۳ فروردین ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۵۱
کد خبر: 82010029
۰ نفر
كنترل دیابت با وصله گرافینی

تهران - ایرنا - محققان موفق به ساخت یك وصله گرافینی شده اند كه روی پوست قرار می گیرد و میزان گلوگز خون را به طور منظم كنترل می كند و در صورت نیاز داروی متفورمین ترشح می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، این وصله گرافینی كه به همت محققان آمریكایی و كره ای طراحی و تولید شده است، میزان گلوكز خون را از طریق عرق اندازه گیری می كند و نمونه اولیه آن در آزمایش های حیوانی كاملا موفقیت آمیز گزارش شده است.
زمانی كه میزان قند خون افزایش می یابد، حسگرهای گرمایی موجود روی وصله گرافینی تحریك می شوند و پوشش روی وصله با استفاده از چند میكروسوزن از بین می رود و دوز مناسب داروی متفورمین وارد بدن می شود.
محققان امیدوارند كه بتوانند در آینده ای نزدیك از این روش غیر تهاجمی برای بیماران مبتلا به دیابت استفاده كنند.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
بنیاد بین المللی دیابت پیش بینی می كند كه تا سال 2040 میلادی، از هر 10 فرد بالغ، یك نفر به دیابت مبتلا خواهد بود و تعداد مبتلایان از 415 میلیون نفر در سال 2015 به 642 میلیون نفر می رسد؛ همچنین هزینه مراقبت های بهداشتی 673 میلیارد دلاری در سال 2015، به 802 میلیارد دلار خواهد رسید.
نتایج این تحقیقات در نشریه مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440