اوباما : فرصتی برای آینده ای متفاوت در روابط آمریكا و ایران به وجود آمده است/ ما حق ایران برای استفاده از انرژی هسته ای را به رسمیت می شناسیم

تهران - ایرنا - باراك اوباما رئیس جمهوری امریكا گفت كه برای اولین بار در چند دهه گذشته، فرصتی برای آینده ای متفاوت در روابط آمریكا و ایران بوجود آمده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آمریكا ، رییس جمهوری امریكا مانند سال‌های گذشته فرا رسیدن نوروز و سال نو خورشیدی را تبریك گفت.
این پیام ظهر روز شنبه به وقت واشنگتن منتشر شد و باراك اوباما گفته است به همه كسانی كه نوروز را در آمریكا و سراسر جهان جشن می گیرند، نوروز را تبریك می گوید، نوروز یك بار دیگر در كاخ سفید جشن گرفته می شود.
اوباما گفت ،در جشن مربوط به نوروز كاخ سفید 'سبزی پلو ماهی' و 'نان برنجی' عرضه خواهد شد و كاخ سفید میزبان ایرانی - آمریكایی ها از سراسر ایالات متحده خواهد بود، از جمله ایرانی آمریكایی مهین پرستی كه در كاخ سفید خدمت می كنند.
وی با ذكر نام فریدون مشیری، می گوید این 'شاعر بزرگ' گفت: 'باز كن پنجره ها را، كه نسیم، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد، و بهار، روی هر شاخه ،كنار هر برگ، شمع روشن كرده است' و من هر بار از نوروز استفاده می كنم تا به مردم ایران در مورد این كه چه طور می توانیم پنجره جدیدی باز كنیم و روابط جدیدی بین كشورهایمان آغاز كنیم، صحبت می كنم.
باراك اوباما با اشاره به روابط دو كشور آمریكا و ایران گفت برای اولین بار در چند دهه گذشته، فرصتی برای آینده متفاوتی بوجود آمده است.
رییس جمهوری آمریكا گفت، بارها در سال های گذشته شنیده اید كه گفته ام آمریكا آماده تعامل با ایران بر اساس منافع مشترك و احترام است و این دقیقا همان كاری بود كه كرده ایم.
او با اشاره به برجام گفت: در چند سال گذشته دیپلمات ها و دانشمندان هسته ای آمریكا و ایران با هم نشستند و رو در رو مذاكره كردند و تابستان گذشته همراه شركایمان با ایران به توافق تاریخی هسته ای رسیدیم.
او گفت، ایران دو ماه پیش به تعهدات مهم خود در توافق عمل كرد و مقیاس های سنجش برنامه هسته ای را پذیرفته تا به جهان اطمینان دهد این برنامه اهدافی صلح آمیز دارد و این گونه نیز باقی خواهد ماند.
اوباما افزود: در مقابل جامعه جهانی تحریم ها علیه ایران را برداشت و این كشور به پولی كه در خارج مسدود شده بود، دسترسی پیدا كرد.
رییس جمهوری آمریكا گفت ما حق ایران برای استفاده از انرژی هسته ای در تطابق با تعهداتش را برسمیت می شناسیم.
شبك**1021 **1917

سرخط اخبار سیاست