۹ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۱۷
کد خبر: 82015267
۰ نفر
واقعیت های سفر روحانی به پاكستان

تهران- ایرنا- سفر رییس جمهوری به پاكستان نخستین گام سیاست خارجی دولت یازدهم در سال نو خورشیدی بود كه دستاوردهایی قابل توجه به بار آورد. با این حال برخی رسانه های خارجی طی روزهای اخیر كوشیدند این سفر را تشریفاتی و بی حاصل جلوه دهند و نكته قابل تامل اینكه شماری از رسانه های داخلی این خط تبلیغاتی را پی گرفتند.

«حسن روحانی» رییس جمهوری روز جمعه ششم فروردین ماه برای سفری دوروزه راهی اسلام آباد شد تا با مقام های پاكستانی در زمینه روابط دوجانبه و همكاری های منطقه ای دیدار و گفت وگو كند؛ رخدادی كه به دلیل اهمیت مناسبات تهران- اسلام آباد و دستورهای كار سفر روحانی در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی در رسانه های جهان بازتابی گسترده یافت و به كانون بحث و بررسی محافل سیاسی و اتاق های فكر بین المللی و منطقه ای تبدیل شد.
رییس جمهوری و اعضای هیات بلندپایه همراه در سفر به پاكستان مذاكراتی موفق با مقام های این كشور صورت دادند؛ مذاكراتی كه بارقه های امید را در زمینه رشد چشمگیر همكاری ها و توسعه بیشینه مناسبات 2 كشور دوست و همسایه نمودار ساخت و در اظهارنظرها و موضع گیری های مقام های تهران و اسلام آباد خود را نمایاند.
در نخستین روز این سفر، 6 سند همكاری در زمینه های گوناگون از جمله همكاری اتاق های بازرگانی و نیز همكاری در عرصه های دانشگاهی، فرهنگی، بیمه ای و نیز بهداشتی، آموزش پزشكی، دارویی و تجهیزات پزشكی به امضا رسید.
تقویت بازارچه های مرزی و همكاری میان بندرهای تجاری چابهار و گوادر از راهكارهای مورد توجه در حوزه بازرگانی برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری 2 كشور بود؛ تجارتی كه مقرر شد در كوتاه ترین زمان ممكن با جهشی خیره كننده رشدی پنج برابری یابد و ارزش سالانه آن مرز پنج میلیارد دلار را پشت سر بگذارد.
تلاش در جهت به فرجام رساندن طرح «خط لوله صلح» كه گاز ایران را به پاكستان و هند خواهد رساند و افزون بر منافع اقتصادی گامی مهم برای تقویت صلح و دوستی بین سه كشور خواهد بود از دیگر موضوع های مورد توجه مقام های تهران و اسلام آباد در این سفر بود. در این پیوند، رییس جمهوری در نشست مشترك اقتصادی بازرگانان ایران و پاكستان كه «محمد نوازشریف» نخست وزیر این كشور و مقام های ارشد دولت وی نیز در آن حضور داشتند، به دولت و مردم پاكستان اطمینان داد كه ایران تامین امنیت انرژی پاكستان را بر عهده می‌ گیرد.
با وجود اراده مشترك و مستحكم مقام های 2 كشور برای رسیدن به اهداف مشتركی چون افزایش همكاری های اقتصادی و راه اندازی نهایی خط لوله صلح، برخی رسانه ها و حلقه های غربی و نیز سعودی در چارچوب تبلیغات ضد ایرانی خود كوشیدند دستاوردهای سفر روحانی به اسلام آباد را در این حوزه زیر سوال برند. یكی از مهمترین انگاره های مطرح شده این بود كه رهبران پاكستان با توجه به خواست مقام های واشنگتن در دوره تحریم های هسته ای ایران و پافشاری سران ریاض اراده ای برای به سرانجام رساندن خط لوله صلح ندارند و در عوض به بدیل هایی نظیر «خط لوله تاپی» برای تامین انرژی خود چشم دوخته اند كه قرار است گاز تركمنستان را از طریق افغانستان به شبه قاره برساند.
در تحلیل هایی از این دست مهمترین واقعیتی كه غرض ورزانه نادیده انگاشته شده مساله امنیت انرژی كشور 180 میلیون نفری پاكستان است كه در كنار جمعیت بیش از یك میلیارد و 250 میلیون نفری هند نیازی مبرم به انرژی دارد و نمی تواند منافع مسلم خود را در زمینه تامین بهینه و به صرفه منابع انرژی نظیر برق و گاز قربانی خواست های خارجی سازد.
تردیدپراكنی های اینچنینی درباره دستاوردهای سفر روحانی به اسلام آباد در حالی صورت می گیرد كه مقام های پاكستانی نیز از پیشنهاد رقیب دیرینه خود در شبه قاره یعنی هند برای انتقال گاز ایران از طریق بستر دریا آگاهی كامل دارند و این تنها ایران نیست كه بر راه اندازی خط لوله صلح تاكید دارد.
محور دیگر تبلیغات ضدایرانی اخیر، متاثر جلوه دادن رهبران پاكستان از خواست سران عربستان سعودی و برخی محافل غربی در جهت سردی اسلام آباد در همكاری های سیاسی و امنیتی با تهران است. این در حالی است كه پاكستان همواره برای حسن همجواری و مناسبات دوستانه با همسایه غربی خود اهمیت بالایی را قایل بوده و تلاش كرده است از هرگونه اقدام خدشه دار كننده این روابط دوری كند.
پاكستان در ماه های گذشته به رغم پافشاری ریاض، از پیوستن به ائتلاف اسلامی به اصطلاح ضدتروریسم به رهبری سعودی ها پرهیز و بر جلوگیری از تنش و افتراق میان شیعه و سنی در منطقه تاكید كرده است. افزون بر آنچه گفته شد، نوازشریف در كشاكش هماوردی تازه عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ایران و تنش بین 2 كشور تلاش كرد از روابط نزدیك اسلام آباد با تهران و ریاض سود جوید و به میانجیگری بپردازد؛ اقدامی كه نشانگر عزم مقام های پاكستان در جهت رفع چالش های منطقه ای و ایجاد تعادل در مناسبات با همسایه بزرگ و قدرتمندی چون ایران و دوستی نظیر عربستان است كه سال ها كمك های اقتصادی و مالی هنگفت خود را در اختیار اسلام آباد قرار داده است.
افزون بر منافع چشمگیر همكاری های اقتصادی و گسترش مناسبات سیاسی و دیپلماتیك بین ایران و پاكستان، تهدیدهای مشترك امنیتی، مساله مبارزه با تروریسم و امنیت مرزها به آن پایه مهم است كه جایی برای دید و بازدید صرف، نشست های دورهمی، تعارف های دیپلماتیك و رفتارهای تشریفاتی در فرصت مهمی چون سفر روحانی به پاكستان باقی نمی گذارد و در یك كلام منافع ملی 2 كشور و اهداف مهم و مشترك تهران و اسلام آباد را نمی توان زیر سایه تبلیغات و تردیدپراكنی ها پوشاند.
نكته قابل تامل در این میان، تاثیرپذیری برخی رسانه های داخلی از تبلیغات و تحلیل های غرض ورزانه ای است كه طی روزهای گذشته در زمینه سفر روحانی به پاكستان به راه افتاده است؛ تاثیرپذیری كه خواسته یا ناخواسته این رسانه ها در زمین بازی های ضدایرانی و منافی منافع ملی قرار می دهد.
این رویكرد رسانه ای حتی «حسام‌الدین آشنا» مشاور فرهنگی رییس ‌جمهوری را به واكنش واداشت و سبب شد وی ضمن انتقاد از رفتارهای دستگاه تبلیغاتی ضد ایرانی اظهار دارد: متاسفانه دستاوردهای این سفر تحت‌الشعاع تبلیغات شبكه‌ها و وب‌سایت‌های سعودی- صهیونی قرار گرفته و تاسف ‌بارتر از آن، نفوذ‌پذیری برخی رسانه ‌های خاص از این گونه تبلیغات است.
فرجام سخن اینكه امروزه این منافع ملی كشورها است كه تعیین كننده سمت و سوی رفتار و عمل واحدهای ملی در عرصه سیاست خارجی است؛ واقعیتی كه باید مورد توجه محافل و رسانه های داخلی قرار گیرد و مانع از رویكردهای جناحی یا غیرحرفه ای آن ها شود.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**3050**9275**9279