روسيه و آلمان طرف هاي مناقشه قره باغ را دعوت به خويشتنداري كردند

مسكو - ايرنا- وزيران خارجه روسيه و آلمان در گفت و گويي تلفني از طرف هاي مناقشه قره باغ دعوت به توقف خشونت ها و خويشتنداري كردند.

به گزارش ايرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسيه، «سرگئي لاوروف» و «فرانك والتر اشتاين ماير» شامگاه دوشنبه در اين گفت و گوي تلفني كه به ابتكار طرف آلماني به عنوان رئيس دوره اي سازمان امنيت و همكاري اروپا انجام گرفت، به تفصيل در باره مساله قره باغ گفت و گو كردند.
وزيران خارجه روسيه و آلمان در مورد تشديد مناقشه در قره باغ و زد و خوردهاي خونين در خطوط حائل در اين منطقه كه قربانيان زيادي از نيروهاي دو طرف و ساكنان محلي گرفته است ابراز نگراني كردند.
دو طرف تاكيد كردند كه مساله قره باغ راه حل نظامي ندارد و طرف هاي مناقشه بايد از خود خويشتنداري نشان داده و ترك مخاصمه كرده و به مذاكرات تحت نظارت گروه مينسك سازمان امنيت و همكاري اروپا بازگردند.
وزراي خارجه روسيه و آلمان در ادامه گفت و گوي تلفني در مورد برخي مسايل مهم بين المللي ازجمله بحران اوكراين و روند حل و فصل مسايل اين كشور با اجراي توافقنامه مينسك تبادل نظر كردند.
آتش جنگ و درگيري بار ديگر روز شنبه در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» ميان ارمنستان و جمهوري آذربايجان شعله ور شد و تبادل آتش ميان نظاميان دو طرف جان عده اي از سربازان آذري و ارمني را گرفت.
مناقشه ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ كوهستاني در سال 1988 ميلادي آغاز و در سال 1992 به درگيري نظامي تبديل شد.
در نتيجه اين مناقشه ٬ منطقه كوهستاني قره باغ و هفت شهرستان همجوار آن تحت سلطه نيروهاي ارمنستان درآمد .
در ماه مي سال 1994 ميلادي ميان طرفين مناقشه ٬ آتش بس برقرار شده ولي ميانجيگري بين المللي گروه مينسك سازمان امنيت و همكاري اروپا به رياست مشترك روسيه، فرانسه و آمريكا براي حل مسالمت آميز اين مناقشه تا به حال نتيجه اي نداشته است.
اروپام*391** 3404

سرخط اخبار جهان