آستارا شهر ساحل ، بازار و بام هاي سفالي مملو از جاذبه هاي گردشگري

آستارا - ايرنا - شهرستان مرزي آستارا در شمال غربي استان گيلان كه به شهر سواحل زيبا و شهر بام هاي سفالي معروف است ، با داشتن جذابيت هاي گردشگري متعدد سالانه بالغ بر شش ميليون گردشگر داخلي و 800 هزار گردشگر خارجي را به خود جذب مي كند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ايرنا ، آستارا با داشتن آميزه اي از جاذبه هاي گردشگري كوهستان ، تجارت ، زيست محيطي و مرزي طي دو دهه گذشته گام هاي بزرگي براي تبديل شدن به قطب مهم گردشگري كشور برداشته است و با وجود بازارچه مرزي و ساحلي بزرگ شامل يك هزار و 200 واحد تجاري ، يكي از 20 شهر گردشگرپذير ايران محسوب مي شود.
طبيعت زيباي اطراف درياچه استيل ، باغ پرندگان در ورودي شهر ، پارك حيات وحش ، نوار ساحلي آستارا ، بازارچه مرزي و ساحلي ، منطقه زيباي دربند ، گردنه حيران ، باغ چاي عباس آباد ، بهشت كاكتوسها ، آبشار لاتون ، حوضچه هاي طبيعي لاتون ، منطقه بهارستان و آبگرم كوته كومه در كنار بقعه پير قطب الدين صفوي ، قلعه شيندان يا سندان ، بقعه امام زاده سيدابراهيم و سيدقاسم در هفت كيلومتري جنوب آستارا از جمله جاذبه هاي شهرستان آستارا محسوب مي شود كه همه ساله مسافران زيادي را راهي اين گوشه از كشورمان مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا يكي از سرسبزترين و زيباترين نقاط شمالي كشور محسوب مي شود و پوشش جنگل هاي پهن برگ آن تا ارتفاع يك هزار و 500 متر ، امكان جذب صدها گروه كوهنورد طبيعت گرد را فراهم آروده است.
ارتفاعات دو هزار متري قله اسپيناس آستارا حتي در سخت ترين روزهاي فصل زمستان نيز پذيراي گروه هاي مختلف از كوهنوردان استان هاي گيلان ، اردبيل ، آذربايجان شرقي و غربي است.
در جنگل هاي انبوه اين منطقه صدها منظره بديع وجود دارد كه در همه فصول زيبايي خاص خود را دارد و پاي عكاسان بزرگي از كشور را به اين شهرستان كشانده و همواره يكي از جاذبه هاي اين خطه محسوب مي شود.
شهرستان آستارا داراي دو واحد چشمه آبگرم جنگلي معروف كوته كومه در نزديكي شهر لوندويل و نيز آبگرم علي داشي در نزديكي روستاي گيلده گردنه حيران است كه از جمله مهمترين جاذبه هاي منطقه در همه فصول سال به شمار مي رود.
تالاب زيباي استيل كه يكي از جاذبه هاي طبيعي شناخته شده و مهم شهرستان آستارا به شمار مي رود و در سه كيلومتري شهر آستارا و در حاشيه جاده آستارا به تالش واقع شده ، ديگر جاذبه طبيعي اين شهرستان است كه در همه ايام سال پذيراي هموطنان است.
اين تالاب از اهميت اكوتوريستي برخوردار مي باشد و تنوع چشم اندازهاي طبيعي آن همچون جنگل ، مزارع ، كوهستان و كشتزارهاي اطراف اين درياچه ، اهميت جذب گردشگري آن را دو چندان مي كند.
تالاب استيل علاوه بر يك قطب مهم گردشگري در اين منطقه از نظر كاركردهاي زيستي و طبيعي و از جنبه هاي اقتصادي و اجتماعي نيز بسيار مهم مي باشد.
قرار گرفتن تالاب استيل عباس آباد با وسعت 138 هكتار در بين جاده ، كوه و همجوار بودن آن با هتل بين المللي اسپيناس از ديگر چشم اندازهاي زيباي اين درياچه نيز قلمداد مي شود.
اين تالاب سالانه پذيراي هزاران پرنده مهاجر از سرزمين هاي سيبري و اروپاي شمالي مي باشد به طوري كه هم اكنون پرندگاني نظير پليكان و قو سيبري در اين زيستگاه حضور دارند و وجود درختان شناور توسكا در اين محل ، موجد زيباترين مناظر طبيعي در استان گيلان شده است.
سازمان محيط زيست كشور با ايجاد پناهگاه حيات وحش لوندويل در دو كيلومتري آستارا كه حدود هزار هكتار وسعت دارد ، به ايجاد پارك طبيعت گردي اقدام كرده و هر روز هزاران گردشگر از نزديك با طبيعت همچنين گله هاي گوزن و مارال نگهداري شده در آن از نزديك ديدن مي كنند.
در پناهگاه حيات وحش لوندويل همچنين وجود تالاب بين المللي آق كه ميزبان هزاران پرنده مهاجر است ، بر ارزش هاي زيست محيطي اين منطقه نيز افزوده است.
در مجاورت همين پناهگاه براي نخستين بار در كشور بخش خصوصي به ايجاد نخستين باغ پرندگان شمال كشور اقدام كرده و در آن ناياب ترين پرنده هاي اروپا و آسيا از قبيل مرغ لهستاني ، مينياتوري ، ابريشمي ، قرقاول فرانسوي و بلژيكي ، طاووس هاي آبي ، سورمه اي ، سفيد ، طوطي سخنگو و همچنين يك ميمون آفريقائي در آن نگهداري مي شود.
علاوه بر اين در داخل شهر آستارا و در نزديكي بازارچه مرزي و ساحلي ، مكاني جذاب ، شگفت انگيز و ديدني به نام بهشت كاكتوس ها وجود دارد كه توسط يك شهروند خوش ذوق آستارايي ايجاد شده است.
در اين محل منحصربفرد كه تنها محل تخصصي پرورش و تكثير كاكتوس ايران محسوب مي شود ، يك هزار و 200 گونه كاكتوس كمياب كه اغلب از قاره آمريكاي شمالي و جنوبي به اين مكان منتقل شده ، نگهداري مي شود.
برخي از اين گونه هاي جالب كاكتوس اين مجموعه ، تكثير شده و به مسافران و گردشگران نيز فروخته مي شود.
گردنه زيباي حيران در ميانه جاده آستارا به اردبيل كه تا سال ها پيش تنها يك روستاي نيمه متروك حيران در آن قرار داشت ، اكنون به يك حوزه گردشگري مبدل شده و يكي از شش طرح بزرگ محور گردشگري گيلان در اين منطقه اجرا شده است.
تله كابين حيران در ارتفاعات مشرف به گردنه زيبا و مسحور كننده حيران احداث شده، هم اكنون به همراه بزرگترين سورتمه ريلي شمال كشور و يك پيست بزرگ كارتينگ، رستوران و اقامتگاه موقتي فعال است ، محل جذابي براي صعود به ارتفاعات جنگل فندقلو اردبيل محسوب مي شود.
سازمان جنگل ها و مراتع كشور نيز در ارتفاعي پائين تر و نزديكي شهر آستارا با ايجاد پارك گردشگري بي بي يانلو با وسعت هزار هكتار است و در آن با كاشت صدها هزار درخت ، مجموعه اي از امكانات زيباي طبيعت گردي و گردشگري را براي مسافران ايجاد كرده است.
در محدوده شهرستان آستارا سه طرح سالمسازي دريا به نام هاي ساحل صدف ، لوندويل و ساحل سفير اميد آستارا ايجاد شده كه در ماه هاي گرم سال پذيراي مسافران است.
طرح سالمسازي صدف در هفت كيلومتري شهر آستارا و طرح سالمسازي سفير اميد در داخل شهر آستارا و در نزديكي بازارچه معروف آستارا ايجاد شده و طرح سالمسازي لوندويل نيز در بخش لوندويل مجهز به خدمات نوين با محيطي امن است.
با توجه به شرايط موجود گردشگري بخش هاي دولتي و خصوصي طي يك دهه گذشته گام هاي بزرگي براي ايجاد مكان هاي اقامتي برداشته است كه از جمله آنها ايجاد هتل اسپيناس و چند هتل و مهمانپذير بزرگ در نقاط مختلف شهر مرزي آستاراست.
مبادلات مرزي آستارا همچنين جذابيت گردشگري تجارتي را براي اين شهر به ارمغان آورده است و حدود يك هزار و 200 واحد تجاري كالاهاي خارجي و داخلي را وارد بازار كرده و به گردشگران عرضه مي كنند.
شهرستان مرزي آستارا طي يك دهه گذشته همواره در تجارت چمداني رتبه هاي نخست را در گمركات كشور به خود اختصاص داده و هر روز شاهد آمد و شد مردم جمهوري آذربايجان و ديگر كشورهاي حاشيه قفقاز در اين شهرستان هستيم.
با راه اندازي بندر چند منظوره و منطقه ويژه اقتصادي شهرستان مرزي آستارا به تدريج در حال تبديل شدن به يك قطب بزرگ ملي و بين المللي در عرصه اقتصاد و گردشگري كشور است.
شهرستان مرزي بندر آستارا بيش از 86 هزار جمعيت دارد و در 200 كيلومتري غرب رشت مركز استان گيلان واقع شده است.
7105/2007