۱۱ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۷:۲۴
کد خبر: 82016290
۰ نفر
تلاش كره شمالی برای ساخت یك موشك جدید

پكن - ایرنا - تازه ترین بررسی ها حكایت از آن دارد كه كره شمالی كار بر روی ساخت یك موشك جدید دو مرحله ای با قابلیت بالستیك را آغاز كرده است.

به گزارش ایرنا، ناظران بر این باورند كه كره شمالی موفق شده است در این زمینه پیشرفت هایی بدست آورد و ظاهرا موشك مذكور شبیه موشك های میان برد مدل «رودونگ» این كشور است.
«جان شیلین» كارشناس امور هوا و فضا در آمریكا می گوید كه تصاویر و اطلاعات بدست آمده از موفقیت كره شمالی در ساخت موشك های جدیدی حكایت دارد كه می تواند با سوخت جامد پرتاب شود.
وی گفت كه این موشك سه متر طول و یك متر و 25 سانت قطر دارد و از سكوهای فعلی راكت های « اونها » و یا موشك های بالستیك قاره پیمای «كی ان ـ 08» نمی توان برای پرتاب آنها استفاده كرد.
او در این رابطه به تلاشهای هفته گذشته كره شمالی اشاره كرد كه توانست یك راكت حاوی سوخت جامد كه قابلیت ارتقای موشك های بالستیك را دارد با موفقیت آزمایش كند.
كارشناس نظامی آمریكا تاكید كرد كه پیونگ یانگ توانست در جریان این آزمایش سوخت جامد را در یك موتور 15 تا 20 تنی قرار داده و به مدت یك دقیقه آزمایش را انجام دهد.
اگرچه تزریق سوخت جامد به راكت طول مدت زمانی دارد اما موشك های دارای این سوخت بسیار سریع آماده پرتاب می شوند و ردیابی آنها قبل از پرتاب هم كار دشواری به حساب می آید.
با این حال كارشناس آمریكایی بر این باور است كه كره شمالی در حال پیشرفت سریع در ساخت موشك هایی از مدل های مختلف نوع بالستیك است.
شمار زیادی از مقام های آمریكایی به تازگی اعتراف كرده اند كره شمالی بلوف نمی زند و موشك های بالستیك این كشور قادر به هدف قرار دادن خاك آمریكاست.
در جریان آزمایش هفته گذشته سوخت جامد بر روی موتور یك موشك، «كیم جونگ اون» رهبر این كشور گفت كه قابلیت تهاجمی چنین موشك هایی بسیار بالا است و می تواند به دشمنان كره شمالی درس فراموش نشدنی بدهد.
همان زمان دولت و ارتش كره جنوبی هم تایید كردند كه آزمایش استفاده از سوخت جامد روی موتور یك موشك در كره شمالی با موفقیت انجام شده است.
این كشور پس از آنكه در دی ماه سال گذشته چهارمین آزمایش هسته ای خود را انجام داد با تحریم های سخت شورای امنیت سازمان ملل و برخی كشورها مواجه شد و پس از آن اقدام به پرتاب چندین موشك بالستیك و موشك های با برد كوتاه و بلند كرد.
پرتاب موشك كوتاه برد به آبها شرقی (دریای ژاپن) در روز گذشته، تازه ترین پرتاب موشكی این كشور محسوب می شود.
كره شمالی بارها اعلام كرده كه خواستار امضای رژیم دائمی صلح با واشنگتن برای حل همه اختلافات است اما آمریكا حاضر به گفت و گو با پیونگ یانگ نیست.
آساق**231**1597