۸ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۳۲
کد خبر: 82013552
۰ نفر
چشمه هاي آب گرم معدني استان قزوين

قزوين - ايرنا- چشم اندازها و مناظر طبيعي، آثار باستاني، تنوع اقليمي، آداب و رسوم و سنن اجتماعي، زمينه هاي مناسبي براي توسعه صنعت گردشگري هر كشوري است و استان قزوين نيز با بهره مندي از مواهب طبيعي همچون چشمه هاي آب گرم معدني، مي تواند در اين بخش پيشتاز باشد.

به گزارش ايرنا، استان قزوين علاوه بر داشتن بيش از يك هزار اثر تاريخي ثبت شده كه با رتبه نخست 12 درصد از آثار تاريخي كشور را شامل مي شود، به دليل دارا بودن تنوع اقليمي و جاذبه هاي طبيعي زمينه جذب اكوتوريسم را دارد و چشمه هاي آب گرم معدني در جايجاي اين استان مبحث گردشگر سلامت را جدي تر مي كند.
ايام نوروز نيز فرصت خوبي است تا هموطنان با جاذبه هاي گردشگري استان قزوين و از جمله آبگرم هاي آن كه از خواص درماني متنوعي نيز برخوردار هستند، ديدن كنند.
تقاضاي روزافزون گردشگران براي استفاده از جاذبه هاي طبيعي و بازديد از اماكن تاريخي - باستاني، فرهنگي و مذهبي، زمينه مناسبي را براي فراهم ساختن امكانات رفاهي و اقتصادي بودن هزينه در اين بخش فراهم آورده است.
*** آبگرم يله گنبد
يكي از اين نعمت هاي خداوندي در استان قزوين چشمه آبگرم معدني 'يله گنبد' است كه در 15 كيلومتري شمال روستاي يله گنبد واقع در بخش كوهين شهرستان قزوين است، اشاره كرد.
اين چشمه در كف دره اي كه رودخانه كوچكي از آن عبور مي كند از زمين خارج مي شود و در چندين نقطه آن آثار گسل و آينه گسل ديده مي شود.
آب معدني شمال اين دره از سنگ هاي آذرين و جنوب آن از سنگ هاي آهكي تشكيل شده و مظهر چشمه در چند نقطه نزديك به هم است كه از آب آنها در حوضچه هايي جهت استحمام مراجعين استفاده مي شود.
آب اين چشمه از دسته آب هاي معدني بيكربناته كلسيك آهن و گازدار خيلي گرم است و استحمام دراين آب به علت وجود گاز كربنيك و گرماي آن تسكين دهنده و ضد درد است.
از آب اين چشمه جهت درمان بيماري هاي عصبي، مفصلي و رماتيسم استفاده مي شود، آشاميدن آن نيز دركار دستگاه گوارش كبد و مجراي صفراوي و بيماري هاي روده اي و نيز درمان بيماري هاي تغذيه اي موثر است.
*** آبگرم ارشيا
چشمه آب معدني ارشيا در شهر آبگرم واقع در شهرستان آوج و در مسير جاده قزوين-همدان نيز از ديگر چشمه هاي آب گرم معدني استان قزوين است كه قابليت هاي درماني زيادي دارد.
اين مجموعه داراي استخر آب گرم عمومي، سايت خصوصي و سفره خانه سنتي بوده و هر ساله ميزبان هزاران نفر از گردشگران كشور است.
آبگرم معدني ارشيا از نوع آهكي بوده و خاصيت درماني آن براي بيماري هاي درد مفاصل، روماتيسم، سوء هاضمه، سنگ كليه، اعصاب و اگزما موثر است.
*** آب ترش
از ديگر آبهاي معدني واقع در استان قزوين، چشمه هاي آب معدني آب ترش و لرزان در شمال غربي جاده قزوين - رشت در 45 كيلومتري شهر قزوين است.
اطراف چشمه هاي ياد شده را رسوبات آبرفتي به همراه مواد معدني ليمونيت و هماتيت پوشانده اند و توده هاي سنگ گچ نيز در اين ناحيه ديده مي شود.
آب اين چشمه ها از دسته آبهاي سولفاته كلسيك سرد، گاز و آهن دار است و آشاميدن اين آنها دفع كننده فضولات بدن بوده و بر عملكرد كبد و مجاري صفراوي تاثير مثبت مي گذارد.
*** ديگر آبهاي معدني
همچنين از ديگر چشمه هاي آب معدني قزوين مي توان از چشمه آب معدني الله بلاغي در حومه روستاي ماهان واقع در بخش طارم سفلي و چشمه آب معدني الموت در حومه روستاي گرمارود واقع در شمال شرقي بخش الموت كه هر دو در شهرستان قزوين قرار دارند، نام برد.
آبگرم خرقان نيز در كيلومتر 95 جاده قزوين - همدان قرار دارد كه به رودخانه ابهر رود كه از اين منطقه عبور مي كند، مي ريزد.
آب هاي چشمه خرقان از دسته آب هاي كلروه سديك و بيكربناته كلسيك گرم با pH اسيد و سيليس است.
آب اين چشمه در درمان دردهاي عصبي، سياتيك و رماتيسم موثر است و در عفونت هاي مجاري تنفسي، تورم گلو و حلق و برنشيت مزمن به صورت استنشاق بخار بسيار موثر است.
به اعتقاد كارشناسان حوزه گردشگري، نبود زيرساخت هاي مناسب براي معرفي آب گرم هاي قزوين باعث شده است تا از ظرفيت آنها به طور كامل استفاده نشود و شاهد استفاده سنتي از آنها باشيم.
7389/ 6128