز خوابگاه ها و سرویس های بهداشتی مراكز علمی و كمك به دانشجویان نیازمند پرداخت شد.
وی اظهار كرد: سال گذشته رتبه بندی های خوابگاه های دانشجویی نیز انجام شد به گونه ای كه رتبه 1 در وضعیت خیلی مناسب و رتبه 5 وضعتین نامطلوب مشخص شد.
صدیقی در ادامه درمورد جشنواره دانشجویان نمونه نیز گفت: فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه انجام شد؛ این دانشجویان در سطح دانشگاه‌ها انتخاب شدند؛ مراسم دانشجویان نمونه بعد از ماه مبارك رمضان انجام می‌گیرد.
وی در ادامه افزود: دانشجویان دكتری نمونه می‌توانند از فرصت مطالعاتی بدون پرداخت هزینه به صورت كامل استفاده كنند، هزینه آنها صد درصد پرداخت می‌شود و حدود ۴۰ نفر امسال معرفی می‌شوند.
صدیقی در ادامه به نقل و انتقال دانشجویان اشاره كرد و گفت: نقل و انتقال اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و سایت مربوطه تا یك ماه و نیم باز است و دانشجویان با توجه به مستنداتی كه از آنها خواسته شده، می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام كنند و نتایج اوایل شهریور ماه اعلام می‌شود.
وی خاطرنشان كرد: هر ساله درخواست‌های نقل و انتقال نسبت به سال‌های قبل كمتر می‌شود به گونه ای كه در سال گذشته ۱۵ هزار درخواست برای نقل و انتقال وجود داشت كه معمولاً با یك سوم آن موافقت می‌شود.
معاون وزیر علوم درمورد آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان نیز گفت: نظرات از معاونان دانشجویان و دانشجویان دریافت شده و در حال جمع‌بندی آن هستیم و به زودی آیین‌نامه صنفی دانشجویان ابلاغ می‌شود.
فراهنگ**9187**9132**3053**‌1569

سرخط اخبار فرهنگ