آيين ساعت زمين در مجموعه باستاني اويي نوش آباد كاشان اجرا شد

كاشان- ايرنا- آيين ساعت زمين براي پنجمين بارمتوالي شامگاه شنبه 29اسفندماه سال جاري و آخرين شنبه ماه مارس راس ساعت 20 و30 دقيقه همزمان با سراسر دنيا اجرا و چراغ هاي شهر زير زميني نوش آباد خاموش شد.

به گزارش ايرنا، مديرمجموعه باستاني شهرزيرزميني (اويي) نوش آباد به ايرنا گفت: با توجه به بازتاب بين المللي برگزاري اين آيين، شهر زير زميني نوش آباد نيز به عنوان يكي از مكان هاي برگزاري انتخاب شده و چراغ هاي اين محوطه به صورت نمادين مصادف با شروع ساعت زمين خاموش شد.
عباس شافعي افزود: مراسم ساعت زمين يك ابتكار بين المللي است كه به منظور فرهنگ سازي كاهش مصرف برق يا كمتر مصرف شدن مازوت براي توليد برق برگزار مي شود تا به كاهش آلودگي كمك نمايد.
وي همچنين به اصلاح سبك نورپردازي اصلي در ورودي يك اين محوطه باستاني اشاره كرد و گفت : با استفاده از چراغ هاي كم مصرف بيش از 60 درصد در استفاده از انرژي هاي فسيلي در اين اثر تاريخي جلوگيري شد.
شافعي تصريح كرد: سال گذشته نيز سبك نورپردازي ورودي 2 اين محوطه اصلاح شده بود.
وي درادامه با توجه به منبع نور خورشيد دراين خطه كويري افزود: در صدد هستيم تا با همكاري دانشكده برق دانشگاه كاشان يك طرح پژوهشي را به منظور استفاده از نور خورشيد براي تامين روشنايي اين محوطه باستاني، جايگزيني انرژي هاي فسيلي نماييم.
مراسم خاموشي ساعت زمين در شهر زير زميني نوش آباد با قرائت بيانيه اي مبني بر صرفه جويي در مصرف انرژي و حمايت از اين اقدام نمادين راس ساعت 21 و 30 دقيقه پس از يكساعت همزمان با سراسر دنيا پايان يافت.
طرح ساعت زمين از سال 2007 ميلادي در استراليا توسط صندوق جهاني حيات وحش اجرا و از سال 1391 نيز در نوش آباد با هدف فرهنگ سازي عمومي و افزايش آگاهي مردم در خصوص هشدار نسبت به افزايش گرمايش زمين انجام مي شود.
شهر زيرزميني اويي نوش آباد، شهري سه طبقه و كاملا دست ساز و بزرگترين شهر زيرزميني دستكن جهان و از بزرگترين سازه هاي بشر قديم است كه در سال 1383 كشف شد.
شهر نوش آباد با 12هزار نفر جمعيت از توابع آران و بيدگل در پنج كيلومتري شمال كاشان قرار دارد.
شبك 6021 / 1064

سرخط اخبار فرهنگ