۱۱ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۲۴
کد خبر: 82016948
۰ نفر
زباله‌سوزی كه دی‌اكسیدكربن جذب می‌كند

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز از ساخت نخستین زباله‌سوز جهان خبر داد كه با توانایی جذب دی‌اكسیدكربن در نروژ مراحل آزمایشی خود را طی می‌كند.

به گزارش ایرنا از رویترز، فرآیند جذب دی‌اكسید‌كربن در مركز زباله‌سوز «كلمتسرود» كه زباله‌های خانگی و صنعتی می‌سوزاند، گامی فراتر از اقدامات پیشین برای جذب و از بین بردن گازهای گلخانه‌ای در نیروگاه‌های زغال‌سنگی یا كارخانه‌هایی است كه از سوخت فسیلی استفاده می‌كنند.
تاكنون، فناوری‌های جذب و نگهداری كربن به دلیل هزینه‌های زیاد با مشكل مواجه شده‌اند. دسامبر گذشته نمایندگان تقریباً 200 كشور در پاریس در مورد مبارزه با تغییرات آب و هوایی با هدف كاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای توافق كردند.
جانی استون مدیر فنی مركز تولید برق از زباله كلمتسرود می‌گوید كه از گرمای تولیدی در این نیروگاه برای گرم كردن خانه‌های شهر مورد استفاده می‌شود.
در این تاسیسات زباله‌هایی سوزانده می‌شوند كه قابلیت بازیافت ندارند چراكه قابل تفكیك نیستند.
مركز تولید برق از زباله كلمتسرود بیش از 300 هزار تن دی‌اكسیدكربن در سال تولید می‌كند كه معادل 0٫6 درصد گازهای گلخانه‌ای تولید شده به وسیله انسان‌ها در نروژ است. این مركز همچنین زباله‌های وارداتی از انگلیس را نیز می‌سوزاند.
دی‌اكسیدكربن عامل اصلی بالا رفتن دمای جهانی، اغلب خشكسالی‌ها، سیلاب‌ها و بالا آمدن سطح آب دریاهاست.
تاسیسات یاد شده تا پایان ماه آوریل دی‌اكسیدكربن با نرخ دو هزار تن در سال جذب خواهد كرد.
اسپن یورگنسن یكی از مدیران این مركز، می‌گوید به طور متوسط، دو تا دو و نیم تن دی اكسیدكربن در روز جذب خواهد شد.
انتظار می‌رود بیش از 90 درصد دی‌اكسید كربن تولید شده در این نیروگاه جذب شود. تاكنون حدود 80 تن دی اكسید كربن جذب شده است.
دست‌اندركاران این پروژه می‌گویند كه اگر این مركز آزمایشی موفق عمل كند، یك مركز كامل و مجهز تا سال 2020 ساخته خواهد شد. در آن زمان، دی‌اكسیدكربن جذب‌شده را می‌توان به دریای شمال منتقل كرد تا برای همیشه در ساختارهای زمین‌شناسی زیر بستر دریا ذخیره شده یا به درون میدان‌های نفتی و گازی تزریق شود تا فشار درون میادین و تولید آنها را افزایش دهد.
استون می‌گوید هر سال 300 هزار تن زباله به اینجا می‌آید و می‌توان 300 هزار تن دی‌اكسیدكربن از این مقدار زباله جذب كرد. بنابراین، تقریباً یك تن دی‌اكسیدكربن به ازای یك تن زباله می‌توان جذب كرد.
حدود 60 درصد زباله‌هایی كه در مركز كلمتسرود سوزانده می‌شود، منشأ بیولوژیك دارند و شامل پسماند چوب و غذا می‌شود. این بدین معنی است كه جذب آلاینده‌ها گامی است در راستای جداسازی كربن در یك چرخه طبیعی است كه اصطلاحاً انتشار منفی نامیده می‌شود.
اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، امید می‌رود این فناوری در مراكز تولید برق از زباله در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گیرد.
علمی **1311**2017