۲۱ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۲۳:۰۷
کد خبر: 82028159
۰ نفر
شهميرزاد ، قطعه اي از بهشت

سمنان - ايرنا- رئيس اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري شهرستان مهديشهر گفت : آنهايي كه به شهميرزاد نرفته اند ، اسمش را شنيده اند و آنهايي كه رفته اند، در هر كجاي ايران كه باشند دوست دارند براي يكبار ديگر هم شده از اين منطقه كه شبيه قطعه اي از بهشت ديدن كنند.

همايون جورابلو روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : شهر زيبا و خنك شهميرزاد از جمله شهرهاي شهرستان مهديشهر است كه در تابستان هر سال هزاران گردشگر را به ديدن مناظر زيبا و درختان سر به فلك كشيده اين شهر مي‌كشاند.
وي اظهار داشت : يكي از قابليت‌هاي اصلي شهميرزاد جاذبه‌هاي طبيعي اين منطقه مانند طبيعت سبز در كنار كوهستان و آب و هواي معتدل است و علاوه بر جاذبه‌هاي طبيعي، برخي بناهاي تاريخي مانند'شيرقلعه'، 'قلعه شيخي' و 'دژوهل'(به عنوان يكي از كانون هاي مهم اسماعيليان) نيز بر جنبه هاي جذاب گردشگري شهميرزاد افزوده است.
وي با بيان اينكه شهميرزاد از شهرهاي نمونه گردشگري بين المللي استان سمنان است، خاطرنشان كرد : از ديگر قابليت‌هاي گردشگري شهميرزاد، محصولات كشاورزي اين شهر است و بر اين اساس برخي از اين محصولات مانند گردو و آلو داراي اهميت صاداراتي و شهرت بين المللي هستند و بزرگ ترين باغ گردوي جهان با وسعت 700 هكتار نيز در اين شهر واقع شده است.
وي در رابطه با شير قلعه به عنوان يكي از آثار تاريخي اين شهر خاطرنشان كرد : اين قلعه تاريخي در سه كيلومتري شمال غرب شهميرزاد و در دره شيخ چشمه سر بر فراز كوهي بلند و مرتفع قرار دارد كه به نام قلعه شيخ چشمه سر معروف است .
وي با بيان اينكه تاريخ بناي قلعه به پيش از تاريخ مي‌رسد، افزود: اين قلعه مانند بيشتر قلعه‌هاي ايران مدتي پناهگاه اسماعيليان در قرن شش و هفت هجري قمري بوده است. داراي طرحي منظم نيست و در پستي و بلندي هاي كوه ساخته شده است.
اگر براي ديدن شير قلعه به شهميرزاد سفر كنيد در چهار گوشه قلعه چهار برج مدور ديده مي‌شود و مشخص است كه درساخت دژ از سنگهاي صخره اي همان كوه استفاده شده است.
جورابلو در رابطه با روستاي چاشم از توابع شهميرزاد يادآور شد : اين روستا در پاي قله كوه 'نيزوا' قرار دارد،'چاشم' روستايي پايكوهي است و آب آن از چشمه و قنات تامين مي‌شود. مهم‌ترين جاذبه گردشگري اين منطقه، ارتفاعات زيبا و چشم نواز نيزوا، وجود امكان تفريح زمستاني در منطقه، چشمه روزيه، وجود تپه‌هاي باستاني، امامزاده ها است.
روستاي چاشم در 25 كيلومتري شمال شهميرزاد در كنار كوهستان با چشم اندازهاي طبيعي و كوههاي نيزوا، چپرد، بردر، گرم در، ارم و سفيد كوه واقع شده است .
چشمه و آبشار روزيه و كوه نيزوا با ارتفاع سه هزار و 810متر و جنگل سولا، برجك ديده باني ، مقبره امامزاده ابوالقاسم و امامزاده مهدي از جاذبه هاي اين روستا است.
وي در رابطه با درخت گردوي مشهور اين شهر كه به' گردوي كمان رستم' شهره است، نيز گفت: اهميت اين درخت به حدي بالاست كه در فهرست آثار ملي ثبت شده است.
جورابلو با اشاره به اينكه اين درخت حدود 300 سال قدمت دارد، گفت: اين درخت داراي تاجي دو شاخه و متقارن و در بين اهالي بومي منطقه به نام گردوي كمان رستم معروف است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان مهديشهر با بيان اينكه اين درخت حدود 15 متر ارتفاع دارد، افزود: درخت گردوي كمان رستم شهميرزاد از ارتفاع سه متري داراي تاج دو شاخه با زاويه باز است.
گردو يكي از مهم‌ترين محصولات و سوغاتي هاي شهميرزاد است ، به همين دليل درخت گردو در شهميرزاد به 'ميخ طلا' معروف است و همانند درخت نخل داراي شناسنامه و سند مالكيت است.
اين درخت در شهميرزاد، كوچه شهيد مجتبي شهابي(داش دره قديم)، منشعب شده از بلوار اصلي شهميرزاد(بلوار امام) قرار دارد.
شهر نمونه گردشگري بين المللي شهميرزاد با برخورداري از بزرگ ترين باغ گردوي جهان با وسعت 700 هكتار از سوي سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد( فائو) به عنوان قطب مهم گردوي ايران شناخته شده است.
شهميرزاد در حدود 20 كيلومتري شمال سمنان و شش كيلومتري شمال مهديشهر واقع شده است.6026/
7342/