انتخابات، درياچه اروميه و حوادث در كانون اخبار سال 94 آذربايجان غربي

اروميه- ايرنا- سال 1394 سال پرافت و خيزي براي مردم و مسئولان آذربايجان غربي بود كه انتخابات هفتم اسفند و حواشي آن، تلاش براي جلوگيري از خشكي درياچه اروميه و حوادثي نظير حادثه منا، حادثه هتل تاراي مهاباد و حوادث جوي و غيرمترقبه در آن نمود بيشتري داشت.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در حالي آخرين ساعت هاي سال 1394 را پشت سر مي گذاريم كه در اين سال اتفاقات زيادي رخ داد و در كنار شادي هاي مردمي، شور و اشتياق مردم در روز تصويب و اجراي برجام، دوران انتخابات و جشن هاي ملي نظير سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، حوادث ديگري نيز به وقوع پيوست كه تلخي هايش براي مردم حس شد.
سال 94 كه از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي به نام سال دولت و ملت، همدلي و همزباني نامگذاري شده بود، يكي از سال هاي به ياد ماندني در همدلي و همزباني مردم و مسئولان در راه اعتلاي نام بزرگ ميهن اسلامي در جهان بود.
در اين سال ايران اسلامي تحريم هاي ظالمانه را به اهتمام دولتمردان با تدبير پشت سر گذاشت و فصل جديدي در توسعه كشورمان در دوران پسابرجام آغاز شد.
سال 94 با سرماي شديد آغازين روزهاي بهار و خسارت ميلياردها ريالي به كشاورزان، سفرهاي نوروزي، بازديد يك ميليون و 400 هزار نفري از جاذبه هاي گردشگري، كاهش چشمگير تلفات سوانح رانندگي و مصدوميت 500 نفر در اين سوانح آغاز شد.
حضور پنج وزير و سه معاون رئيس جمهوري در آذربايجان غربي از مردادماه تا بهمن ماه سال 94 از مهمترين و مثمر ثمر ترين اتفاقات اين سال بود كه بركات زيادي را به همراه داشت.
علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ماه هاي شهريور و مهر سال 94، حميد چيت چيان وزير نيرو در مهرماه اين سال، محمود گودرزي وزير ورزش و جوانان در بهمن ماه، حجت الاسلام سيد محمود علوي وزير اطلاعات در مهرماه و عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور در مردادماه ميهمان مسئولان آذربايجان غربي بودند كه در حوزه هاي كاري خود با پيشرفت هاي صورت گرفته آشنا شدند و دستوراتي را نيز در راستاي بهبود اين حوزه ها دادند.
الهام امين زاده معاون حقوقي رئيس جمهوري نيز در مردادماه، معصومه ابتكار معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در دي ماه و شهيندخت مولاوردي معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده در آبان ماه امسال حضوري تاثيرگذار در آذربايجان غربي داشتند.
علاوه بر اينها ده ها بار معاونان وزراي مختلف، مشاوران رئيس جمهوري و وزرا، مديران كل حوزه هاي گوناگون وزارتخانه ها و همچنين روساي سازمان هاي كشوري در آذربايجان غربي حضور يافتند.
در سال 94 مديران كل 13 نهاد در حوزه هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، قضايي، آموزشي، بهداشت و درمان، اقتصادي و صنعتي استان توديع و معارفه شدند.
ادارات كل بنياد شهيد و امور ايثارگران، حمل و نقل و پايانه ها، اوقاف و امور خيريه، تعاون روستايي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، انتقال خون، آموزش فني و حرفه اي، بهزيستي، پزشكي قانوني و بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس، فرماندهي انتظامي استان، راه و شهرسازي، مديريت حج و زيارت و مديريت عامل شركت شهرك هاي صنعتي نهادهايي بودند كه در سال 94 مديران آنها تغيير كردند.
در سال 94 مهمترين خبر كشور، موضوع مذاكرات هسته اي و به سرانجام رسيدن برجام و انتخابات بود كه علاوه بر آنها در آذربايجان غربي موضوع خشك شدن درياچه اروميه و تلاش ها براي جلوگيري از اين امر توسط نهادهاي دولتي و مردم در صدر اخبار قرار داشت.
*****
درياچه اروميه؛ تلاش دولت و همراهي ملت براي احيا
موضوع درياچه اروميه در سال هاي گذشته همواره در صدر اخبار خبرگزاري ها، روزنامه ها، هفته نامه ها و سايت هاي خبري در آذربايجان غربي قرار داشته است.
در سال 94 هم اين موضوع تحقق يافت و افزايش تراز درياچه، فعاليت هاي احيايي نهادهاي مختلف، ريزگردهاي ناشي از خشك شدن درياچه در حاشيه آن، اجرا و افتتاح طرح لايروبي و اتصال دو رودخانه مهم زرينه رود و سيمينه رود تا بستر آبي درياچه اروميه از جمله اخبار مربوط به درياچه بود.
روند تثبيت تراز و ميزان آب موجود درياچه اروميه در سال 94 تحقق يافت و در اين سال نه كاهش و نه افزايش قابل توجهي را در آب درياچه شاهد بوديم.
آغاز عمليات اجرايي انتقال آب سد كاني سيب به درياچه اروميه كه با استفاده از پيشرفته ترين دستگاه حفار دنيا انجام مي گيرد، توسط حميد چيت چيان وزير نيرو در مهرماه سال 94 يكي از مهمترين اخبار پيرامون اين درياچه بود.
رهاسازي آب سدهاي واقع در حوضه آبريز درياچه اروميه با اهتمام ستاد احياي اين درياچه و شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي از ديگر خبرهايي بود كه زمينه خوشحالي مردم نگران از وضع درياچه را در سال 94 فراهم كرد.
در سال جاري در چند نوبت، آب سدهاي اقماري به سمت درياچه اروميه سرازير شد كه اين روند در سال 95 نيز ادامه خواهد داشت.
افزايش بارش هاي برفي به رغم كاهش بارش هاي باراني در آذربايجان غربي نيز از جمله اخبار حوزه آب و مربوط به درياچه اروميه بود.
از انقافات خوب كه با وجود هزينه هاي هنگفت صورت گرفته، مي توان گفت در معرفي ابعاد فاجعه خشكي اين درياچه نقش بسيار زيادي داشت، حضور تيم ملي فوتبال سال 98 كشورمان در اروميه بود كه با بازي دوستانه با يك تيم بومي همراه شد و تعداد زيادي تماشاگر را به ورزشگاه شش هزار نفري كشاند.

*****
انتخابات؛ حضور پرشور، انتخاب شش نماينده مجلس شوراي اسلامي و سه نماينده مجلس خبرگان رهبري
فرايند دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري از تابستان سال 94 با انتصاب رئيس و اعضاي ستاد انتخابات همزمان با سراسر كشور در آذربايجان غربي هم آغاز شد و طبق روال معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار به عنوان رئيس ستاد انتخابات منصوب شد.
پس از آن روند آموزش مجريان و ناظران انتخابات برگزار و گام بعدي نيز با آغاز ثبت نام نامزدهاي هر دو مجلس در روزهاي پاياني آذر و پايان آن در روزهاي نخست دي ماه برداشته شد.
در اين فرايند، 34 نفر براي حضور در جمع داوطلبان مجلس خبرگان رهبري و 444 نفر براي حضور در جمع نامزدهاي مجلس شوراي اسلامي اعلام آمادگي كردند.
پس از فرايند بررسي صلاحيت ها هم، 172 نفر براي كسب 12 كرسي مجلس شوراي اسلامي و پنج نفر براي كسب سه كرسي مجلس خبرگان رهبري وارد گود رقابت تبليغات انتخاباتي شدند.
با وجود آغاز بسيار زودهنگام تبليغات انتخاباتي نامزدها از ماه هاي مياني سال 94، پس از بررسي صلاحيت هاي داوطلبان تبليغات از 22 بهمن براي نامزدهاي مجلس خبرگان رهبري و از 29 بهمن براي نامزدهاي مجلس شوراي اسلامي آغاز شد و انتخابات در روز هفتم اسفندماه به انجام رسيد.
در پايان شمارش آرا، شش نفر شامل نادر قاضي پور از اروميه، عبدالكريم حسين زاده از حوزه انتخابيه اشنويه و نقده، سيد تقي كبيري از حوزه انتخابيه خوي و چايپاره، رسول خضري، محمد قسيم عثماني و جلال محمودزاده به ترتيب از حوزه هاي انتخابيه پيرانشهر - سردشت، بوكان و مهاباد به مجلس راه يافتند.
علاوه بر آن، انتخاب دو نماينده اروميه، دو نماينده حوزه انتخابيه مياندوآب، شاهين دژ، تكاب و يك نماينده براي هر كدام از حوزه هاي انتخابيه ماكو - شوط - پلدشت - چالدران و سلماس به دور دوم كشيده شد كه قرار است دهم ارديبهشت ماه سال 95 برگزار شود.
در انتخابات مجلس خبرگان رهبري هم آيت الله سيد علي اكبر قرشي، آيت الله عسكر ديرباز و حجت الاسلام جواد مجتهد شبستري توسط مردم آذربايجان غربي براي حضور در مجلس خبرگان رهبري انتخاب شدند.

*****
اتفافات مهم سال 94
فوت اول سالي علي اكبر آقايي نماينده مردم سلماس در مجلس شوراي اسلامي كه سابقه 15 سال نمايندگي مجلس را داشت از جمله اتقافات تلخ اين سال در استان بود.
يكي ديگر از اخبار تلخ سال 94، فوت چند نفر مادر باردار در شهرستان هاي مختلف آذربايجان غربي بود كه البته با دفاع هاي مسئولان دانشگاه علوم پزشكي همراه شد ولي بسياري از ابعاد اين اتفاقات تلخ ناشناخته باقي ماند.
از اتفاقات تلخ سال 94 همچنين مي توان به حادثه تلخ و حوادث تلخ پس از آن فوت دختر جوان مهابادي در هتل تاراي اين شهر اشاره كرد كه با سوء استفاده شبكه هاي ماهواره اي معاند، اين امر به ناآرامي هايي در اين شهر منجر شد ولي به رغم خسارت هاي سنگين به هتل تارا، با مديريت مناسب مسئولان و رسانه ها فيصله پيدا كرد.
اجلاس استاندار آذربايجان غربي و واليان چهار استان مرزي تركيه در خوي نيز از جمله اتقافات خوب سال بود كه در ارديبهشت ماه سل 94 به وقوع پيوست و زمينه ساز ايجاد فصل مشترك همكاري مرزي بين دو كشور ايران و تركيه شد.
برگزاري جشنواره انگور در شهريور ماه سال 94 هم يكي از برنامه هاي مناسب براي شناساندن وجوهي ديگر از قابليت هاي گردشگري اروميه و آذربايجان غربي بود كه در بهترين فصل سال به انجام رسيد.
حادثه منا و جان باختن صدها نفر از زوار ايراني بيت الله الحرام از جمله حوادث تلخ سال 94 براي مردم كشورمان بود كه در اين ميان، تعدادي از زوار اعزامي از آذربايجان غربي به ويژه شهر مهاباد نيز در اين حادثه تلخ جان باختند.
در اين حادثه تلخ حدود 25 نفر از زوار مهابادي به شهادت رسيدند كه كار شناسايي اين افراد ماه ها در كشور عربستان به طول انجاميد.
سال 94 يكي از سال هاي پربارش در دهه هاي گذشته به شمار مي رفت كه سهم برف در اين بارش ها بسيار مشهود بود.
در اين سال برخلاف چندين سال پيش از آن، بارش برف از آبان ماه در استان آغاز شد و حجم بارش ها نيز بسار زياد بود به طوري كه در چندين نويت در پاييز و زمستان سال 94 شاهد تعطيلي مدارس، بسته شدن راه ها به ويژه راه هاي روستايي و حتي تعطيلي دانشگاه ها در اين استان بوديم.
بارش برف تا دو روز پيش از پايان سال نيز ادامه داشت و موحب تعطيلي برخي فعاليت هاي مربوط به عيد نوروز در خانواده ها شد.
يكي ديگر از اتفافات تلخ و نگران كننده سال 94، شيوع بيماري تب برفكي در بين دام هاي استان به ويژه در شهرهاي جنوبي بود كه موجي از نگراني را در بين مردم ايجاد كرد ولي به گفته مسئولان، مديريت شد.
ورزش نيز يكي از بخش هاي مهم فعاليتي در آذربايجان غربي به شمار مي رود و در سال 94 نيز تيم هاي مختلف به اسپانسري شهرداري اروميه در رقابت هاي ملي و بين المللي حضور يافتند.
تيم هاي اروميه اي در رقابت هاي مختلف توفيق قابل توجهي كسب نكردند و شايد كسب مقام سومي مشترك تيم واليبال شهرداري اروميه كه البته يك رده نازل تر از سال گذشته بود و همچنين برگزاري مسابقات بين المللي كاراته، شطرنج، دوچرخه سواري و چند رشته ديگر در اين شهر مهمترين اتقافات ورزشي سال 94 بود.
با توجه به همه اين اتفاقات اميدواريم در سال 95 شاهد اتفاقات بهتر براي آذربايجان غربي و مردم اين استان باشيم.
گزارش از: سيده فاطمه سجادي
8137/1905

سرخط اخبار استان‌ها