اكران سوئیفت برای خبرنگاران/برقراری 300 رابطه كارگزاری با بانك‌های خارجی

تهران - ایرنا - مدیركل بین‌الملل بانك مركزی در جریان بازدید خبرنگاران از روند مبادلات سوئیفت در این بانك اعلام كرد: 300 رابطه كارگزاری با بانك‌های خارجی برقرار شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسین یعقوبی» امروز(دوشنبه) در جریان بازدید خبرنگاران از چگونگی پیام‌رسانی سوئیفت در بانك مركزی، افزود: هرچند اكنون 300 رابطه كارگزاری با شبكه بانكی بین‌المللی برقرار شده اما این رقم در زمان تحریم شاید به اندازه تعداد انگشتان دست‌ها نبوده است.
وی ادامه داد: با نگاه اجمالی به ایجاد روابط كارگزاری، موفقیت بانك‌ها در این زمینه قابل مشاهده است؛ بر اساس گزارش‌ها حتی در برخی از حوزه‌ها ضوابط كارگزاری با بانك‌هایی ایجاد شده كه پیش از تحریم نیز با آنها ارتباطی نداشته‌ایم.
رئیس گروه كاربران سوئیفت كشوری، همچنین از كاهش هزینه مبادلات پس از برقراری روابط كارگزاری و بهره‌گیری از پیام‌رسان سوئیفت خبر داد و گفت: در برخی از رسانه‌ها به دلیل ناآگاهی از موارد مربوط به ضوابط كارگزاری بانكی با زیرمجموعه‌ها، این روابط كارگزاری با سوئیفت اشتباه گرفته می‌شود.
به گفته وی، سوئیفت یك سیستم جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانكی است كه همانند تلفن و تلكس كارایی دارد و در اختیار بانك‌ها برای انجام روابط مالی در شبكه بین‌الملل قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینكه سوئیفت گره‌گشا نیست، افزود: ابتدا باید ضوابط كارگزاری ایجاد و سپس اقدامت بعدی انجام شود.
یعقوبی ادامه داد: بانكی كه خواستار فعالیت در عرصه بین‌الملل است، ابتدا باید با مطالعه و سپس جمع‌بندی، بانك‌ها را برای برقراری روابط كارگزاری انتخاب كند و بعد از ایجاد این روابط ، فعالیت را به مرحله اجرا دربیاورد.
مدیركل بین‌الملل بانك مركزی ادامه داد: سوئیفت تنها كار مخابره را انجام می‌دهد و در همین حال ابتدا باید ضوابط كارگزاری ایجاد و سپس از سوئیفت استفاده كرد.
وی ادامه داد: در متن برجام تصویب شد كه پس از اجرای همه فعالیت‌های بانكی بین‌المللی، استفاده از ابزارهایی همانند سوئیفت امكان‌پذیر باشد، بنابراین سوئیفت جزو نخستین نتایج و آثار مثبت برجام بود.
یعقوبی با بیان اینكه در جریان تحریم به جز چند بانك غیرتحریمی، بقیه بانك‌ها از سوئیفت محروم بودند، گفت: در جریان تحریم روابط كارگزاری به‌صورت كامل وجود نداشت و نقل و انتقالات با هزینه بالا انجام می‌شد.
به گفته وی، هم اكنون دو تا سه بانكی كه در فهرست تحریم قرار دارند، به سوئیفت متصل نیستند و بقیه بانك‌ها این سیستم پیام‌رسان را دارند.
وی با یادآوری اینكه 29 بانك ایرانی در سوئیفت فعالند، افزود: بانك مركزی تلاش دارد استفاده از این پیام رسان را برای دو تا سه بانك قرار گرفته در فهرست تحریم، محقق سازد.
رئیس گروه كاربران سوئیفت كشور با تاكید بر این كه مسایل و امور بانكی بین‌المللی در ادبیات استاندارد به‌صورت محرمانه است و در هیچ جای دنیا روابط بانكی اعلام نمی‌شود، گفت: با توجه به این كه در شرایط حساس هستیم مثالی در این مورد اعلام می‌شود، بر همین اساس حساب ایران نزد بانك مركزی ایتالیا باز و از طریق سوئیفت پول منتقل شده است و ما بستانكار از بانك مركزی این كشور هستیم.
اقتصام ** 9141 ** 3053 ** 2023