شمار قربانيان انفجار در لاهور پاكستان به 70 نفر رسيد/ سه روز عزاي عمومي

اسلام آباد - ايرنا - شمار قربانيان انفجار تروريستي غروب يكشنبه به وقت محلي در پارك «گلشن اقبال در قلب شهر لاهور پاكستان، تا كنون دست كم به 70 نفر رسيده و حدود 300 نفر هم مجروح شده اند.

بيشتر قربانيان را زنان و كودكان تشكيل مي دهند. اين انفجار در چند متري وسايل بازي كودكان در اين پارك بزرگ اتفاق افتاده است.
به گزارش پليس، استفاده از ساچمه هاي فلزي در مواد منفجره، باعث شده تا ميزان تلفات و جراحات ناشي از اين انفجار تروريستي به حداكثر ميزان ممكن برسد.
گروه جماعت الاحرار از شاخه هاي طالبان پاكستان مسئوليت اين اقدام تروريستي را برعهده گرفت.
شهباز شريف سروزير ايالت پنجاب پاكستان كه شهر لاهور مركز آن است، سه روز عزاي عمومي در سراسر اين ايالت اعلام كرد. قائم علي شاه سروزير ايالت سند نيز يك روز عزاي عمومي در اين ايالت اعلام كرده است.
منابع پليس لاهور اعلام كرده اند اين انفجار ناشي از يك اقدام انتحاري بوده است.
حمله در يك روز تعطيل و در ساعتي از روز رخ داده كه معمولا در چنين وقتي، پارك 'گلش اقبال' مملو از جمعيت از جمله كودكان و زنان است.
با توجه به وخامت حال تعداد زيادي از مجروحان اين حمله تروريستي، احتمال افزايش تلفات وجود دارد.
نخست وزير و رئيس جمهوري پاكستان باصدور پيامي، اين حمله تروريستي مرگبار را محكوم كردند.
همزمان با انفجار در شهر لاهور، اوضاع اسلام آباد پايتخت پاكستان نيز ناآرام است . تعداد زيادي نيروهاي پليس و ضدشورش در تمام نقاط اسلام آباد به ويژه در اطراف ساختمان هاي دولتي، پارلمان و كاخ هاي نخست وزيري و رياست جمهوري مستقر شده اند و براي متفرق كردن تظاهر كنندگان، اقدام به شليك گاز هاي اشك آور كرده اند.
بيمارستان هاي اسلام آباد به حالت آماده باش در آمده اند و ساعتي پيش صداي آژير آمبولانس هايي كه با سرعت در پايتخت تردد مي كردند، شنيده مي شد.
انفجار لاهور و ناآرامي هاي اسلام آباد، همزمان با مراسم چهلم فردي به نام 'ممتاز قادري' رخ داده است.
'ممتاز قادري' يك نفر از نيروهاي افراطي سابق يگان ويژه پاكستان به جرم قتل 'سلمان تاثير' فرماندار ايالت پنجاب، اسفند ماه سال گذشته به دار آويخته شد.
'ممتاز قادري' كه خود جزو گروه محافظ حكمران وقت ايالت پنجاب بود، در روز 14 دي 1389 در شهر اسلام آباد سلمان تاثير را به رگبار بست و وي را در دم كشت.
بسياري از گروه هاي افراطي در پاكستان به شدت به اعدام ممتاز قادري واكنش نشان دادند. امروز و همزمان با مراسم چهلم ممتاز قادري، پايتخت پاكستان از صبح امروز فضايي كلاملا امنيتي به خود گرفته است.
تمام مسيرهاي منتهي به 'منطقه قرمز' پايتخت كه ساختمان هاي مهم دولتي ، كاخ نخست وزير و رياست جمهوري، ساختمان مجلس، قوه قضاييه، وزارتخانه ها و منطقه ديپلمات نشين اسلام آباد در اين محدود قرار گرفته است، با استفاده از كانتينرهاي 12 متري و موانع بزرگ آهني مسدود شده و تعداد زيادي از نيروهاي گارد ويژه امنيتي مجهز به لباس هاي ضدشورش در بسيار از خيابان ها، ميدان ها و تقاطع هاي اسلام آباد مستقر شده اند.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان