مادرید- ایرنا-«اوو مورالس» و «رافائل كورئا» رئیسان جمهوری بولیوی و اكوادور با اشاره به اعتراضات مردمی علیه «دیلما روسف» و «لولا دا سیلوا» رئیسان جمهوری فعلی‌ و قبلی برزیل معتقدند كه راستگرایان در حال بی‌ ثبات كردن دولت های مترقی هستند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، مورالس روز شنبه در صحبت هایی‌ با اشاره به كمپین مظنونی كه به گفته وی علیه روسف و دا سیلوا طراحی‌ شده، تصریح كرد: راستگرایان آمریكای جنوبی و آمریكای شمالی‌ ، بیش از هر وقت دیگر به دنبال این هستند كه یك كارگر، دیگر رئیس جمهور كشوری در این منطقه نشود.
رییس جمهوری بولیوی افزود : راستگرایان آمریكای جنوبی و شمالی‌ می‌ خواهند با هدف تنبیه حزب كارگران و برای سرنگونی و دادگاهی‌ دیلما روسف، كاری كنند كه رهبران سندیكایی و كارگری نظیر لولا داسیلوا هیچوقت رئیس جمهور یك كشور نشوند.
وی ضمن انتقاد ازكمپین مظنون راستگرایان در منطقه ، حمایت و همبستگی‌ خود با لولا و روسف را ابراز كرده و درمورد این دو تاكید كرد'كه آنها تنها نیستند زیرا كارگران و بومی ها از دموكراسی برای كشور برزیل دفاع خواهند كرد'.
او گفت كه اكنون از كودتا استفاده نمی‌ شود زیرا روش های دیگر دموكراسی غربی وجود دارند كه همان اهداف را دنبال می‌ كنند و این اهداف، سرنگونی دولت های دموكراتیك آمریكای لاتین است و این همان چیزی است كه می‌ خواهند با روسف در برزیل انجام دهند.
رافائل كورئا رئیس جمهوری اكوادور نیز در مضامینی مشابه در سخنانی تصریح كرد كه در منطقه آمریكای لاتین ، به تازگی طرح های جدیدی ترسیم شده ا‌ند كه برای بی‌ ثبات كردن دولت های مترقی می‌ باشند.
وی خاطرنشان ساخت كه راستگرایان تشنه انتقام گیری هستند زیرا در10 سال اخیر نتوانستند مثل قبل تلفن را بردارند و به یك رئیس جمهوری دستور دهند كه چه كار باید بكند.
رییس جمهوری اكوادور ادامه داد : آنها تشنه انتقام هستند و نه تنها خواهان سرنگونی آنچه كه به دست آمده هستند بلكه همچنین خواهان تعقیب و كشتار افرادی كه جرات به چالش كشیدن قدرت راستگرایان را داشتند هستند.
كورئا با اشاره به اینكه آنچه اكنون درحال رخ دادن با دیلما روسف است، تصادفی‌ نیست، افزود :شما فكر می‌ كنید كه همه چیز تصادفی‌ است اما این طرح جدید ترسیم شده می‌ باشد. آنها دیگر به دیكتاتوری های نظامی نیاز ندارند بلكه نیازمند قضات مطیع و فرمانبردار و مطبوعات فاسد كه جرات فاش نمودن مكالمات خصوصی دارند هستند.
وی پیش بینی‌ كرد كه لولا پیروز خواهد شد و كشورهای آمریكای لاتین اجازه شكست را نخواهند داد.
بنا براین گزارش، مورالس و كورئا درحالی‌ از لولا و روسف حمایت كردند كه دیوان عالی‌ فدرال برزیل، جمعه شب انتصاب لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری را لغو كرد.
در این رابطه، «جیلمار مندس» قاضی دیوان عالی‌ برزیل اشاره نمود كه تصمیم مذكور به دلیل این است كه لولا دا سیلوا می‌تواند با این انتصاب، در روند تحقیقات مرتبط با رسوایی فساد مالی‌ در شركت ملی‌ نفت پتروبراس دخالت كند.
این درحالی‌ است كه كه رئیس جمهور پیشین برزیل روز پنجشنبه به عنوان رئیس دفتر «دیلما روسف» سوگند یاد كرد .
قاضی معتقد است كه انتصاب «لولا دا سیلوا» به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری، یك مداخله مستقیم از سوی «دیلما روسف» درنهاد قوه قضاییه برای حذف اقتدار قضایی در تحقیقات علیه رهبر چپگرا می باشد.
لولا دا سیلوا با تصدی این سمت، دارای مصونیت می شود به این معنی كه تحقیقات در مورد رئیس جمهوری سابق كه از سوی «سرجیو مورو» قاضی فدرال به دلیل مشاركت دا سیلوا در موارد فساد مالی شركت ملی نفت برزیل (پتروبراس)، انجام می شود به دیوان عالی واگذار می گردد.
ازسوی دیگر، داسیلوا درحالی روز پنج شنبه به این سمت جدید منصوب شد كه افشای یك مكالمه تلفنی میان او و روسف، موجی از نارضایتی را میان مردم برزیل به راه انداخت و چندین تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف برگزار شد.
شبك *1*491** 1064

سرخط اخبار جهان