راه برون رفت از تحريم هاي دشمنان حركت به سمت تحقق اقتصاد مقاومتي است

قم- ايرنا- خطيب نماز جمعه قم گفت: راه برون رفت از تحريم هاي اقتصادي دشمنان اسلام حركت به سمت تحقق اقتصاد مقاومتي است.

به گزارش ايرنا، آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته قم در شبستان امام خميني(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بيان اينكه رهبر معظم انقلاب اسلامي سال جاري را «سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نامگذاري كرده اند، اظهار داشت: درحال حاضر اقتصاد ما وابسته به نفت است و خام فروشي مي ‌كنيم، كه در صورت ادامه اين روند نمي توانيم اقتصاد بالنده اي داشته باشيم.
وي اظهار كرد: اقتصاد ما بيمار است و هنوز مردمي نشده است ، وقتي رهبر معظم انقلاب اسلامي مي ‌فرمايند اقتصاد مقاومتي، يعني اينكه مردم به صحنه بيايند و عهده‌ دار امور اقتصادي شوند و اين بار سنگين بر دوش دولت نباشد.
عضو مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: اسرافي كه در جامعه ما در زمينه هايي همچون؛ آب و انرژي وجود دارد، نشاندهنده اقتصاد بيمار است.
وي با اشاره به ركود اقتصادي و تورم گفت: با وجود تلاش ‌هاي صورت گرفته توسط مسئولان، اما تورم هنوز دو رقمي است و مسئولان تلاش بسياري مي كنند و بايد بگوييم كه خدا اجرشان دهد اما مشكلات جدي وجود دارد و دغدغه رهبري به خاطر اين مسائل است.
آيت الله حسيني بوشهري همچنين با اشاره به توانمندي ها و ظرفيت هاي موجود در كشور گفت: از نظر موقعيت جغرافيايي، ميزان افراد تحصيلكرده، پيشرفت‌هاي علمي و غيره داراي ظرفيت‌ هاي بسياري هستيم و اگر در مسير اقتصاد مقاومتي با استفاده از اين ظرفيت ‌ها حركت كنيم كشور ما متحول مي شود.
وي اضافه كرد: مطمئنا در صورت اقتصاد مقاومتي با تكان ‌هاي اقتصادي نمي ‌لرزيم كه يك روز حرف از لغو تحريم‌ ها بزنند و از مسير ديگر تحريم‌ ها را شروع كنند.
آيت الله حسيني بوشهري خاطرنشان كرد: انتظار ما از دولت و مسئولان اين است كه امسال طبق نامگذاري رهبر معظم انقلاب اسلامي بر روي مساله اقدام و عمل پافشاري كنند.
وي همچنين اظهار كرد: دشمنان مي‌ خواهند اينگونه القا كنند كه ملت ايران دو راه بيشتر در پيش ندارد، يا بايد در كنار آمريكا زندگي كند و يا اينكه بايد مشكلات را همچنان تحمل نمايد.
وي با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي اظهار كرد: ايشان تحليل بسيار جامعي ارائه فرمودند كه مي دانيد در كنار آمريكا بودن و با آمريكا مذاكره كردن و همراه شدن يعني عقب نشيني از مواضع خود به نفع آمريكا.
خطيب نماز جمعه قم با اشاره به اينكه رهبري مذاكرات و دست اندركاران مذاكرات هسته اي را تاييد فرمودند، گفت: خود وزير محترم امور خارجه نيز اين جمله را به رهبري مي گويد كه ما نتوانستيم تمام خطوط قرمز در مذاكره با آمريكا را حفظ كنيم يعني ناگزير شديم در برخي از موارد عقب نشيني كنيم.
وي گفت: اگر بحث مذاكره و همراه بودن با آمريكا را دنبال كرديم دشمن مي گويد به توافق هسته اي بسنده نمي كنم بلكه بايد توافق هاي ديگري نيز داشته باشيم تا شما را به رسميت بشناسيم، به تعبيري مي خواهد برجام هاي 2 ، 3 و 4 را در كشور اجرا كنند.
وي گفت: اين يعني بايد دست از شعارهاي انقلابي برداريد، مي خواهند بگويند سپاه قدس و اصل سپاه چه معنايي دارد و چرا موشك مي سازيد، چرا در منطقه نفوذ داريد، مي خواهند با مذاكره نقاط قوت ما را به نقطه ضعف تبديل كنند.
آيت الله حسيني بوشهري افزود: دشمن درصدد اين است كه بگويد قانون اساسي مورد قبول نيست و بايد درباره آن مذاكره كنيم، دشمن مرحله به مرحله دنبال مي كند و هدف اصلي اين است كه صورت و ظاهر نام جمهوري اسلامي ايران وجود داشته باشد اما جمهوري اسلامي را از محتواي لازم خالي كند.
وي گفت: رهبر عزيز انقلاب اسلامي با هشدار، آگاهي و هوشمندي مانند يك ديدبان بيدار آگاهي مي بخشند و مسائل را دنبال و پيگيري مي كنند، حتي ممكن است افرادي با تعبيراتي سخنان رهبري را زير سؤال ببرند و مسائل را مطرح كنند كه فرداي دنيا فرداي گفتمان ها و مذاكرات است و فرداي دنيا فرداي موشك نيست، عده اي اين تعبيرات را مطرح مي كنند اما رهبري به عنوان يك ديدبان بيدار مسائل را مطرح مي كنند و امروز رهبري دلسوزترين فرد براي آينده نظام اسلامي است كه بايد مسير رهبري را همچنان ادامه بدهيم.
وي در بخش ديگر سخنان خود، همچنين با بيان اينكه شروع و پايان امسال مزين به نام مبارك حضرت فاطمه زهرا(س) است، گفت: مي ‌توان سال 1395 را سال فاطمي ناميد و اميدوار هستيم كه خداوند اين سال را بر همه مبارك گرداند.
آيت الله حسيني بوشهري با اشاره به 12 فروردين ماه سالروز استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي گفت: امام خميني(ره) در حالي كه مدتي از پيروزي انقلاب اسلامي نگذشته بود، به مسئولان وقت فرمودند كه بايد همه ‌پرسي برگزار كنيد تا مردم به اين نظام راي بدهند و بيش از 98 درصد مردم به اين نظام راي «آري» دادند.
وي همچنين با اشاره به 13 فروردين، روز طبيعت گفت: اسلام سنتي كه مبناي عقلاني دارد و دور از خرافه است را مي ‌پذيرد اگر به بهانه رفتن به دامن طبيعت خداي ناخواسته فضاي طبيعت آلوده به گناه شود موردپسند دين نيست.
وي در پايان سخنان خود با بيان اينكه از هفته آينده نماز جمعه شهر مقدس قم در مصلاي قدس برگزار مي شود، از توليت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) به خاطر ميزباني شان در اين چند سال تقدير و سپاسگزاري كرد و نيز از تمام كساني كه در آماده سازي مصلاي قدس تلاش كرده اند، تشكر كرد.
7406/ 6133/