ايران و منطقه قفقاز شمالي روسيه همكاري هاي خود را توسعه مي دهند

مسكو - ايرنا- «مهدي سنايي» سفير ايران در روسيه و «ليف كوزنتسف» وزير امور قفقاز شمالي روسيه ديدار كردند و دو طرف بر توسعه همكاري هاي تهران و اين منطقه روسيه تاكيد كردند.

به گزارش ايرنا، بخش ديپلماسي رسانه اي سفارت ايران در روسيه روز شنبه اعلام كرد: وزير امور قفقاز شمالي روسيه در ديدار با سفير ايران با اشاره به ظرفيت هاي اقتصادي موجود در اين منطقه روسيه اعلام كرد كه ما بنا بر دستور كار دولت روسيه در نظر داريم تا به منظور اشتغال زايي ،برنامه هاي توسعه اقتصادي منطقه را با جديت بالا اجرا كنيم.
كوزنتسف خاطرنشان كرد كه بنا بر برنامه موجود در نظر است تا از موقعيت جغرافيايي و ترانزيت منطقه قفقاز شمالي روسيه بهره برداري كامل به عمل ايد.
وي با اشاره به ويژگي هاي بندر مخاچ قلعه اظهار كرد كه بندر مزبور تنها بندر روسيه در درياي خزر است كه در سراسر سال قابل استفاده مي باشد. اين بندر خصوصي سازي نشده و متعلق به دولت مي باشد و در نظر است بخشي از حجم تجارت از بندر آستراخان به اين بندر منتقل شود.
وزير امور قفقاز شمالي روسيه همچنين با اشاره به وجود 100 نوع چشمه آب معدني در اين منطقه اظهار كرد كه منطقه قفقاز روسيه از ظرفيت جهانگردي بالايي برخوردار است و طبق برنامه تعيين شده دولت در نظر دارد در اين منطقه مركز درماني پيشرفته با بكارگيري منابع طبيعي ايجاد كند.
كوزنيتسف افزود، ما علاوه بر زمينه هاي ياد شده، در عرصه هاي محصولات حلال ، كشاورزي ، سوخت و انرژي آماده همكاري هستيم.
سفير كشورمان نيز در اين ديدار ضمن اشاره به تحولات اخير اظهار كرد: روابط دو كشور در تمامي ابعاد در حال گسترش است و منطقه قفقاز شمالي به دليل ويژگي هاي جغرافيايي، نزديكي به ايران ، اشتراكات فرهنگي –تاريخي ، موقعيت حمل و نقل و نيز بازار كالاهاي ايراني بسيار مورد توجه ما است.
سنايي افزود: فعال سازي بندر مخاچ قلعه ، ايجاد منطقه آزاد تجاري و اسكله و انبارهاي تجاري در داغستان مي تواند تاثير بسيار مثبتي در توسعه روابط با ايران داشته باشد.
وي با اشاره به علاقه كشورمان به كشت فراسرزميني خاطرنشان كرد: فعاليت كريدور شمال –جنوب از قفقاز شمالي تا خليج فارس اهميت بسيار زيادي در ارتقاء روابط دو كشور خواهد داشت.
سفير كشورمان در خاتمه ضمن تاكيد بر اولويت ويژه سفارت ايران در مسكو به توسعه روابط با قفقاز شمالي روسيه اظهار كرد ،سفارت ايران با جديت سفر كوزنتسف به جمهوري اسلامي ايران را پيگيري خواهد كرد.
منطقه قفقاز شمالي روسيه از جمهوري هاي داغستان، چچن، اينگوش، كاباردينو بالكاريا، كاراچايوا چركسيا، آديگي و منطقه استاوروپول تشكيل شده است.
شبك** اروپام*391 **1917

سرخط اخبار جهان