جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای دروغ بزرگ آمریكاست

پكن - ایرنا - یك نشریه چینی آمریكا را كه از امروز (پنجشنبه) میزبان اجلاس امنیت هسته ای است و می گوید به دنبال جهانی «عاری از سلاح‌های اتمی» است، یك دروغگوی بزرگ خواند.

به گزارش ایرنا، از دیدگاه «گلوبال تایمز» آنچه مقام های آمریكایی در راستای جلوگیری از توسعه تسلیحات هسته ای می گویند و فشاری كه بر دیگر كشورها در این زمینه وارد می كنند با آنچه در داخل آمریكا می گذرد، كاملا متفاوت است.
نشریه ارگانی حزب حاكم چین امروز در گزارشی نوشت: آمریكایی ها دارنده بزرگترین زرادخانه تسلیحات هسته ای هستند و حتی می خواهند آن را توسعه دهند.
نشریه با اشاره به برگزاری اجلاس سران هسته ای در آمریكا و تلاش های مبهم این كشور برای پیشبرد امنیت هسته ای در دنیا می نویسد: آمریكا صراحتا گفته است برای توسعه تسلیحات هسته ای خود و حفظ برتری در این زمینه در جهان یك هزار میلیارد دلار دیگر هزینه خواهد كرد.
به گزارش روزنامه چینی، این كشور قصد دارد با چنین هزینه سرسام آوری تسلیحات هسته ای خود را افزایش داده و 12 زیردریایی هسته ای ساخته و صدها نوع از تسلیحات اتمی خود را به روز كند.
این كشور نه تنها پیمان منع آزمایش های هسته ای را امضا نكرده بلكه خود و متحدانش در راستای توسعه این تسلیحات حركت می كنند و به نوشته گلوبال تایمز، انگلیس هم عزم خود را برای خرید زیردریایی های هسته ای جزم كرده است.
نشریه ادامه می دهد: ژاپن و هند هم در حال تقویت همكاری های هسته ای هستند و احتمالا به یك توافقنامه نزدیك شده اند كه به ژاپن توانایی های بالایی در این عرصه می دهد.
بنابراین گزارش، در این میان روسیه تلاش زیادی كرده است تا با آمریكا در باره منع توسعه تسلیحات هسته ای و از بین بردن آنها به توافق برسد اما سیاست های واشنگتن از دیدگاه مسكو غیراستاندارد و دوگانه است و برای همین مذاكرات طرفین به بن بست رسیده است.
گلوبال تایمز می نویسد: با این وصف دكترین هسته ای كه آمریكا دنبال می كند به جای كاستن از این تسلیحات، زرادخانه های هسته ای و سامانه های موشكی آن كشور را در اقصی نقاط اروپا و آسیا تقویت می كند و این موضوع روسیه و چین را به مخاطره می اندازد و برای كشورهای دنیا یك خطر بزرگ است.
آمریكا از امروز پنجشنبه میزبان اجلاس دو روزه امنیت هسته ای با حضور رهبران و مقام های ارشد كشورهای مختلف است.
این اجلاس برای نخستین بار در سال 2010 میلادی در واشنگتن تشكیل شد و اكنون به یكی از ساختارها مهم برای بحث در باره مسائل مربوط به انرژی هسته ای، منابع این انرژی، همكاری ها و چالش ها تبدیل شده است.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان