۱۶ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۶:۰۵
کد خبر: 82021086
۰ نفر
تجلیل از عكاس - خبرنگار ایرانی مقیم ژاپن

پكن - ایرنا - با برگزاری مراسمی در توكیو پایتخت ژاپن از «افشین والی‌نژاد» خبرنگار - عكاس ایرانی مقیم این كشور تجلیل شد.

به گزارش ایرنا، این مراسم را سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به پاس فعالیتهای رسانه ای ارزشمند «والی نژاد» ترتیب داد كه آثار او بویژه تصاویر ثبت شده در جریان زمین لرزه سال 2011 ژاپن، تاثیرگذاری قابل توجهی در عرصه‌های مختلف از خود به جای گذاشته است.
او تنها عكاس - خبرنگاری بود كه بعد از حادثه زمین لرزه 9 ریشتری ماه مارس سال 2011 فوكوشیما در حالیكه بیشتر خبرنگاران از بیم خطر نشت مواد رادیو اكتیو این منطقه را ترك كردند، همچنان در كنار فاجعه‌زدگان سونامی ژاپن ماند و 400 هزار تصویر ماندگار ثبت كرد.
بر اساس این گزارش، در آیین تجلیل از «والی نژاد» كه با حضور ایرانیان مقیم و تنی چند از مسئولان شهر توكیو برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر و هدایایی توسط «رضا نظرآهاری» سفیر و «فرهاد پالیزدار» رایزن فرهنگی كشورمان، تلاش‌های خبری و تصویری این خبرنگار ایرانی ارج گذاشته شد.
در این مراسم همچنین مستندی كوتاه از وی درباره آداب و رسوم سال نو در ایران به نمایش درآمد كه با استقبال شركت كنندگان مواجه شد.
«والی ‌نژاد» نیز در سخنانی ضمن تقدیر از برگزاركنندگان این مراسم و در پاسخ به ابراز احساسات ایرانیان مقیم ژاپن گفت: من از این برنامه غافلگیر شدم و خودم را در این حد نمی دانم، عشق به وطن مرا به تصویر برداری از زیبایی های ایران برانگیخته است.
او گفت كه ایران پر از خوبیها و زیبایی ها است و باید همه اینها را به مردم جهان بشناسانیم. افتخار من این است كه به مصیبت دیدگان فاجعه فوكوشیما ژاپن كمك كرده ام، و از كسانی كه در ژاپن كار فرهنگی می كنند هم قدردانی می كنم.
«افشین والی نژاد» با پیشینه 20 سال كار خبری در داخل و خارج از كشور هم اكنون به عنوان خبرنگار آزاد فعالیت دارد و با وجود بیماری، همچنان در جست‌وجوی هیجان و خبر است.
تجربیات او از خبرنگاری و عكاسی در زلزله‌های متعدد ایران و بحران‌هایی مانند بم و جنگ افغانستان، كمكش كرد تا در فاجعه سونامی ژاپن، پرمخاطب‌ترین عكس‌های جهان را بگیرد.
برای انجام این تلاش ها، بارها از او تقدیر شد و نمایشگاه های متعدد عكس‌هایش ماه‌ها در توكیو مخاطبان را به خود جذب كرده است.
«ماهیگیران خزر» و «فاجعه هسته ای فوكوشیما» به مناسبت پنجمین سالگرد وقوع سونامی، آخرین نمایشگاههای برگزار شده این عكاس ایرانی است كه به ترتیب در دی و اسفند سال گذشته در توكیو برگزار شده است.
او كه سال‌هاست با بیماری پاركینسون مبارزه می‌كند، پروژه سفر به دور ایران را چندی است كه آغاز كرده است.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان