۱۷ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۴۳
کد خبر: 82023140
۰ نفر
كمك شش ميليارد ريالي به نيازمندان كردستاني

سنندج- ايرنا- مديركل اوقاف و امور خيريه كردستان از كمك بيش از شش ميليارد و 490 ميليون ريالي اين اداره كل در راستاي اجراي نيات واقفين به فقرا، نيازمندان و بيماران در سطح استان خبر داد.

سلمان روحي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين ميزان كمك در سال گذشته و به وسيله موقوفات متصرفي و غيرمتصرفي در زمينه هاي كمك به فقرا و مساكين، كمك به معلولين، خيرات و مبرات، كمك به دانش آموزان و دانشجويان بي بضاعت، هزينه درمان بيماران، كمك به هيات هاي عزاداري و آزادسازي زندانيان جرايم غيرعمد صرف شده است.
وي گفت: بيشترين كمك در زمينه خيرات و مبرات و به مبلغ سه ميليارد و 60 ميليون ريال و كمترين كمك نيز مربوط به بخش درمان به مبلغ 10 ميليون ريال بوده است.
مدير كل اوقاف وامورخيريه كردستان اظهاركرد: بيشترين كمك مربوط به موقوفه غيرمتصرفي ميرزا رضا وزير سنندج (موقوفه بازار) به مبلغ يك ميليارد و 200 ميليون ريال و در زمينه تامين جهيزيه، آزادسازي زنداييان و درمان بوده است.
وي در ادامه افزود: وسيع ترين موقوفه در استان موقوفه حاج عبدالمجيد نصرتي در كامياران با 11 هزار رقبه، بزرگترين نيز موقوفه ميرزا رضاي وزير سنندج و ميرمحمود قروه هر كدام با چهار هزار رقبه و كوچكترين موقوفه نيز شامل سه اصله درخت مربوط به محمد خليلي در شهرستان بانه است.
به گفته وي قديمي ترين موقوفه در استان كردستان موقوفه محمد حسن خان بيجار با عنوان وقف بر اولاد ذكور بوده و مربوط به سال 1217 است.
هم اكنون هزار و 831 موقوفه با 17 هزار رقبه در استان كردستان وجود دارد و در سال جاري نيز هشت وقف جديد در استان به ثبت رسيده است.
7348/1904