آمانو: ایران 
تعهدات خود را فراتر از توافقنامه رسمی با آژانس اجرا كرده است

وین- ایرنا- مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از نشست سران و نمایندگان 1+5 با حضور «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام كرد: ایران تعهدات خود را فراتر از توافقنامه رسمی با آژانس اجرا كرده است.

به گزارش ایرنا، «یوكیا آمانو» در ادامه اظهارداشت: در حال حاضر ایران زیر نظر قوی ترین نظام بازرسی هسته ای در جهان است. وی افزود: این كشور نه تنها موافقتنامه پادمان با آژانس بلكه پروتكل الحاقی را به صورت شفاف و حتی فراتر از تعهدات خود تحت توافقنامه رسمی خود با آژانس اجرا كرده است.
وی كه به منظور حضور در نشست امنیت هسته ای در واشنگتن به آمریكا سفر كرده است، گفت: در دیدار مشترك امروز خود با روسای جمهوری چین، فرانسه و آمریكا، نخست وزیر انگلیس، رییس شورای اروپا، وزیر دفاع آلمان، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و همچنین سفیر روسیه در آمریكا، بر تعهدات مربوط به فعالیت های هسته ای ایران تحت طرح جامع اقدام مشترك (برجام) كه مورد تایید آژانس است، تاكید كردم.
آمانو در بیانیه خود خاطرنشان كرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی دارای تجربه قابل توجه و تخصصی در تایید فعالیت های هسته ای است. از این رو به طور موثر می تواند انجام مسئولیت های خود را به عنوان چشم و گوش جهان در ایران و جامعه بین المللی تضمین كند.
رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: برجام یك نتیجه كاملا روشن برای تایید فعالیت های هسته ای در ایران است و تلاش های قابل توجهی در جهت رسیدن به این شرایط صورت گرفت.
وی تاكید كرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقش خود به شیوه ای واقعی و بی طرف ادامه خواهد داد.
شبد**1953** 3404