بزرگترین نشت اطلاعات مالی و افشای حساب های برون‌مرزی برخی از رهبران جهان

لندن - ایرنا - منابع انگلیسی شامگاه یكشنبه از بزرگ‌ترین نشت اطلاعات مالی كه آشكاركننده حساب‌های پنهان برون‌مرزی برخی از رهبران سیاسی و ثروتمندان جهان است، خبر دادند.

به گزارش ایرنا، این منابع از جمله شبكه اسكای نیوز و روزنامه گاردین عنوان كردندكه این نشت اطلاعات مالی كه ادعا می‌شود بزرگ‌ترین در نوع خود در تاریخ شمرده می‌شود، به دنبال درز 11.5 میلیون سند محرمانه شركت بزرگ حقوقی پانامایی 'موساك فونسكا' (Mossack Fonseca) به بیرون، صورت می‌گیرد.
به گفته اسكای نیوز، این اسناد كه به دست شماری زیادی از سازمان‌های خبری سراسر اروپا رسیده است، نشان می‌دهد كه چگونه برخی از افراد قدرتمند و ثروتمند جهان از این حساب‌های برون‌مرزی و پناهگاه‌های مالیاتی برای پنهان كردن دارایی‌شان استفاده می‌كرده‌اند.
اسكای نیوز افزود: سندهای یاد شده كه به 'اوراق پانامایی' مشهور شده همچنین نشانگر آن است كه چگونه شركت حقوقی 'موساك فونسكا'به این افراد، مشهور ، ثروتمند و قدرتمند جهان و شركت های آنها در زمینهٔ پول‌شویی، دور زدن تحریم‌ها و فرار مالیاتی كمك می‌كرده است.
به گزارش اسكای نیوز در میان این افراد نام سه نماینده پیشین پارلمانی حزب محافظه‌كار و نام شش تن دیگر از نماینده مجلس اعیان انگلیس دیده می‌شود.
اسكای نیوز افزود: علاوه بر این نمایندگان پارلمان، شماری از كمك‌كنندگان مالی به احزاب سیاسی انگلیس نیز دارای حساب‌های برون‌مرزی بوده‌اند.
به گزارش اسكای نیوز، در میان 143 سیاستمداری كه دارای این حساب‌ها برون‌مرزی بوده‌اند نام 12 تن از رهبران سیاسی (در سطح ملی) جهان به چشم می‌خورد .
این شبكه خبری گفت: برخی از این رهبران سیاسی از طریق اعضای خانواده و یا شركای نزدیكشان به این حساب‌ها دسترسی داشته‌اند.
اسكای نیوز افزود: در میان این رهبران سیاسی می‌توان به نام‌های نواز شریف نخست‌وزیر پاكستان، ایاد علاوی نخست‌وزیر پیشین عراق و معاون رییس‌جمهور این كشور، 'پترو پروشنكو ' رییس‌جمهور اوكراین، علا مبارك پسر حسنی مبارك رییس‌جمهور پیشین مصر و ' زیگموندور گونلاگسون' نخست‌وزیر ایسلند اشاره كرد.
به گزارش اسكای نیوز، براساس اسناد یاد شده خانواده حداقل هشت تن از اعضای پولیت بورو (كادر رهبری حزب حاكم كمونیست چین) دارای حساب‌های برون‌مرزی مخفی هستند.
اسكای نیوز افزود: 23 تن از كسانی كه به دلیل حمایت از رژیم‌های كره شمالی، زیمبابوه، روسیه و سوریه مورد تحریم های بین المللی قرار داشته اند از مشتریان شركت حقوقی 'موسك فونسكا' بوده‌اند و شركت‌های آنها به دلایل مختلف ( برای فرار مالیاتی، پول‌شویی و یا دور زدن تحریم‌ها ) در 'سی شل'، جزایر ویرجین انگلیس، پاناما و دیگر حوزه‌های قضایی به ثبت رسیده‌اند.
روزنامه گاردین نیز نوشت: اسناد یاد شده همچنین مؤید آن است كه میلیاردها دلار از طریق بانك روسیه كه تحت تحریم آمریكا و اتحادیه اروپا است، پول‌شویی شده‌اند و دنباله این مساله نیز به ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه می‌رسد.
این روزنامه افزود: بخشی از اسناد فاش شده از شركت حقوقی 'موساك فونسكا' كه در سال 1977 میلادی تاسیس شده، جدید بوده و به سال گذشته میلادی برمی‌گردند.
گاردین نوشت: در حدود 370 خبرنگار از یك‌صد سازمان خبری در 80 كشور جهان، برای تجزیه تحلیل اسناد این شركت حقوقی پانامایی و اعتبارسنجی آنها كاركرده‌اند.
به نوشته این روزنامه، این اسناد را روزنامه آلمانی 'زوددویچه سایتونگ' به دست آورده و آنها را در اختیار 'كنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی (ICIJ)' قرار داده است.
'جرارد رایل٬' رئیس كنسرسیوم روزنامه‌نگاران تحقیقی در این خصوص گفته است این اسناد حاوی فعالیت روزانه شركت موساك فونسكا در 40 سال گذشته است.
وی عنوان كرد: 'گمان می‌كنم با توجه به گستردگی این اسناد٬ لو رفتن آنها احتمالا بزرگ‌ترین ضربه به فعالیت‌های پناهگاه‌های مالیاتی جهان باشد.'
در همین حال به گزارش منابع انگلیسی، 'موساك فونسكا' ادعا كرده كه همیشه برای آنكه مطمئن شود شركت‌هایی كه طرف همكاری اش هستند در پولشویی٬ فرار مالیاتی٬ حمایت مالی تروریسم و سایر اقدام‌های غیرقانونی دست ندارند، بر اساس پروتكل‌های بین‌المللی عمل كرده است.
این شركت عنوان كرده كه كاملا در چارچوب روال تعیین‌شده عمل می‌كرده و از اینكه از خدمات آن سو‌ءاستفاده می‌شده متاسف است.
این شركت گفته است: '40 سال است كه موساك فونسكا فارغ از هرگونه نقصی در كشور خودمان و دیگر حوزه‌های فعالیت‌مان مشغول به كار بوده. شركت ما هرگز متهم به ارتباط با موارد غیرقانونی نبوده است.'
اروپام**4**1552

سرخط اخبار جهان