ارائه برنامه 17 گانه سازمان منطقه آزاد قشم به رئيس جمهوري

قشم- ايرنا- مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: علاوه بر گزارش عملكرد سال 94، برنامه 17 گانه اين سازمان به رئيس دولت تدبير و اميد ارائه شده است.

حميدرضا مومني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا از ايجاد مركز مبادلات مالي، تجاري در قشم (شامل بيمه مستقل، تامين سرمايه بين المللي، ليزينگ و حسابرسي)، تاسيس خط هواپيمايي، جذب سرمايه گذار در طرح مگاپورت (هاب حمل و نقل تجارت بين المللي) در ساحل سوزا با مشاركت شركت هاي داخلي و خارجي به عنوان بخشي از برنامه هاي آتي اين سازمان نام برد.
وي گفت: توسعه بانكرينگ و سوخت رساني از 50 هزار به 500 هزار تن، توسعه كشاورزي بيوديزل، اصلاح زيرساخت هاي اينترنتي جزيره، ساخت كشتي هاي باربري و صيادي، سرمايه گذاري در مبلمان اداري و مسكوني در قشم و ايجاد آفشورينگ از طريق جذب يك بانك معتبر شرق آسيا نيز بخش ديگري از برنامه هاي آتي اين سازمان است.
مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: در برنامه هاي آتي اين سازمان به ذخيره سازي 30 ميليون بشكه نفت خام و فرآورده هاي آن با مشاركت شركت مهندسي نفت چين به همراه ذخير سازي 20 ميليون بشكه نفت خام و فرآورده هاي آن با مشاركت شركت ماشين سازي اراك توجه ويژه شده است.
وي اظهار كرد: برنامه ريزي براي جانمايي و طراحي چهار پايانه تخصصي صادراتي در زمينه توليد پوشاك، مواد غذايي، محصولات پتروشيمي و مواد و صنايع معدني، طرح پيشواز افزايش شمار گردشگران قشم و مطالعه و تهيه سند راهبردي اين جزيره با مشاركت يك شركت ژاپني از ديگر برنامه هاي پيش روي سازمان منطقه آزاد قشم به شمار مي رود.
طرح جامع توسعه پايدار جوامع محلي جزيره قشم، اكو آيلند با مشاركت آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن (جايكا)، سرمايه گذراي مشترك چيني ها براي ايجاد شهر پوشاك در قشم و صادرات آن به اروپا و تعيين تكليف ميزان تخصيص گاز براي توليد محصولات پتروشيمي و پالايشگاهي به ميزان 35 ميليون متر مكعب در روز، از ديگر موضوعات مهمي بود كه مومني به اطلاع رئيس جمهوري دولت يازدهم رساند.
مومني افتتاح و بهره برداري بيمارستان 146 تختخوابي پيامبر اعظم (ص) با يكهزار و 100 ميليارد ريال اعتبار، احداث 9 كمپ پارك با ظرفيت هفت هزار و 800 نفر در 520 هزار متر مربع و 250 ميليارد ريال هزينه، تامين آب شرب شهر قشم، طولا و 21 روستا با احداث شبكه توزيع به طول 86 كيلومتر و 55 ميليارد ريال اعتبار و احداث خط دوم انتقال آب از منابع به مخازن شهر (ذخيره سازي تا سه روز) با 60 ميليارد ريال اعتبار را از طرح هاي ويژه سفر رئيس جمهوري به اين جزيره در نوروز 94 نام برد.
وي ادامه داد: مطالعه و احداث بزرگراه مركزي جزيره از درگهان تا فرودگاه به طول 30 كيلومتر در سه فاز با 420 ميليارد ريال اعتبار، بازسازي و تكميل اسكله و ترمينال درگهان با 38 ميليارد ريال هزينه، احداث فاز چهارم بزرگراه خليج فارس به طول 32 كيلومتر حدفاصل كوه اي به لافت و احداث بزرگراه ساحلي قشم به فرودگاه به طول 56 كيلومتر با مشاركت بخش خصوصي به عنوان ديگر طرح هاي ويژه سفر رئيس جمهوري به قشم است.
مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به 13 طرح عمراني در دست اجرا در قشم، گفت: تكميل طرح جامع ارتباطي خليج فارس با محوريت پل با برآوردي معادل 578 ميليون يورو (19هزار و 650 ميليارد ريال) با 17 درصد پيشرفت فيزيكي، تحولي عظيم در اقتصاد قشم ايجاد مي كند.
به گفته وي، راه اندازي فاز سوم بزرگراه خليج فارس به طول حدود هشت كيلومتر با بيش از 140 ميليارد ريال اعتبار در مسير درگهان تا روستاي كووه اي، توسعه اسكله، لايروبي حوضچه بندر بهمن با احداث دو پست اسكله به طول 370 متر و لايروبي 800 هزار متر مكعب با اعتباري معادل 550 ميليارد ريال، بازسازي و تجهيز سالن ترانزيت گمرك اسكله بهمن به مساحت دو هزار متر مربع و 10 ميليارد ريال اعتبار نيز موجب تغييرات عمده در مسير توسعه فعاليت هاي اقتصادي اين منطقه مي شود.
مومني از احداث سالن ترانزيت فرودگاه بين المللي قشم به مساحت دو هزار و 500 متر مربع با 120 ميليارد ريال اعتبار، احداث ساختمان برج مراقبت فرودگاه با 97 ميليارد ريال هزينه، احداث و بهره بردراي از پيست مسابقات آفرود اتومبيلراني با 10 ميليارد ريال در 330 هكتار كه فاز اول آن در 100 هكتار زمين به بهره برداري رسيده به عنوان ديگر برنامه هاي ايجاد تحول در قشم نام برد.
آماده سازي 392 هكتار زمين با هدف توسعه شهرك هاي مسكوني در قالب مشاركت با ميانگين 32 درصد پيشرفت فيزيكي، ايجاد سه سايت گلخانه اي به مساحت تقريبي 100 هكتار، احداث ساختمان اداري سازمان منطقه آزاد قشم به صورت مشاركتي با 400 ميليارد ريال اعتبار و 36 درصد پيشرفت نيز از ديگر موضوعاتي بود كه وي به آن اشاره كرد.
وي با اعلام اينكه كتابخانه خليج فارس با 47 ميليارد ريال اعتبار، 82 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است، گفت: راه اندازي اين كتابخانه با توجه به فعاليت مراكز دانشگاهي در جزيره قشم نقش مهمي در ارتقاي سطح علمي دانشجويان و دانش آموزان در قشم خواهد داشت.
مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنين به مبحث مبارزه جدي با زمين خواران حرفه اي اشاره كرد و گفت: طي سال گذشته هفت ميليون و 850 متر مربع از اراضي ملي در 184 مورد عمليات به ارزش هفت هزار و 170 ميليارد ريال آزاد سازي شد.
مديران سازمان هاي مناطق آزاد كشور در سفر رئيس جمهوري دولت يازدهم به جزيره كيش با حضور در اين منطقه، عملكرد و برنامه هاي آتي خود را به اطلاع رئيس جمهوري دولت تدبير و اميد رساندند.
2090/