۱۹ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۲۳:۵۲
کد خبر: 82026146
۰ نفر
آيت الله نوري همداني: تسريع در رفع معضل بانك هاي ربوي ضروري است

قم- ايرنا - آيت الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد با اشاره به حرمت ربا مطابق آيات قرآن و روايات اسلامي، بر ضرورت رفع معضل بانك هاي ربوي در كشور تاكيد كرد.

به گزارش ايرنا، وي عصر پنجشنبه در ديدار رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: مساله حل معضل بانك هاي ربوي كه هم اكنون چند سالي مي شود، از طرف نهادهاي مختلف از جمله مجلس شوراي اسلامي در حال پيگيري است، نبايد زمان زيادي صرف كند.
وي گفت: در زمان حضرت امام(ره) كه براي هر موضوعي فكري مي شد، در مورد حل بانك هاي ربوي نيز مقرر شد تا طبق نظر و انديشه علماي اسلام از جمله شهيد محمد باقر صدر عمل شود.
آيت الله نوري همداني با تاكيد بر اينكه اسلام دين كار است و هر گونه كسب پول و مالي را تنها در ازاي كار كردن مشروع و حلال مي داند،افزود: پول نبايد از طريق پول بدست بيايد بلكه بايد فقط از طريق كار و سرمايه گذاري كسب شود.
اين مرجع تقليد در تبيين علت حرام بودن ربا بر اساس فقه اسلامي،تصريح كرد: اسلام نمي خواهد كه يك نفر در خانه بنشيند و بدون اينكه زحمت كار كردن را به خود بدهد، با سپردن پول خود به دست ديگران مال و ثروت خود را افزايش دهد.
آيت الله نوري همداني همچنين با انتقاد از بانك هاي كشور به خاطر اخذ ديركرد بواسطه تاخير در پرداخت ها، گفت: مطابق نظر همه فقها و مراجع تقليد هر پولي كه به عنوان دير كرد گرفته مي شود، ربا و حرام است.
وي با بيان اينكه ما هر روز استفتائات و نامه هايي را از سوي مردم در اين زمينه دريافت مي كنيم، تصريح كرد: متاسفانه خيلي ها به خاطر همين مساله دچار گرفتاري و مشكل شدند كه يكي از آنها شهرداري قم است كه به خاطر مبلغي كه به عنوان ديركرد از طرف بانك براي آن تعيين شده است هم اكنون چهار هزار و 500 ميليارد ريال مقروض است.
آيت الله نوري همداني با بيان اينكه اسلام براي حل مساله عدم پرداخت به موقع دين، راه حل رهن و ضمانت معتبر و مورد توافق طرفين را مطرح كرده است، تصريح كرد: در اسلام فرد مرتهن و طلبكار حق دارد وقتي راهن و بدهكار دين خود را به موقع پرداخت نكرد مالي كه از او در نزد خود به عنوان گرو دارد را بفروشد و حق خود را بر دارد، و اضافه آن را نيز به بدهكار باز گرداند.
اين مرجع تقليد گفت: شخص راهن در هنگام دادن رهن و گرو گذاردن مال خود نزد مرتهن و طلبكار مي تواند آن را به چيزهايي مانند طلا كه حمل و نقل و نگهداري آن آسان است، تبديل كند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اوضاع كشورهاي منطقه با تاكيد بر بيداري و هوشياري بيش از پيش در برابر توطئه هاي دشمنان، گفت: ما نبايد به دشمنان اعتماد پيدا كنيم، چراكه تاكنون همه كارهاي آنها بر عليه اسلام بوده است و هيچ گاه كاري را به نفع مسلمانان انجام نداده اند.
7403 / 1175 ** شبد ** 1095