تراز تجاری ایران سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ انقلاب مثبت شد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: تراز تجاری ایران سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ انقلاب مثبت شد و صادرات غیرنفتی بر واردات غیرنفتی پیشی گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران 42 میلیارد دلار و واردات غیرنفتی 41 میلیارد دلار بود.
وی با تاكید بر این كه این پیشرفت ها در سایه حمایت و حضور مردم، وحدت و یكپارچگی است، خاطرنشان كرد: نباید نظرهای مختلف به جدایی و تفرقه تبدیل و فكر ما به حاشیه سازی مشغول شود.
رییس جمهوری همچنین گفت: نباید اجازه دهیم فضای امید و تلاشی كه به وجود آمده از بین برود.
روحانی تصریح كرد: زمان انتخابات رقابت و بحث كنیم اما وقتی انتخابات به پایان رسید دیگر نباید آثارش ادامه یابد تا به انتخابات بعدی برسد.
وی اظهارداشت: فضای امروز پس از برجام باید مورد بهره برداری و استفاده قرار گیرد، در این فضا باید سرمایه داخلی را جذب كنیم؛ حوزه ای كه در این فضا بیشتر از حوزه های دیگر باعث تحولات صنعتی، فناوری و علم و دانش شود، آی تی و آی سی تی است.
رییس قوه مجریه با بیان این كه هر موضوع و علم و دانشی اگر در انحصار قرار گرفت با مشكل مواجه می شود، گفت: پیشرفت در رقابت سالم بوجود می آید و اگر موضوعی در انحصار دولت یا نهادی باشد دردسر ایجاد می كند، اگر اكنون در دنیا رقابت نبود آیا شما با همین قیمت خدمات ارتباطی به مردم ارائه می كردید؟ رقابت باعث می شود كه قیمت را كاهش دهید و كیفیت را بالا ببرید.
روحانی در ادامه سخنان خود به شبكه ملی اطلاعات اشاره كرد و یادآور شد: قدم های خوبی در این زمینه برداشته و چارچوب های آن تصویب شده است، باید در این شبكه ارتباطات مردم امن تر باشد.
وی با بیان این كه وزارت ارتباطات امین مردم است این مثال را مطرح كرد كه شما امكاناتی در اختیار دارید كه می توانید مكالمات مردم را گوش كنید اما این كار خیانت در امانت است. البته در این زمینه استثنائاتی همچون شبكه های بزرگ تروریستی و فساد وجود دارد كه این موضوع متفاوت است اما اصل بر امنیت ارتباطات است كه اسلام و قانون اساسی بر آن تاكید كرده است.

** حق نداریم در زندگی خصوصی مردم مداخله كنیم
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما حق نداریم در زندگی خصوصی مردم مداخله كنیم، مهم ترین اصل امانت است و مردم باید به ما اعتماد كنند. نكند خدای نكرده مردم یك شبكه اجتماعی بیگانه را امین بدانند و به آن اعتماد كنند اما به یك شبكه داخلی اعتماد نكنند، نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی بیافتد.
روحانی، دولت الكترونیك را یكی از راه های مبارزه با فساد دانست و گفت: فساد را باید از ریشه بخشكانیم، شفاف تر شدن امور در فضای مجازی یكی از راه های آن است. هر چه ارتباطات مردم با كارگزاران و اداره ها را كمتر كنیم به نفع است.
وی به قراردادهای جدید ایران كه در شرایط كنونی با شركت های خارجی در حال انعقاد است، اشاره كرد و افزود: به همه وزراتخانه ها گفته ایم این ماده را در قراردادها بگنجانند كه اگر این شركت خارجی هر پولی به هر كسی بدهد قرارداد باطل می شود.
رییس دولت تدبیر و امید تصریح كرد: یكی از راه ها برای تسهیل امور مردم تجارت، سرمایه گذاری آسان و حذف مقررات زائد استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در این فناوری ضمن توسعه كشور و رفاه مردم باید اخلاق جامعه، دین مردم و هویت ایرانی مدنظر باشد و راه حل درست را پیش بینی كنیم.
روحانی تاكید كرد: باید از هوشمندانه ترین و كم هزینه ترین راه ها برای پالایش های ضروری استفاده كنیم. ما شبكه امن می خواهیم كه سوء استفاده كنندگان، سوءاستفاده نكنند و اسرار مردم حفظ شود.
وی سال 95 سال كار ، تلاش و مدیریت برای اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی تبریك گفت و افزود: ان شاءالله امسال سال مبارك برای همه مردم عزیز ایران باشد.
رییس دولت یازدهم ادامه داد: خوشحالم نخستین دیدارم از وزارتخانه ها در سال جدید از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز می شود، این بدان معنا است كه ما برای توسعه حتما به این فناوری نیاز داریم و یكی از پایه های توسعه كشور به شمار می رود.
روحانی یادآور شد: شاید بتوان گفت از زمانی كه صنعت موتور بخار فصل جدیدی در زندگی بشر ایجاد كرد اما ارتباطات و فناوری اطلاعات تحول بسیار عظیمی بود كه با هیچ یك از تحولات گذشته قابل قیاس نیست چرا كه پایه اصلی توسعه محسوب می شود.
وی هدف نهایی توسعه را ارتقا كیفی زندگی مردم دانست و گفت: حتی دین و وحی آسمانی هم برای این آمده كه كیفیت زندگی ما را هم در زمینه معنوی و هم مادی ارتقا دهد.
وی توضیح داد: ما اگر همه موارد را داشته باشیم اما در اخلاق پیشرفت نكنیم چه فایده ای دارد. اگر در جامعه ای همه چیز پیشرفت كرده باشد اما در آن جامعه دروغ و تهمت باشد آبروی هم ریخته شود و هر كس صبح از خانه بیرون بیایید نداند تا شب چه بر سر آبرویش می آید آن پیشرفت فایده ای ندارد. ما یك زندگی سالم و درست می خواهیم.
رییس جمهوری به نقش فوق العاده ارتباطات گفت: اكنون زندگی به گونه ای شده كه ابزارهای ارتباطی جزئی لاینفك از زندگی است.
روحانی با تاكید بر استفاده صحیح از این امكانات و اطلاعات گفت: ابزارهایی كه در اختیار بشر بوده همواره امكان سوءاستفاده هم وجود داشته است. بمب ها و سلاح های كشتار جمعی نیز از طریق علم به دست آمده است. اگر از علم سوءاستفاده شده است ، نمی توانیم بگوییم كه باید آن را تعطیل كرد همانگونه كه در نوشته ای توهین و خلافی انجام شده نمی توان گفت همه قلم ها را باید شكست.
رییس دولت یازدهم تصریح كرد: باید توجه داشته باشیم كه چگونه از این ابزارها استفاده و از سوءاستفاده ها جلوگیری كنیم. ممكن است چاقویی دست فردی را بریده باشد، نمی توان همه چاقوها را جمع كرد چرا كه زندگی مختل می شود. برخی افراد ابزاری دارند و آن نه گفتن به همه چیز است.
روحانی در ادامه با تاكید بر این كه نیاز به حركت به سمت پیشرفت و توسعه داریم، ادامه داد: امروز در شرایط جدید تسهیلات بیشتر و فضای بهتری برای پیشرفت در اختیار داریم. برجام فضای سالم، ایجاد تسهیلات لازم و برداشت موانع است. فضایی را برای ما ایجاد می كند تا از همه امكانات به نفع كشور و ملت مان استفاده كنیم.
وی با یادآوری این نكته كه ایران در بازار انرژی تاثیرگذار بود، گفت: آنها مانع شدند و گفتند نباید ایران در این بازار تاثیر گذار باشد و قدم به قدم ما را حذف كردند.
وی خاطرنشان كرد: كسانی كه دوست دارند در مورد برجام بحث كنند، فراموش كرده اند كه اگر برجام نبود امروز نمی توانستیم حتی یك بشكه نفت صادر كنیم.
رییس دولت یازدهم اظهار داشت: در آغاز دولت تدبیر و امید تصویب كرده بودند كه فروش یك میلیون بشكه نفت ایران را 20 درصد، 20 درصد كاهش دهند و به صفر برسانند. آنها می خواستند قدرت و نقش ایران را در صحنه انرژی به صفر برسانند و ما را از این صحنه به طور كامل حذف كرده بودند.
روحانی ادامه داد: در صادرات نفت خام و میعانات گازی در مجموع به دو میلیون بشكه در روز رسیده ایم كه در طول سال 95 این میزان صادرات افزایش خواهد یافت و به نقطه ای خواهیم رسید كه حق و سهم ما در بازار انرژی بوده است.
وی با یادآوری تاثیر قدرت و نقش ایران در بازار انرژی بر ضرورت كاهش اتكا به نفت در بودجه كشور تاكید كرد و گفت: البته این كار را گام به گام انجام داده ایم.
رییس جمهوری امروز در نشستی با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه در محل این وزارتخانه برگزار شد، عملكرد، وضعیت و برنامه های وزارت ارتباطات را مورد بررسی قرار داد.
سیام ** 9012 ** 9314**9132 ** 1336