۱۸ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۲
کد خبر: 82024671
۰ نفر
بیكاری زنان دو برابر مردان است

تهران- ایرنا- مركز آمار ایران اعلام كرد: نرخ بیكاری زنان در فصول مختلف سال 1394 همواره دو برابر مردان بوده است. نرخ بیكاری مردان در چهار فصل سال گذشته به ترتیب 9، 8.9، 9، 10.2 درصد و برای زنان 19.9، 19.2، 18.9 و 19.7 درصد ثبت شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از مركز آمار ایران، میانگین نرخ بیكاری در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال 1394 به ترتیب برابر با 10.8، 10.9 ،10.7 و 11.8 درصد بوده است.
نتایج طرح آمارگیری نیروی كار سال 1394 نشان می دهد نرخ مشاركت اقتصادی مردان حدود پنج برابر زنان بوده، به طوری كه این نرخ برای مردان همواره حدود 63درصد و برای زنان اندكی بیش از 13درصد است.
تفاوت نرخ بیكاری و همچنین مشاركت اقتصادی مردان و زنان نشان می دهد جامعه ایران هنوز در خصوص حضور زنان در بازار كار نتوانسته است در ریل توسعه قرار گیرد زیرا یكی از شاخص های توسعه، حضور زنان در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.
پایین بودن حضور زنان در عرصه های گوناگون در شرایطی اتفاق می افتد كه سالانه حدود 60 درصد متقاضیان تحصیلات دانشگاهی را این گروه جنسیتی به خود اختصاص می دهد و در جامعه ای كه مسیر آموزشی برای زنان فراهم است چگونه می شود در بازار كار چنین نابرابری وجود داشته باشد.
تردیدی نیست، بازار كار كشور با مشكلات عدیده ای مواجه است كه ناشی از هشت سال سوء مدیریت و نبود تعهد به اجرای برنامه های توسعه علیرغم درآمدهای بالای نفتی است.
زنان نیمی از جمعیت نیروی كار را تشكیل می دهند بنابراین نرخ بیكاری بالای 40درصد برای زنان جوان 15 تا 24 ساله حاكی از آن است كه در خصوص اشتغال به ویژه بیكاری زنان غفلت كرده ایم.
كارشناسان معتقدند پس از توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) و اجرایی شدن آن، امید به بهبود شرایط اقتصادی در كشور افزایش یافته است. در صورتی كه اجماع مسئولان نظام و دولتمردان برای بهبود وضعیت اقتصادی در گیر و دارهای مسائل حاشیه ای و جناحی كه به نفع جامعه و كشور نیست، نادیده گرفته شود، نه تنها معضل بیكاری حل نخواهد شد بلكه بر ابعاد آن به ویژه برای زنان افزوده می شود.
اقتصام(2)9123 **1561