۱۴ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۲۶
کد خبر: 82018809
۰ نفر
یخچالی كه با فناوری اینترنت اشیاء كار می كند

تهران- ایرنا- شركت الكترونیكی سامسونگ در كره جنوبی از یخچال جدیدی رونمایی كرده است كه از فناوری های اینترنت اشیاء (IoT) استفاده می كند.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یونهاپ نیوز، اینترنت اشیا (Internet of Things) یا به اختصار IOT به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون ‌ما اشاره دارد كه به شبكه اینترنت متصل می شوند و می توانند توسط اپلیكیشن ‌های موجود در تلفن ‌های هوشمند و تبلت كنترل و مدیریت شوند.
این یخچال با حجم 850 لیتر كه Family Hub نام دارد و نخستین بار در ماه ژانویه در نمایشگاه محصولات مصرفی الكترونیكی به نمایش گذاشته شد، به صفحه نمایش لمسی تمام اچ.دی 21.5 اینچی مجهز است.
كاربران با استفاده از سه دوربین تعبیه شده درون یخچال، می توانند خوراكی های موجود در آن را از طریق یك اپلیكیشن تلفن هوشمند بررسی كنند و متوجه كمبود اقلام مورد نیاز خود شوند.
صفحه نمایش لمسی این یخچال نیز می تواند تصاویر به اشتراك گذاشته شده از تلفن های هوشمند را به نمایش بگذارد و همچنین كاربران از طریق آن و به واسطه پیامك و صدای ضبط شده، می توانند با سایر اعضای خانواده ارتباط برقرار كنند.
از سوی دیگر به گزارش اسكای نیوز، محققان 'انستیتوی پیشرفته علم و فناوری كره' در كره جنوبی موفق شدند یخچالی بسازند كه با استفاده از یك پرتو لیزر درون یخچال می تواند زمان فاسد شدن خوراكی ها را تشخیص دهد.
این سیستم می تواند پوشیده شدن سطح خوراكی از میكروارگانیسم هایی مانند سالمونلا و ای كولی را تشخیص دهد.
این كار با تجزیه و تحلیل نور پراكنده شده در زمان شلیك یك پرتو لیزر به مواد غذایی موجود در یخچال انجام می شود.
یك دوربین 30 تصویر در ثانیه از منطقه تحت تابش لیزر می گیرد و اگر هر گونه جنبشی در 'لكه لیزر' تشخیص داده شود، به این معناست كه باكتری روی غذا وجود دارد.
این سازوكار روی سینه مرغ در سوپرماركت ها كه در جریان آزمایش مشخص شده بود به باكتری های ای كولی و باسیلوس آلوده بودند، آزمایش شد و براساس آن، مناطق آلوده و میزان آلودگی گوشت مرغ تشخیص داده شد.
محققان امیدوارند كه روزی بتوان از این سامانه لیزری برای هر دو یخچال های تجاری و خانگی استفاده كرد.
علمی**2038**2017